علوی در تذكری خواستار شد؛

عرضه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای پرارزش

عرضه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای پرارزش

به گزارش لذت سفر عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به آتشسوزی های رخ داده در بناهای تاریخی و پرارزش خواهان عرضه برنامه شهرداری برای پیشگیری از فعالیت مشاغل پر خطر در این بناها با عنایت به رعایت منافع مردم شد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، احمد علوی امروز بامداد در جلسه شورای شهر تهران در تذکر قبل از دستور خود ضمن اشاره به آتشسوزی در ساختمان تاریخی ثبت شده غریب در خیابان لاله زار اظهار داشت: حوادث چند وقت اخیر نشان داده است که نگرانی نسبت به در خطر بودن بناهای تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی شهر تهران بی مورد نیست و متاسفانه برخی از این بناهای پرارزش تبدیل به انبار کالا و یا مکانی غیر مجاز برای برخی مشاغل شده اند که همین مبحث خطر بروز حوادث مختلف همچون انفجار و آتشسوزی را زیاد می کند.

وی ضمن اشاره به آتشسوزی بنای میدان حسن آباد در سال ۹۸ افزود: در سال های اخیر متأسفانه شاهد آتشسوزی در بناهای تاریخی ثبت شده و حتی غیر ثبتی تهران بوده ایم.

وی هچنین ضمن اشاره به حادثه پلاسکو و معرفی ۵ نقطه بحرانی در تهران که شامل بناهای بازار و خیابان لاله زار می شود، اظهار داشت: تذکرات لازم در این خصوص از قبل هم داده شده بود. با این وجود در ایام اخیر شاهد تکرار آتشسوزی در یک بنای تاریخی دیگر در بافت تاریخی تهران هستیم.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران ضمن اشاره به ماده پنجم مصوبه ۶ بهمن ۹۸ شورای شهر با عنوان "الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه بر خط پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در مقابل خطر آتش سوزی" تصریح کرد: طبق این مصوبه شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی وظایفی را در برابر حفظ ایمنی در ساختمان های دارای ارزش تاریخی – فرهنگی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: مشخص است که برای مدیریت و رفع این دست مخاطرات، انتقال مشاغل غیرمجاز و نامرتبط با بناهای تاریخی باید در دستور کار قرار گیرد و مشکل تعریف کاربری مناسب برای بناهای تاریخی هم مرتفع شود.

علوی همینطور از سازمان آتش نشانی خواست تا در گزارشی به شورای شهر در مورد اقدامات و پیگیری های انجام شده در مورد حفظ ایمنی بناهای دارای ارزش و پیشگیری از فعالیتهای غیر مجاز در این بنگاها توضیح دهد.
علوی خطاب به مسؤلان آتش نشانی اظهار داشت: لازم است مشخص شود که در مدت 2 سال قبل چه تمهیداتی برای پیشگیری از تکرار این حوادث و حفظ بناهای تاریخی به صورت اخص فضاهای پرخطر اندیشیده شده است؟
عضو شورای شهر تهران بار دیگر با تکیه بر در نظر گرفتن منافع شهروندان در طرح ها و برنامه های مدیریت شهری اظهار داشت: همینطور پیشنهاد می کنم برای خروج مشاغل پر خطر از بافت ها و بناهای تاریخی و با رعایت منافع مردم، طرح و برنامه ای از جانب شهرداری تهران عرضه گردد تا دیگر شاهد تلفات جانی و مخاطرات در بناهای تاریخی و حریم میراثی بافت های تاریخی شهر تهران نباشیم.

منبع:

1400/10/12
23:00:11
5.0 / 5
497
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , ثبت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر