نماینده مجلس:

پرونده تغییر مسیر ریل راه آهن از تپه حصار دامغان تشکیل شد

پرونده تغییر مسیر ریل راه آهن از تپه حصار دامغان تشکیل شد

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: موضوع بررسی تغییر مسیر ریل راه آهن از محوطه تاریخی تپه حصار دامغان، بعنوان یکی از مصوبه های سفر هیات دولت به استان سمنان، در دستور کار قرار گرفت.


علی اکبر علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اضافه کرد: تحقق این مطالبه مردمی در گذشته بعنوان یک درخواست در سطح شهرستان دامغان و استان سمنان مطرح بود که حالا در سطح ملی درحال بررسی است و با دستور هیات دولت، این مساله در وزارتخانه های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارای پرونده شد.
وی افزود: در دولت دوازدهم، جابه جایی ریل راه آهن توسط وزیران راه و شهرسازی و میراث فرهنگی بررسی گردید که به سبب اختتام کار دولت ناتمام ماند.
علیزاده افزود: باتوجه به دستور وزیر راه و شهرسازی دولت قبل، این مساله را در دولت جدید بصورت جدی درخواست و پیگیری کردیم و مقدمات لازم برای این اقدام انجام شده است.
نجات تپه حصار از ریل آهن، زمینه ثبت جهانی آن
تصریح کرد: بنا به مصوب شدن موضوع بررسی طرح جابه جایی ریل راه آهن از مجموعه تاریخی تپه حصار دامغان توسط هیات دولت، قرار شد تا با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدید از این مجموعه تاریخی صورت گیرد که امیدواریم هر چه زودتر تپه حصار دامغان از لطمه عبور قطار نجات پیدا کند.
علیزاده گفت: این خواسته مردم دامغان یک موضوع مهم و مطالبه اصلی است که انتظار داریم تا دولتمردان با نگاه ویژه خود در جهت حل این مشکل و حفظ این اثر تاریخی منطقه گام بردارند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تپه حصار دامغان با قدمت بیش از هفت هزار ساله در محدوده شهر دامغان بعنوان مرجع علمی تپه های عصر آهن در دنیا شناخته شده است و با اصلاح ریل راه آهن در این محوطه تاریخی، امیدهای ثبت جهانی اثر نیز زنده می شود.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، تپه حصار یکی از مهم‎ترین محوطه های دوران قبل از تاریخ در فلات ایران است و قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و ۵۰۰ سال قبل بازمی گردد.
این تپه باستانی، سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا اختتام عصر مفرغ را در خود نهان دارد و قدمت و دیرینگی تمدن تپه حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست قبل از میلاد می رسد.
تپه حصار دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۰ در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

1400/10/02
10:44:29
5.0 / 5
504
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر