بیابان لوت شهداد نیازمند پایش تصویری است

بیابان لوت شهداد نیازمند پایش تصویری است

به گزارش لذت سفر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به این که مساحت عرصه و حریم بیابان لوت در کرمان 40 هزار کیلومترمربع است اظهار داشت: منطقه ثبت جهانی بیابان لوت شهداد نیازبه پایش تصویری دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی این اداره کل، فریدون فعالی در کارگروه گردشگری استان با موضوع بررسی قابلیت ها و توانمندی های بخش شهداد اظهارداشت: با توجه به این که منطقه شهداد از اهمیت ویژه ای در زمینه گردشگری برخوردارست بدین سبب باید شرایط بهتری را برای حضور گردشگران فراهم نماییم.
وی با اشاره به این که از شروع سال جاری تا حالا سفر ۲۶۸ تور مجاز گردشگری در این منطقه محقق و اجرائی شده است اضافه کرد: در طول این مدت نیز ۲ تور بدون مجوز در منطقه شناسایی و برگزارکنندگان این تورها به مقامات قضایی عرضه شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به لزوم راه اندازی درگاه ورودی منطقه ثبت جهانی شهداد بیان کرد: سال قبل ۲۰۰ میلیون تومان و امسال نیز ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار جهت راه اندازی این درگاه تخصیص داده شد که نیازمند اعتبارات بیشتری دراین زمینه هستیم.
وی اشاره کرد: با توجه به این که بیابان لوت بین سه استان کشور قرار دارد بدین سبب باید طرح جامعی برای ساماندهی این گستره طبیعی آماده شود.
فعالی افزود: با تهیه و اجرای این طرح می توان بیش از گذشته در حوزه ایجاد زیرساخت های گردشگری، امنیت و همین طور تامین بهداشت و درمان و غیره موفق عمل کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به این که مساحت عرصه و حریم بیابان لوت در کرمان ۴۰ هزار کیلومترمربع است و ایجاد امنیت این منطقه از مهم ترین مولفه های گردشگری شمرده می شود بدین سبب این اداره کل نمی تواند دراین زمینه ورود کند و امیدواریم بزودی کمیته کارشناسی با همکاری فرمانداری و شورای شهر شهداد تشکیل گردد تا بتوانیم در پیشبرد اهداف این منطقه بخوبی عمل نماییم.
سیدمصطفی آیت اللهی موسوی معاون امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این کارگروه گفت: کارهای شرکت هواپیمایی ماهان بعنوان معین اقتصادی منطقه شهداد نباید فقط به ساخت هتل محدود شود و این شرکت باید مرمت و بازسازی بناهای تاریخی بخش شهداد را نیز در دستور کار قرار دهد.
وی اشاره کرد: می توان با انجام کارهای مطالعاتی نسبت به دائمی کردن دریاچه این منطقه در تمامی ایام سال بوسیله استحصال و انتقال آب رود شور اقدام نمود.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان با تاکید بر این که باید برای تهیه طرح توسعه منطقه شهداد مشاور ذی صلاح انتخاب گردد اضافه کرد: شرکت هواپیمایی ماهان می تواند در قالب یک تفاهم نامه و تدوین برنامه های کوتاه مدت و طولانی مدت نسبت به توسعه منطقه کمک نماید.
وی با اشاره به ضرورت مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه منطقه شهداد اشاره کرد: امکانات و منابع دولتی محدود است و باید بخش خصوصی پای کار بیاید.
بخش شهداد در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق مرکز استان واقع شده است و دروازه ورودی به بیابان لوت و جاذبه های طبیعی این اثر طبیعی ثبت جهانی شمرده می شود.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در میان استانها به خود مختص کرده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با خاصیت های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان بعنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.


منبع:

1400/11/03
14:17:51
5.0 / 5
482
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر