آشنایی با موزه های خراسان رضوی،

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟

به گزارش لذت سفر خراسان رضوی موزه هدایای مقام معظم رهبری در ۲۲ بهمن سال ۱۳۷۳ شمسی، در طبقه همکف ساختمان گنجینه قرآن و نفایس حرم رضوی به مساحت ۴۰۰ متر مربع  فضای نمایشی، با حضور حضرت آیت الله واعظ طبسی نماینده ولی فقیه، تولیت آستان قدس رضوی و حضرت آیت الله محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری بازگشایی شد.این گنجینه شامل آثار هنری همچون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، تابلوفرش، تراش روی شیشه، معرق چوب و صدف، سوزن دوزی، قلم زنی روی مس، انواع ظروف، ماکت ها، مدال‏ ها و سکه است که توسط سران کشورهای خارجی، شخصیت‏ های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب، آیت الله خامنه‏ ای اهدا شده و ایشان این مجموعه ها را در چندین مرحله به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده اند.

با توجه به کثرت، اهمیت آثار و تاکید مسؤلان بر نمایش حداکثر اشیاء اهدایی و با هدف افزایش رضایتمندی زائرین و مجاوران همراه با ارتقاء کیفیت عرضه خدمات موزه به صورت مفهومی و مجازی در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۹۵ شمسی، گنجینه هدایای رهبری به مساحت ۱۳۱۴متر مربع فضای نمایشی توسعه یافت که در این فضا از تکنولوژی جدید و دیجیتال هم استفاده می شود.

برخی ازمحورهای اساسی نمایش آثار در موزه شامل انقلاب اسلامی، تقسیم بندی مفهومی و محتوایی، معرفی رهبر قرآنی، جهان شمولی مقام معظم رهبری، عرضه اینفوگرافیک های تصویری در مورد دستاوردهای معنوی، سیاسی، فرهنگی، علمی و.... مقام معظم رهبری می شود.

آیه تطهیر

این تابلو در اندازه ۲۲۵ در۷۲ سانتی متر و از جنس کاغذ، با استفاده از تکنیک خوش نویسی بر زمینه کاغذ دیواری خلق شده است. این اثر در تاریخ معاصر طراحی شده و توسط آیت الله سید مرتضی نجومی در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی اهدا شده است.در این اثر آیه ۳۳ سوره احزاب ( تطهیر) با مضمون «بسم الله الرحمن الرحیم، انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً» به خط ثلث بر زمینه کاغذ دیواری با نقش برجسته به قلم استادانه سید مرتضی نجومی نوشته شده است.

آیات و ادعیه

این اثر در اندازه ۳۶۸ در۷۲ سانتی متر با استفاده از تکنیک قلمکار بر روی پارچه کتان طراحی و خلق شده است. این اثر در دوران معاصر طراحی شده و آقای سیلانی آنرا اهدا کرده است.بر روی این تابلو، آیات قرآنی و ادعیه مفاتیح الجنان به خط غبار بر روی پارچه کتان با تکنیک قلمکار اجرا شده است. شیوه اجرا به صورتی است که بعد از قلم‏ گیری خطوط اصلی (ثلث) در زمینه اثر آیات و ادعیه به خط غبار به رنگ‏ های مشکی و قرمز روشن نگاشته شده که با اجرای آن خطوط ثلث نمایان شده است.

تابلو خوشنویسی طلااندازی نستعلیق

این تابلو در انداز ۱۱۳ در۶۹ سانتی متر و از جنس مقوا در دوره معاصر طراحی شده است. این اثر در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط علیرضا کدخدایی اهدا شده است.در این تابلو مصرعی از شعر حافظ شیرازی «در زلف چون کمندش ایدل مپیچ کآنجا» به خط نستعلیق خوشنویسی و طلااندازی شده و با نقش شمسه شرفه‏دار هشت‏پر تزئین شده است. مصرع دوم این شعر هم در تابلوی دیگری اجرا شده است.

تابلو نقاشی منظره طبیعتاین تابلو بر روی پارچه ای در اندازه ۷۸ در۷۸ سانتی متر و با استفاده از تکنیک رنگ و روغن در سبک امپرسیونیسم طراحی شده است. این اثر در دوره معاصر خلق شده و در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط نخست وزیر بنگلادش اهدا شده است.

تابلو نقاشی رنگ و روغن اسب سوارانتابلو نقاشی رنگ و روغن اسب سواران در اندازه ۱۰۰ در۸۰ سانتی متر و از جنس پارچه بوجود آمده است. تکنیک به کاررفته در این اثر رنگ و روغن بوده که با سبک رئالیسم در دوره معاصر اجرا شده که این اثر در سال ۱۳۸۹ توسط رئیس جمهور مغولستان اهدا شده است.

تابلو نقاشی نوازندگان آفریقاییاین تابلو در اندازه ۱۲۵در ۵۸ سانتی متر و با تکنیک رنگ و روغن کشیده شده است. جنس بوم آن نئوپان بوده که با سبک رئالیسم انتزاعی در دوره زمانی معاصر خلق شده است. اهداکننده این اثر، رئیس جمهور بنین بوده که در سال ۱۳۸۹ آنرا اهدا کرده است.

تابلو نقاشی آبرنگابعاد این تابلو ۵۷ در۶۷ سانتی متر بوده و جنس بوم آن از مقوای فابریانو است. این اثر توسط ایرج اسکندری با استفاده از تکنیک آبرنگ و با سبک سمبلیسم انتزاعی خلق شده است. این اثر در دوره معاصر طراحی شده و در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۸۰ توسط رئیس دانشگاه هنر تهران اهدا شده است. این تابلو تلفیقی از نقوش آسمان، خورشید، پرنده و گیاه است که به صورت انتزاعی با استفاده از آبرنگ اجرا شده است.
1400/10/12
13:38:22
5.0 / 5
590
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر