یك كارشناس صنایع دستی مطرح كرد

آقداش روستایی به زیبایی گلیم های چند صدساله

آقداش روستایی به زیبایی گلیم های چند صدساله

به گزارش لذت سفر خراسان رضوی یک کارشناس صنایع دستی اظهار داشت: علاقه مندی ساکنان روستای آقداش به گلیم بافی به شکلی تعصب برای آنها تبدیل گشته است درحالی که شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری است، اما ۸۰ درصد معیشت مردمان آقداش از راه گلیم بافی تأمین می شود.


اکرم رضایی در گفتگو با ایسنا در مورد معرفی روستای آقداش و هنر گلیم بافی این روستا اظهار نمود: روستای آقداش در ۸ کیلومتری شهرستان کلات واقع شده است. این روستا آخرین روستای بخش مرکزی شهرستان کلات با حدود ۱۷۰ خانوار است که حدود ۲۵۰ بافنده گلیم در این شهرستان مشغول به کار هستند.
وی افزود: تفاوت گلیم آقداش با گلیم سایر مناطق در طرح هایی است که بافته می شود. اصولا طرح هایی که ما به کار می بریم کاملا متفاوت با بقیه مناطق است و شاخص بودن کار بسیار مهم می باشد. طرح هایی که در گلیم هایمان به کار می بریم همگی اصیل بوده و در صدد آن هستیم تا گلیم آقداش را به ثبت جغرافیایی برسانیم تا توسط برخی مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.
این کارشناس صنایع دستی در مورد آمار فرش های ساخته شده در این منطقه اظهار داشت: هم اکنون در روستای آقداش بالغ بر ۲۰۰۰ تخته فرش در سال تولید می شود. این گلیم ها در ابعاد ۶۰ در ۹۰ سانتیمتر، ۱ در ۲ متر، ۱.۲۰ در ۱.۰۸، ۳ در ۲.۵، ۱.۲۰ در ۳ و ۱.۵ در ۳ متر تولید می شود.
داستان های زیبا پشت طرح ها و نقشه های گلیم بافی آقداش
رضایی تصریح کرد: تاریخ گلیم بافی آقداش به ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال قبل باز می گردد. ساکنان شهرستان آقداش در ابتدا قالی می بافتند و به مرور زمان به سمت گلیم بافی روی آورند. جالب اینجاست که نقشه گلیمی که در این روستا به کار می رود کاملا ذهنی بوده و از هیچ طرح یا هیچ فردی اقتباس نشده است. اصولا در این مدت هیچ استادی به ساکنان این روستا گلیم بافی آموزش نداده است.
وی افزود: در گلیم بافی این روستا بالغ بر ۴۰ طرح مورد استفاده قرار می گیرد که تمام آنها ذهنی بافته می شوند. این نقشه ها تماما از داستان های عاطفی، خانوادگی، عاشقانه و حتی طبیعت الهام گرفته و تمامی اسامی، توسط گلیم بافان انتخاب شده است.
معیشت ۸۰ درصد روستاییان از گلیم بافی تأمین می شود
این کارشناس صنایع دستی خاطرنشان کرد: مردم روستای آقداش علاقه زیادی به بافت گلیم دارند و این حرفه در شرایط خشکسالی که اوضاع بدی را برای کشاورزان رقم زده است کمک خوبی به لحاظ اقتصادی برای آنان بوده است. شغل اصلی در این روستا دامداری و کشاورزی است، اما معیشت حدود ۸۰ درصد ساکنان آقداش از راه بافت گلیم می گذرد. در این روستا اغلب دختران و زنان در سنین مختلف و با تحصیلات متفاوت مشغول به بافت گلیم هستند، به عبارتی این کار به حرفه ای فراگیر در روستا تبدیل گشته است.
اصطلاحاتی چون رج در بافت گلیم آقداش مطرح نیست
وی ادامه داد: همانطور که گفته شد روش بافت گلیم در شهرستان آقداش با دیگر مناطق بسیار متفاوت می باشد. همینطور بافت گلیم خاص آقداش با تولید فرش می تواند متفاوت باشد؛ چونکه در آن هیچ گره ای به کار نمی رود و به هیچ عنوان نمی توان از اصطلاحاتی چون رج و سرشماری برای آن بهره برد.
رضایی در مورد رنگ های مورد استفاده در این گلیم ها تصریح کرد: رنگ هایی که در گلیم آقداش به کار می روند اصیل و طبیعی هستند که همچون آنها میتوان به قرمز روناسی، آبی، زرد، سبز، سرمه ای لاکی، کرمی و سفید اشاره نمود. هر کدام از این رنگ ها از نوعی ماده طبیعی گرفته می شوند، برای مثال رنگ سبز از پوست گردو و رنگ زرد از نوعی گیاه که به زبان ترکی آنرا «زلر» می نامیدند، گرفته می شود. بافندگان در این روستا اصولا صفر تا صد کار را خودشان همچون ریسیدن مواد اولیه تولید گلیم، تاب دادن و رنگ کردن انجام می دهند.
وی در مورد بازارهای فروش این نوع گلیم تشریح کرد: متاسفانه به خارج از کشور صادرات نداریم و میتوان گفت تا امروز هیچ نهاد و شخصی از ما در این راه حمایت نکرده است. گلیم آقداش تا ۶ سال پیش در سطح کشور مطرح نبود و در این مدت سعی کردیم تا این نوع گلیم در استان و حتی کشور به خوبی معرفی شود.
این کارشناس صنایع دستی افزود: در گذشته اما گلیم آقداش بیشتر در سطح نمایشگاه های استانی و محلی دیده می شد، اما به تازگی شرکت در نمایشگاه های شهرهای مختلف همچون تهران سبب شناخته تر شدن این نوع گلیم شده است. البته فضای مجازی در سالهای اخیر برای معرفی گلیم این منطقه بسیار کمک کرده است.
رضایی در مورد فروش گلیم های آقداش تشریح کرد: پیش از دوران کرونا فروش بسیار خوبی داشتیم و در مسافرت به شهرستان های مختلف به سادگی از ۱۰۰ گلیم بالغ بر ۹۶ گلیم به فروش می رسید. همینطور در این سال ها به واسطه فروش قابل توجه گلیم ها و استقبال زیاد تلاش کردیم با ایجاد تغییراتی همچون تغییر در ابعاد از رنگ های شادتر و طرح های به روزتر استفاده نماییم.
دختران روستای آقداش در هفت سالگی باید کار گلیم را فراگرفته باشند
وی در مورد توسعه این حرفه و حمایت های صورت گرفته از آن اظهار داشت: این حمایت ها تا امروز بالاتر از چند وام ۵ یا ۱۰ میلیون تومانی نبوده است. هیچ مبادرت به خصوصی تا امروز برای گلیم آقداش و بافندگان این حوزه انجام نگرفته است. در این روستا تمام دختران تا رسیدن به سن هفت سالگی کار بافت گلیم را فرا می گیرند در غیر این صورت برای آنها عیب بزرگی به حساب می آید؛ با این وجود تعداد زیادی بافنده در این روستا مشغول به کار هستند و تعداد زیادی گلیم بافته شده برای فروش وجود دارد.
منبع:

1400/11/26
11:28:39
5.0 / 5
831
تگهای خبر: آموزش , تولید , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر