معاون صنایع دستی در پاسخ به لذت سفر:

هر عقل سلیمی می داند با 60 میلیون نمی توان خانه خرید

هر عقل سلیمی می داند با 60 میلیون نمی توان خانه خرید

«هر عقل سلیمی می داند که با ۶۰ میلیون تومان نمی گردد خانه خرید. این رقم در واقع یک تسهیلات است.»


جملات بالا بخشی از اظهارات پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور است که در گفتگو با خبرنگار ایسنا و به دنبال اعلام تفاهمنامه اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی عنوان شد.
محمودیان که در حاشیه جلسه هم اندیشی معاونان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با رایزنان اقتصادی وزارت امور خارجه در موزه فرش ایران با ایسنا گفتگو می کرد، در جملاتی ماجرای تسهیلات ساخت و خرید مسکن برای هنرمندان صنایع دستی را شرح داد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور چند روز پیش (۵ دیماه ۱۴۰۰) تفاهمنامه اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی را با بانک مسکن امضا کرد. این تفاهمنامه در شرایط کمبود تسهیلات بانکها به امضا رسیده است، اما رقم آن از جانب برخی منتقدان پرسش برانگیز بوده است.
سعید اوحدی، معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در مراسم امضای این تفاهمنامه حضور داشت، درباره رقم این تسهیلات اظهار داشته بود: «سعی می نماییم هنرمندان صنایع دستی از حداکثر این ظرفیت بهره مند شوند. ابلاغ بانک مرکزی ۶۰۰ میلیون ریال بود اما با تدبیر بانک مسکن و با استفاده از اوراق، هنرمندان صنایع دستی می توانند تا سقف ۲ میلیاردریال به صورت فردی و در صورتیکه زوج باشند، ۴ میلیاردریال تسهیلات دریافت نمایند.»

در همین راستا از معاون صنایع دستی کشور درباره ی رقم این تسهیلات پرسش کردیم. محمودیان اظهار نمود: «اطلاعات تفاهمنامه باید بررسی شود؛ چونکه یک ماده تکمیلی دارد. این یک تسهیلات است. یک وقت شما ۸۰۰ میلیون ریال دارید اما می خواهید خانه ای به قیمت ۸۶۰ میلیون ریال خریداری کنید. ۶۰ میلیون تومان پول کم دارید و نمی دانید از کجا بگیرید.»
او همینطور خاطرنشان کرد: «اینجا هر عقل سلیمی می داند که با ۶۰ میلیون تومان نمی گردد خانه خرید؛ ازاین رو ۶۰ میلیون تومان به مدت ۱۰ ساله بعنوان تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی داده می شود تا کمکی شود و آن بخشی را که کم دارند، دریافت نمایند.»

به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، بر طبق این تفاهمنامه هنرمندان صنایع دستی حائز شرایط در ۳۱ استان کشور به بانک مسکن معرفی می گردند که سقف تسهیلات بر مبنای ابلاغ بانک مرکزی برای تهران ۶۰۰ میلیون ریال، برای مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۵۰۰ میلیون ریال و برای سایر شهرها ۴۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت ۱۰ ساله و نرخ سود ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است و باید دید که این ارقام تا چه اندازه برای هنرمندان حوزه صنایع دستی که خیلی از آنها خصوصا در دوران کرونا با مشکلات مسکن و معیشت دست و پنجه نرم می کنند، راهگشا خواهد بود.

منبع:

1400/10/11
16:53:35
5.0 / 5
486
تگهای خبر: خرید , شهر , صنایع دستی , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر