در دیدار جمعی از توان یابان با ضرغامی مطرح شد

معلولان در ایران نمی توانند سفر بروند

معلولان در ایران نمی توانند سفر بروند

تعدادی از توان یابان (معلولان) در بازدید از موزه های ملی، پست و ملک، به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفتند که امکان سفر از افراد دارای معلولیت گرفته شده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، این توان یابان بعد از دیدن موزه های پست و ارتباطات، ملک و ملی ایران از عزت الله ضرغامی که در انتها این بازدید به جمع آنها پیوست، تقاضا کردند امکاناتی برای شان فراهم آورد تا از خدمات حوزه گردشگری استفاده کنند.
مناسب سازی فضاهای شهری از دیگر دغدغه های این افراد بود. آنها همینطور خواستار امکان سفر مستقل، تسهیلات قابل دسترس و همراهی پرسنل آموزش دیده بودند و اعلام آمادگی کردند از حضورشان در بازاریابی گردشگری استفاده گردد.
جمع حاضر همینطور تصریح کرد مدیریت مقاصد گردشگری، حمل و نقل و ایستگاه ها برای افراد دارای معلولیت و کم توان جسمی مهم می باشد و ضمن اشاره به اینکه تفرج حکم درمان برای معلولان را دارد، خواهان فراهم کردن شرایط مناسب در این اماکن شدند.
محدودیت و در دسترس نبودن فضا و امکانات قطار و اتوبوس برای افرادی دارای معلولیت که امکان سفر را از آنها گرفته و اقامتگاه ها و هتل های نامناسب از دیگر مواردی بود که در این دیدار عنوان شد.
بنا بر گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضرغامی که به همراه علی اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری ـ بود در حاشیه این تور، اظهار داشت: هر کدام از ایرانی ها حق دارند با هویت خود و میراث ارزشمندی که متعلق به همه دنیاست، به لحاظ تمدنی و ملی آشنا گردند. بخشی از هموطنان ما گرفتار معلولیت هستند و ما نسبت به آنها یک وظیفه ملی و انسانی داریم که آنها را در جریان تمدن و گذشته خودشان قرار دهیم.
او افزود: کارمان را برای معرفی فرهنگ و تمدن به افراد معلول آغاز کرده ایم و تورهای گردشگری و بازدید از موزه ها را برای آنها در نظر گرفته ایم.
ضرغامی همینطور اظهار داشت: تلاش می نماییم تا زیرساخت ها برای بازدید این افراد از موزه ها و اماکن تاریخی فراهم گردد. این دغدغه و مسأله ما است.
او اضافه کرد: با وجود همه ضعفی که در عرضه خدمات به افراد معلول در حوزه گردشگری داشتیم، آنها از بازدیدشان از موزه ملی ایران رضایت داشتند و اعلام نمودند برای نخستین بار است که پس از سال ها چنین امکانی برای شان فراهم گشته است. این مورد مسؤولیت ما را سنگین می کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: ان شاءالله در دولت هم مشکلات افراد دارای معلولیت را پیگیری می کنم و هماهنگی های لازم را با وزارت خانه های مربوطه انجام می دهم تا خودرو های مناسب و خدمات لازم در ابنیه تاریخی برای آنها فراهم گردد و راهنماهای آشنا به مسائل در ارتباط با این افراد تربیت شوند تا با کمک خودشان که ایده های خوبی دارند، گردشگری و خدمات مربوطه را گسترش دهیم.
روز گذشته هم سیدابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور ـ در جلسه هیأت دولت ضمن اشاره به لزوم راه اندازی تورهای گردشگری ویژه معلولان، اظهار داشت: همه دستگاه ها در حیطه مسؤولیت های خود باید تلاش کنند تا زندگی و رفت و آمد معلولان در سطح شهر و ادارات تسهیل شود و تهیه وسیله نقلیه مناسب برای این عزیزان همچون وظایفی است که بر عهده دولت می باشد.
در دسترس قرار گرفتن امکانات و تاسیسات گردشگری برای افراد کهنسال و توان یاب که ۱۵ درصد جمعیت جهان را می سازند، سال ۱۳۹۴ در آئین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها در هیأت وزیران بعنوان یکی از شاخص ها و معیارها افزوده شد و تمام تاسیسات هم ملزم شدند برای افراد معلول، جانباز، کهنسال و بیمار در دسترس قرار بگیرند، اما این امکان فقط در تعداد کمی از تاسیسات گردشگری بوجود آمده است.
رئیس کانون سراسری تشکل های معلولان کشور سال ها پیش در دیداری که با مقامات گردشگری کشور داشت، این سوال را بیان کرد که ۱۵ درصد از جمعیت جهان دارای معلولیت از انواع مختلف هستند. علاوه بر این، جمعیت جهان رو به پیری است. سازمانی که می خواهد ۲۰ میلیون توریست به ایران وارد کند چقدر در سیاستگذاری ها و زیرساخت ها به حقوق معلولان توجه نشان داده است؟ حقوق افراد معلول را در کدام بخش سفر دیده اند؟ آیا در سیاستگذاری های میراث فرهنگی و گردشگری معلولان جای دارند؟
منبع:

1400/10/27
23:33:25
5.0 / 5
737
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر