تردد مسافر از مرز بازرگان بیشتر از دو برابر شد

تردد مسافر از مرز بازرگان بیشتر از دو برابر شد

ایرنا- مدیر پایانه مرزی تاجر اظهار داشت: از آغاز سالجاری تابحال به علت رفع محدودیت های کرونایی، تردد مسافر از راه این مرز بعنوان بزرگترین مرز زمینی آذربایجان غربی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.


جابر اکبرپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان نمود: سال جاری ۳۲۱ هزار و ۴۰۱ نفر مسافر از راه این مرز تردد داشته اند که سال قبل این تعداد ۱۵۰ هزار و ۶۸۷ نفر بود.
وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۱۰۱ هزار و۱۹۲ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۷۸ هزار و ۵۴۲ نفر عنوان نمود و اضافه کرد: مسافران ورودی ایرانی نسبت به سال قبل ۸۱ درصد و خروجی ایرانی هم ۱۰۰درصد رشد دارد.
مدیر پایانه مرزی تاجر افزود: شمار ورودی مسافران خارجی هم در همین مدت ۸۴ هزار و ۵۴۲ نفر و شمار مسافران خروجی هم ۵۶ هزار و ۷۹۲ نفر می باشد، که به ترتیب ۱۲۵درصد و ۲۱۱درصد رشد داشته است.
وی همینطور ضمن اشاره به این که طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سالجاری برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شده، افزود: با شیوع بیماری کووید ۱۹ و در جهت کنترل این بیماری و هم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پایانه های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافران طی یک سال و نیم گذشته بسته شده بود و تردد صرفاً برای ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از نیمه خرداد سال قبل بعد از پیگیری های مسئولان فقط برای تردد کامیون ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شد، افزود: تردد کامیون همچنان ادامه دارد به صورتی که در ۹ ماه سال جاری ۳۲۳ هزار و ۸۳۴ دستگاه کامیون از این مرز تردد داشتند که ۱۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان داده است.
اکبرپور افزود: همینطور از زمان آغاز تردد مسافر هم تعداد ۶۱۲دستگاه اتوبوس تردد کرده از این تعداد ۲۹۰دستگاه در ارتباط با ورودی و ۴۲۲دستگاه هم خروجی می باشد.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، گمرک مرز بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.
این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به حساب می آید که به صورت ۲۴ ساعته درحال فعالیت است.
آذربایجان غربی پنج مرز رسمی با ترکیه، عراق و نخجوان دارد که شامل تاجر ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز شمال عراق است.
در کشور در مجموع ۲۲ پایانه مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد.

1400/11/07
23:19:40
5.0 / 5
548
تگهای خبر: آزمایش , شهر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر