معاون وزیر جهادكشاورزی اعلام كرد

پیشبینی تولید 10 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

پیشبینی تولید 10 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

به گزارش لذت سفر معاون امور زراعت وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: پیشبینی می نماییم در سال زراعی جاری۱۰ میلیون تن گندم تولید و همینطور ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم هم خریداری شود.به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، علیرضا مهاجر در نشست خبری که مناسبت دهه فجر برگزار شد با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم در کشور تولید می شود، اظهار داشت: سال جاری میزان بارندگی ها در کشور مطلوب نبوده و نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد و بلند مدت ۳۵ درصد کاهش داشته است و این کاهش بارندگی بر روی گندم دیم و آبی اثرگذار خواهد بود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: پیشبینی می نماییم در سال زراعی جاری ۱۰ میلیون تن گندم تولید و همینطور ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم هم خریداری شود. البته این مورد منوط به این است که بارندگی در ابتدای سال ۱۴۰۱ خوب باشد.

وی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده ۷۵۰۰ تومان تعیین شده است، اظهار داشت: این قیمت توسط شورای تخصصی قیمت گذاری محصولات استراتژیک تعیین شده است.

کشت قراردادی برنج

مهاجر در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه هیچ محصولی نباید در کشور کشت شود مگر این که مشتری آن مشخص باشد، اظهار داشت: هم اکنون صد در صد شکر در کشور به صورت قراردادی کشت می شود. در پنیه هم به دنبال افزایش کشت قراردادی هستیم. در گندم از سالهای گذشته قراردادهایی با کارخانجات منعقد شده است. برای سال آینده هم ۴۰ هزار هکتار از کشت برنج های پر محصول قراردادی می شود.

معاون وزیر همینطور به خودکفایی در تولید برنج هم اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت جهادکشاورزی در استانهای شمالی کشور طرح بزرگی را به منظور زهکشی کل اراضی دنبال می کند. با این کار امکان کشت برنج به صورت دوبار در سال فراهم شده و با زهکشی انجام شده به اندازه کافی آب برای اجرای طرح فراهم می شود.

وی ضمن اشاره به این که ایران در کمربند خشکی کره زمین قرار گرفته است، اظهار داشت: باید به سمتی حرکت نماییم که استفاده از آب را به حداکثر برسانیم. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آب شور را شیرین نماییم و از آن در بخش کشاورزی بهره بگیریم.

سالانه بیشتر از ۵ میلیون تن سیب زمینی تولید می کنیم

وی همینطور در مورد افزایش قیمت سیب زمینی در هفته های اخیر هم اظهار داشت: کشور سالانه به ۴.۵ میلیون تن سیب زمینی نیاز دارد. ظرفیت تولید سیب زمینی در کشور ۱۰ میلیون تن بوده، ولی هم اکنون حدود ۵ میلیون تن تولیدات داریم که از میزان ۶۰۰ هزار تن صادر می شود. همینطور تا خردادماه به یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن سیب زمینی نیاز داریم که ۶۰۰ هزار تن آن در انبارها و ۶۰۰ هزار تن هم در استانهای جنوبی درحال تولید است. باید تلاش نماییم که تعادلی بین پشتیبانی از تولید کننده و مصرف کننده ایجاد نماییم. جلسات زیادی در این حوزه برگزار کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم قیمت سیب زمینی برای مصرف کنندگان بیشتر از ۱۰ هزار تومان نباشد.

مهاجر در پاسخ به این که اگر ذخایر کافی است پس چرا مقرر است سیب زمینی وارد کنیم؟ اضافه کرد: نظر وزیر جهادکشاورزی این است که صادرات و واردات نباید متوقف شود و اگر کمبودی در بازار به وجود آمد، باید با واردات کسری ها جبران شود.

خودکفایی در پنبه و شکر

معاون وزیر جهادکشاورزی به خودکفایی در شکر و پنبه هم اشاره نمود و اظهار داشت: پیشبینی می شود که با برنامه ریزی های صورت گرفته و افتتاح دو کارخانه در این بخش تا آخر دولت سیزدهم به خودکفایی در شکر برسیم. همینطور استفاده از آب سبز در تولید شکر هم در دستور کار قرار داد. خودکفایی در کشت پنبه هم از دیگر برنامه های معاونت زراعت است.

منبع:

1400/11/19
23:08:47
5.0 / 5
891
تگهای خبر: برنامه , تولید , خرید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر