با مالدیو ایران آشنا شوید

با مالدیو ایران آشنا شوید

حتی تصور قدم زدن در جزیره ای خالی از سکنه هم، هیجان انگیز و دور از ذهن است. جایی که بی هدف روی ماسه های ساحل قدم بزنید و تا چشم کار می کند، خودتان باشید و خودتان. جزیره ای که روی آن هیچ رد پایی از انسان به چشم نخورد. نه نشانی از جوامع کوچک و بزرگ کشاورزی، شبانی و صنعتی باشد و نه خبری از زندگی هر روز مردم و کنش ها و واکنش هایی که در بستر زمان و مکان رخ می دهد. در این جزیره خالی از سکنه، همه چیز شبیه روزی است که آدم و حوا راهی زمین شدند و خودشان را در محاصره طبیعتی دیدند که هیچ گونه دخل و تصرفی در آن اتفاق نیفتاده بود!به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این بخش از کره خاکی که از آن حرف می زنیم، جزیره ای است که آنرا با نام «مالدیو ایران» می شناسند و علت این نام گذاری هم موج های سربه زیر و آرام، آبی فیروزه ای و بی نهایت شفاف دریا و ماسه های سفید رنگی است که کنار هم قرار گرفتن شان، یادآور سواحل معروف این کشور است. جزیره «مارو»، «شیدور» و در زبان محلی ها «شتوار»، در خلیج همیشه فارس و غرب استان هرمزگان قرار دارد و هرچند هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد، هر سال گردشگران زیادی برای دیدن آن به غرب هرمزگان سفر می کنند. شما هم در این سفر کاغذی همراه ما باشید...

جزیره ای با مساحت یک کیلومتر مربع

جزیره خالی از سکنه شیدور، در مجاورت سومین جزیره مسکونی بزرگ ایران یعنی جزیره لاوان واقع شده است. لاوان نزدیک به ۸۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و با پیدا کردن آن روی نقشه، می توانید نقطه سبزرنگی را ببینید که در فاصله ۵/ ۱ کیلومتری آن قرار دارد. این نقطه سبزرنگ، همان جزیره خالی از سکنه شیدور است. مساحت این جزیره نزدیک به یک کیلومتر مربع است و پیمایش دورتا دور این جزیره، با پای پیاده و در عرض چند دقیقه امکان دارد. برای رسیدن به جزیره شیدور، باید خودتان را به منطقه پارسیان استان هرمزگان که پیش تر گاوبندی نام داشت، برسانید و به سمت بندر مقام حرکت کنید. بندرمقام، یکی از زیباترین جاده های ساحلی کشور را دارد و این جاده، جایی است که کوه ها به دریا ختم می شوند و شما بر فراز آن، شاهد این تلاقی زیبا هستید. از بندر مقام، قایق ها با کرایه ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی شما را به جزیره شیدور می برند و در ساعت مقرر به دنبال تان می آیند.

مارهای سیاه رنگ مرموز در مارو

اکوسیستم شیدور، در ایران و حتی جهان کم نظیر است. گونه های جانوری این جزیره و دنیای زیر آب دورتا دور آن، شگفت آور است و بد نیست بدانید که نام مارو از مارهای این جزیره گرفته شده است. مارهایی سیاه رنگ و مرموز که وقتی صدای شما را بشنوند، به سرعت پنهان می شوند و بنابراین شانس دیدن آنها، خیلی کم است. این مارها، اغلب در دل صخره هایی زندگی می کنند که به آب منتهی می شود و به ندرت در مرکز جزیره و جایی دور از صخره ها، مشاهده می شوند. این جزیره، مرجانی است و هنگام قدم زدن در اطراف آن یا شنا کردن در آب، مناظر خارق العاده ای را می بینید که مرجان ها به وجود آورده اند. این مرجان ها محل زندگی ماهی ها و گونه های جانوری زیادی هستند و هنگام غواصی و شنا، باید مراقب آنها بود و از شکستن شان خودداری کرد.

تنوع ماهی ها در چند قدمی ساحل

برای غواصی آزاد در جزیره، نیاز نیست فاصله چند کیلومتری از ساحل داشته باشید و تا عمق زیادی پایین بروید. همین که چند قدم از ساحل فاصله بگیرید و سرتان را زیر آب فرو ببرید، کافی است تا انواع و اقسام ماهی های آب شور را ببینید. ماهی هایی که به صورت دسته ای حرکت می کنند و تنوع شان آن قدر بالاست که هر لحظه یک گونه جدید پیش چشم تان ظاهر می شود و بعد به سمتی شنا می کند. دیدن این صحنه ها خارق العاده ترین چیزی است که در گشت این جزیره عایدتان می شود. در این دنیای فیروزه ای با بی شمار گونه جانوری طرف هستید که می توانید از فاصله ای نزدیک، برای ساعت ها تماشای شان کنید.

دیدن سفره ماهی ها جذاب ترین بخش این سفر

سفره ماهی ها تا نزدیکی ساحل می آیند. جذاب ترین بخش این تجربه، دیدن همین سفره ماهی های بزرگ است که موقع حرکت، به بدن شان پیچ و تاب می دهند و دم شان انحنا پیدا می کند. نیزه ماهی هایی که دسته ای حرکت می کنند و به رنگ سفید و آبی شفاف اند هم از دیگر گونه های هیجان انگیز آن حوالی اند. موجوداتی هم که گرد و کوچک اند و کف آب به سرعت قدم برمی دارند، هرمیت ها هستند، هرمیت ها گونه ای خرچنگ اند که شکل و شمایل بامزه و چشمان متعجبی دارند. خوش شانس باشید، ماهی های مرکب با جثه کوچک و حرکات خیلی سریع را هم می بینید و بدنیست بدانید، این ماهی ها از خانواده هشت پاها هستند. لاک پشت های پوزه عقابی در فصل های خاصی برای تخم ریزی به ساحل این جزیره می آیند، در ضمن هنگام غواصی و شنا مراقب تیغ توتیاهای دریایی بزرگ زیر آب باشید.

تماشای دنیای زیر آب بدون تجهیزات

غواصی در سواحل جنوب ایران، تجربه منحصربه فردی است اما بعنوان کسی که غواصی را در جای جای خط ساحلی جنوب کشور تجربه کرده است، به شما می گویم که هیچ کدام شبیه غواصی آزاد در جزیره شیدور نیست. غواصی آزاد با تجهیزات سبک و اندک انجام می شود و تجهیزات سنگین و گران قیمت غواصی نظیر کپسول اکسیژن را شامل نمی گردد. غواصی در شیدور، به علت شرایط آب وهوایی گاه به لباس غواصی هم احتیاجی ندارد و بدون سایر تجهیزات دیگر هم می توانید آنرا تجربه کنید. استفاده از این تجهیزات باآنکه برای تان رفاه و امنیت به همراه دارد اما همین که یک عینک خوب و با کیفیت غواصی تهیه و از اسنورکل برای تنفس استفاده کنید، کافی است تا ساعت ها محو تماشای دنیای زیر آب شوید بدون اینکه به سختی بیفتید یا نگران چیزی باشید.

سوغات های ممنوع

ساحل شیدور، مملو از صدف هایی است که به یادگار بردن آنها می تواند به تنوع زیستی منطقه ضربه جدی وارد کند. همان گونه که اشاره کردیم، هرمیت ها در این جزیره زندگی می کنند و این گونه زمانی که رشد می کند از میان صدف های ساحل صدف های بزرگ تر را برای سکونت انتخاب می کند. هرمیت ها در مقابل گرمای خورشید بی طاقت اند و خیلی زود از بین می روند یا گرفتار زباله ها می شوند. صدف های شیدور و همینطور مرجان های ساحل، سوغات ممنوع هستند و اگر روزی گذرتان به این جزیره افتاد، جز عکس چیزی به یادگار نبرید. همینطور در گشت شیدور بد نیست چند کیسه زباله به همراه داشته باشید تا در صورت مشاهده زباله های رها شده، آنها را جمع آوری و به سهم خودتان از زشت شدن چهره جزیره جلوگیری کنید.

توپ والیبال ساحلی هم با خودتان ببرید!

کمپ شبانه در این جزیره از چندماه پیش تاکنون، نیازمند مجوز شده است و اگر روزی قصد سفر به شیدور را داشتید، از سایر جاذبه های طبیعی غرب هرمزگان و سواحل بی نظیر منطقه غافل نشوید. برای گشت وگذار در این جزیره، هر آن چه به آن نیاز پیدا می کنید، نظیر زیرانداز، نوشیدنی خنک، وعده های غذایی اصلی و... را به همراه داشته باشید و اگر از بالا و پایین پریدن روی ماسه های گرم ساحل لذت می برید، توپ والیبال ساحلی را هم در لیست ملزومات گشت جزیره تان قرار دهید.

منبع:

1400/09/30
14:30:26
5.0 / 5
939
تگهای خبر: برند , سفر , طبیعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر