ناهارخوران طفل صغیر گردشگری گرگان، نیازمند مدیریت اصولی

ناهارخوران طفل صغیر گردشگری گرگان، نیازمند مدیریت اصولی

ایرنا-  شماری از شهروندان گرگانی ضمن اشاره به مباحث مطروحه بین شهرداری و منابع طبیعی در باره مدیریت بهره وری پارک جنگلی و گردشگری ناهارخوران می گویند بی توجهی به این تفرجگاه زیبای کشور علاوه بر تحمیل خسارت ها، برند گردشگری گرگان مورد بی مهری قرار می گیرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، یکی از بزرگترین چالش ها در زمینه مدیریت شهری به اعتقاد کارشناسان ضرورت تامین و توسعه فضای سبز برای شهروندان است موضوعی که به جهت تغییر ساختاری بناهای مسکونی و رواج بلند مرتبه سازی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.
گرگان با وجود آنکه در شمال کشور واقع شده در حالت کلی در زمره مناطق سرسبز کشور شمرده می شود اما اگر ۲ پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره را خارج از مجموعه فضای سبز شهر بدانیم گرفتار کمبود فضای سبز شهری است.
به گفته مدیران شهری در زمان حاضر سرانه فضای سبز گرگان شامل پارک ها، میادین، بلوارها و قطعات پراکنده، جنگل کاری های شهری و قسمتی از جنگل های ناهارخوران و النگدره می شود و بر این اساس سرانه فضای سبز گرگان ۷.۴۲ متر به ازای هر نفر بوده که استاندارد آن ۷.۱۲ متر است.
وجود ۲ پارک جنگلی با وسعت حدودی بیش از ۱۰۰ هکتار در جنوب گرگان فرصتی در اختیار مدیران شهر گرگان قرار داد تا طی سالهای قبل تا کنون مدیران شهری برمبنای سازو کارهای اداری مرسوم و برمبنای قراردادی بین اداره کل منابع طبیعی گلستان به ارائه خدمات زیرساختی در این پارک های جنگلی بپردازد تا هم سرانه فضای سبز شهری را ارتقا دهند و هم ناهارخوران بعنوان یکی از با اهمیت ترین برندهای گردشگری گرگان سرو سامان بگیرد.
واگذاری این پارک های جنگلی به شهرداری گرگان در سنوات گذشته سبب شد تا خدماتی همچون رفت و روب و نظافت، روشنایی معابر، سطل های زباله ها، واحدهای خدماتی، سنگفرش پیاده روها، زیباسازی معابر پیرامونی در النگدره و ناهارخوران افزایش یابد.
این پارک های جنگلی خصوصاً ناهار خوران بعنوان برند گردشگری مقصد خیلی از توریستهای داخلی و خارجی بوده و خواهد بود اما اتفاقات ماه های اخیر خصوصاً جشنواره پاییز هزار رنگ، حساسیت های زیادی را بین ۲ طرف قرار داد رقم زد و سبب شد تا در تمدید واگذاری این پارک ها به شهرداری مشکلاتی بوجود آید.
منابع طبیعی گلستان بعنوان موجر و مالک این پارک ها معتقد می باشد که برمبنای ساز و کارهای قانونی، شهرداری گرگان برای در اختیار گرفتن این پارک ها باید تضامینی برای حسن انجام کار ارائه دهد اما شهرداری به این مقوله عقیده ای ندارد و معتقد می باشد شهرداری هیچ بهره برداری مالی خاصی در این پارک ها ندارد و منابع طبیعی در پروسه واگذاری این جنگلها سخت گیری می کند.
خدماتی فراتر از وظایف شهرداری
رییس شورای شهر گرگان در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: منابع طبیعی گلستان باید بپذیرد که خدمات و کارهای فعلی شهرداری در مدیریت جنگل های منابع طبیعی و ناهارخوران بسیار فراتر از وظایف شهرداری گرگان است.
صفرعلی پایین محلی اظهار داشت: شهرداری بدون هیچ چشم داشتی میلیارد تومان از اعتبارات شهری را برای زیباسازی و توسعه گردشگری پایدار و البته صیانت و حفاظت از پارک های النگدره و ناهارخوران هزینه کرده است و ضرورت دارد که این مساله مدنظر مدیران منابع طبیعی استان قرار بگیرد.
پایین محلی افزود: در وضعیت فعلی اقتصادی هیچ شرکت یا موسسه ای حاضر نیست که برای نگهداری و حفاظت از این پارک ها هزینه کند برای اینکه نفع اقتصادی به دنبال ندارد.


وی افزود: طی سالهای قبل هم مشکلات زیادی حقوقی درباب مدیریت این پارک ها برای شهرداری به وجود آمد که شهرداری مکلف به پرداخت ضرر و زیان و خسارت های مالی در پرونده های حقوقی شد.
وی درباب قطع همکاری و ارتباط شهرداری و منابع طبیعی و تاثیر آن بر روند واگذاری اراضی موردنیاز شهرداری در پروژه تله کابین بیان کرد: این موضوعات ۲ مساله منفک از هم هستند و انشالله با پیگیری نمایندگان در مسافرت رئیس جمهور مشکلات تله کابین برطرف می شود و همکاری ها برای واگذاری زمین از مجاری مستقل و قانونی خود در حال انجام می باشد.
پایین محلی ابراز امیدواری کرد که با تعدیل شروط سخت گیرانه منابع طبیعی بار دیگر خدمات دهی در این مراکز تفریحی و گردشگری از طرف شهرداری از سر گرفته شود.
تاکنون خدمات مطلوبی ارائه شد
شهردار گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: مدیریت پارک های جنگلی ناهار خوران و النگدره عاید اقتصادی برای شهرداری ندارد و فقط بعنوان یک پروژه هزینه بر تلقی می شود.
محمدرضا سبطی اظهار داشت: کوشش کردیم علی رغم مشکلات مالی خدمات کمی و کیفی مطلوبی ارائه شود تا رضایت مندی لازم نزد شهروندان و گردشگران ایجاد شود که قیاس وضع فعلی این پارک ها با گذشته بیان کننده آنست که توفیقات خوبی در این راستا به وجود آمده است.
وی اشاره کرد: مالک پارک های النگدره و ناهارخوران( اداره کل منابع طبیعی) شروط سختگیرانه و یک جانبه ای را برای نگهداری پارک جنگلی النگدره برای شهرداری گذاشته است که ما قادر به قبول کردن آنها نیست.
سبطی تصریح کرد: موارد گنجانده شده در پیش نویس، شروط غیر قابل قبولی هستند که با منافع شهروندان در تعارض است و به سبب این شروط، شهرداری از مدیریت راندمان پارک جنگلی النگدره انصراف داده و امیدواریم مدیریت این پارک به دستگاهی که واجد شرایط است، واگذار شود.
سبطی اصرار کرد که در مدت زمانی که مدیریت راندمان پارک در اختیار شهرداری بود این دستگاه هزینه های هنگفتی را برای محافظت، زیرسازی و ارائه خدمات به شهروندان متقبل شده است.
سبطی اشاره کرد: راه اندازی جاده سلامت، تاسیس خدمات بهداشتی، پارک و نمازخانه و همین طور نظافت این پارک از اقدامات شهرداری بوده است.
برای رفاه حال شهروندان واگذار شد، قانون رعایت شود
در این پیوند، مدیرکل منابع طبیعی گلستان در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکرد: برای رفاه حال شهروندان پارک جنگلی النگدره و ناهارخوران در ابتدا بصورت قراردادهای یک ساله تا ۲ ساله به شهرداری گرگان واگذار شد که در نهایت در قالب طرح باتوجه به بیلان این واگذاری ۱۵ ساله شد.
عبدالرحیم لطفی با اعلان اینکه اداره کل منابع طبیعی نهایت همکاری را در قالب قرارداد با شهرداری داشته است، اضافه کرد: اساس استفاده این پارک ها حفاظت از آنهاست و همین طور برای مدیریت بهینه، طرحی تدوین شده که دخالت در این پارک ها را از حالت طبیعی خارج نکند.
لطفی درباب قطع درختان خطرناک در پارک افزود: با وجود سابقه تلخ در گذشته که متاسفانه چند تن از شهروندان همچون یک کودک سه ساله جان خودرا در برخورد با این درختان از دست داد برای جلوگیری از تکرار این حوادث بر حسب قانون باید این درختان خطر ساز ساماندهی شوند و اداره کل منابع طبیعی هم باتوجه به مفاد قرارداد برای جلوگیری از تکرار هرگونه حادثه مشابه برای اجرای آن مهلت تعیین کرد که متاسفانه شهرداری آنرا فشار بر این نهاد خطاب کرده است.
لطفی اشاره کرد: در قالب قوانین مربوط به امور قراردادها برای تضمین اجرای مفاد هرگونه قرارداد اشخاص حقیقی و حقوقی و همین طور دولتی این موارد دیده می شود که در قرارداد با شهرداری هم این مساله مستثنی نیست.
به گفته وی جهت بررسی هر چه بهتر نیاز به نشست و بررسی موضوعات است که متاسفانه باتوجه به پیگیری ها این مساله محقق نشده که یک دفعه با نامه شهرداری در فضای مجازی نه در اتوماسیون اداری روبرو می شویم نامه ای که در روز جمعه ۱۰ دی ماه تنظیم شده است.
لطفی افزود: با ارسال یک نامه این که شهرداری خودرا از هرگونه اتفاق مبرا کند، امکان پذیر نیست و برای تحویل و تحول نهایی نیاز است سیر قانونی طی شود که در صورت عدم توان شهرداری در مدیریت این پارک ها برای حال شهروندان این اداره کل برنامه هایی برای واگذاری به اشخاص حقیقی و یا حقوقی برنامه ریزی خواهدنمود.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، شهروندان گلستانی امیدوارند با تعیین تکلیف سریعتر مدیریت پارک های جنگلی ناهار خوران و النگدره، شاهد بروز خلاء در روند مدیریت رویشگاه های این منطقه بعنوان قلب تپنده گرگان و کارخانه اکسیژن سازی شهر نباشیم. هرگونه تعلل یا تاخیر در مدیریت مطلوب این مناطق جنگلی خسارت بسیاری برای اهالی گرگان به همراه خواهد داشت.


منبع:

1400/10/19
20:19:20
5.0 / 5
534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر