کدام داروی ایران بیشترین مشتری را در جهان دارد؟

کدام داروی ایران بیشترین مشتری را در جهان دارد؟

لذت سفر: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی تجارت دارویی ایران امسال پرداخته که نشان دهنده رشد آمار نهایی در این بخش است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، از حدود دو سال قبل و با شروع شیوع کرونا، ایران نیز مانند خیلی از دیگر کشورها، سهم بیشتری از تجارت خودرا در اختیار حوزه پزشکی و بهداشتی گذاشت. ایران در ماه های ابتدایی شیوع مجبور به واردات برخی اقلام برای پیشگیری و درمان کرونا شد اما در ماه های بعد در زمینه پیشگیری در کنار تامین نیازهای داخل، امکان صادرات برخی محصولات به خارج از کشور را نیز فراهم نمود.
با این وجود نگاهی به آمارهای تجارت اقلام دارویی و پزشکی ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری نشان میدهد که همچنان بخش مهمی از کل آمار این حوزه به واردات اختصاص دارد و درصد محدودی از محصولات ایرانی به بازارهای خارجی ارسال می شوند.
برمبنای آمارهای اتاق تجاری تهران، تجارت دارویی کشور تا اختتام آذر ماه حدودا ۲.۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل، افزایشی ۳۱ درصدی را نشان میدهد. تجارت وزنی در این دوره نیز حدودا ۱۴۷ هزار تن بوده که ۲.۴ برابر نسبت به سال قبل بالا رفته است.
در طول این زمان ایران حدودا ۱۴۸ میلیون دلار صادرات دارو داشته که افزایشی ۳۳ برابری را نسبت سال قبل نشان میدهد و در مقابل نیز حدودا دو میلیارد دلار کالای دارویی به ایران وارد شده که افزایشی ۲۲ درصدی را نشان میدهد.
در زمینه تجهیزات پزشکی، صادرات ایران ۳.۶ میلیون دلار بوده که افزایشی ۱۶ برابری را نشان میدهد. در این گروه صادرات وندیلاتور به مرز ۴۳۹ هزار دلار رسیده و بدین سان ایران برای اولین بار در این عرصه به صادرکننده بدل شده است. همین طور در طول این مدت ۲۵۶ میلیون دلار تجهیزات پزشکی نیز به ایران وارد شده است.
در زمینه لوازم پزشکی صادرات ایران به ۵۲ میلیون دلار رسیده که افزایشی ۱۳۵ برابری را نشان میدهد. جعبه و کیت کمک های اولیه، دستکش پلاستیکی و سرنگ و سوزن ایران در این عرصه بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده اند. همین طور در طول این مدت ۷۶۵ میلیون دلار لوازم پزشکی نیز به ایران وارد شده است.
در زمینه داروها نیز صادراتی ۳۷ میلیون دلاری و واردات ۸۹۱ میلیون دلاری به ثبت رسیده است. در بخش محصولات محافظت شخصی نیز صادرات ایران ۵۴ میلیون دلار و واردات ۷۵ میلیون دلار بوده است. در طول این مدت ماسکهای صورت ایران در بازارهای خارجی فروشی بیش از ۲۵ میلیون دلاری را به ثبت رسانده اند.
منبع:

1400/11/11
23:17:56
5.0 / 5
587
تگهای خبر: پزشك , ثبت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر