روانسر مرکز پژوهش های دیرینه شناسی پایگاه جهانی اورامانات می شود

روانسر مرکز پژوهش های دیرینه شناسی پایگاه جهانی اورامانات می شود

لذت سفر: کردستان مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات از تبدیل شدن شهرستان روانسر به مرکز پژوهش های این پایگاه در استان کرمانشاه آگاهی داد.


پویا طالب نیا در گفت و گو با ایسنا در این خصوص اظهار نمود: هر چند خاصیت های جغرافیایی هورامان نشان از شرایط سخت زیستی در این منطقه دارد، اما پژوهش های دیرینه شناسی حکایت از حضور انسان از دیرباز تا کنون در این منطقه دارد.
مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات اضافه کرد: بیش از نیم قرن کارهای دیرینه شناسی مختلف در منطقه اورامانات (کرمانشاه) مجموعاً ۱۲۰ محوطه باستانی شناسایی شده است.
وی افزود: شهرستان روانسر باتوجه به موقعیت جغرافیایی که بعنوان دروازه ورودی منظر فرهنگی اورامانات در استان کرمانشاه از آن یاد می شود، همچون نقاط کلیدی و مهم دیرینه شناسی منطقه است.
طالب نیا اظهار داشت: تعدد و تراکم آثار باستانی همچون غار مره کولیان مربوط به دوران پارینه سنگی، گوردخمه‌ی روانسر (طاق فرهاد) مربوط به دوران هخامنشی و تپه موسایی که برمبنای شواهد سطحی دارای توالی گاه نگاری از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.
وی اشاره کرد: باتوجه به ظرفیت های موجود و حمایت مسئولان ارشد استان و شهرستان، روانسر بعنوان مرکز پژوهش های دیرینه شناسی پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات در نظر گرفته شده است.
مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات، اظهار داشت: برای اهداف پژوهشی پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات در سال ۱۳۹۸ نخستین اطلس دیرینه شناسی استان کرمانشاه در منطقه‌ی اورامانات استان کرمانشاه به سرپرستی مسعود صادقی راد به انجام رسیده که برمبنای دست آوردهای این پژوهش برنامه ریزی های هدفمندی بمنظور بررسی و شناسایی باستان شناسی، تدوین پرونده های ثبتی، تعیین عرصه و حریم و کاوش دیرینه شناسی در دستور کار این پایگاه قرار گرفته که می تواند منجر به شناسایی آثار بیشتری در این منطقه شود.
طالب نیا در خاتمه اظهار نمود: محدوده منظر جهانی هورامان در استان کرمانشاه شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی است. لزوم شناسایی آثار باستانی، آگاهی از پیشینه تاریخی، برنامه ریزی برای حفاظت از آثار باستانی و توسعه گردشگری تاریخی در منطقه هورامان همچون ضرورت های اجرای طرح های دیرینه شناسی در این محدوده است.
منبع:

1400/10/17
14:45:18
5.0 / 5
490
تگهای خبر: باستانی , برنامه , تاریخی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر