تبریک ضرغامی و دارابی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران

تبریک ضرغامی و دارابی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت جهانی پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» را در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس تبریک گفت.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» درحالی ثبت گردید که ۱۶ کشور عربی و ترکیه خوشنویسی را به نام خود ثبت کرده اند. پرونده ایران در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث ناملموس ثبت شده است. این نخستین بارست که ایران در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث معنوی، یک پرونده را به ثبت می رساند.
سیدعزت الله ضرغامی در پیامی به مناسبت این ثبت جهانی گفته است: «ثبت جهانی پرونده "برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران" در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس بعنوان هفدهمین میراث جهانی ناملموس کشورمان، کام مردم فرهنگ دوست ایران را شیرین کرد.
کهن دیار ایران زمین، میراث دار گنجینه ای از هنرهای والا و متعالی است که خوشنویسی همچون نگینی درخشان بر تارک آن می درخشد، هنری دیرینه و قدسی که ریشه در معنویت و الوهیت دارد و ناب ترین پیام ها و اندیشه های لطیف و پاک و مقدس بواسطه آن ترویج، تبیین و ماندگار شده است.
بی گمان باید مانایی و پایداری این هنر سنتی را بیش از همه وابسته به تعلق خاطر مردم ایران در طول تاریخ به این هنر و علاقه مندی آنان به پاسداری از این هنر دانست.
"برنامه پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران" که به ثبت جهانی رسیده است گزارش این علاقه مندی ها و کوشش های وافر است.
این رویداد خجسته را به ملت فرهیخته و هنرپرور ایران اسلامی تبریک و تهنیت می گویم و از خداوند متعال استمرار توفیقات فرهنگی و سربلندی نظام جمهوری اسلامی را مسألت دارم.»
علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در پیام تبریکی اظهار داشت: «تلاش های بهادار برای ثبت یکی از مهم ترین پرونده های میراث ناملموس ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با وجود موانع و دشواری های بسیار به بار نشست و کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شانزدهمین نشست خود به جهانی شدن پرونده "برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران" رأی مثبت داد.
این اتفاق مبارک از آن رو اهمیت مضاعف می یابد که ایران برای اولین بار در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث ناملموس پرونده ای را به ثبت می رساند.
خوشنویسی در ایران برخوردار از اصالتی تاریخی است و ایرانیان از دیرباز در جهت پاسداری از خط و زبان خویش کوشا بوده و هستند، ثبت جهانی خوشنویسی تاییدی بر این دستاورد تاریخی و ملی ایرانیان است.
ثبت جهانی پرونده "برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران" را بعنوان هفدهمین میراث جهانی ناملموس کشورمان تبریک می گویم و از تمام کسانی که برای تحقق این موفقیت باارزش همت کردند تشکر و قدردانی می کنم.»
پرونده ایران با عنوان «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» The national programme to safeguard the traditional art of calligraphy in Iran ثبت شده است. قبل تر ۱۶ اثر دیگر از آداب، آیین ها، هنرهای نمایشی، مهارت ها، دانش و فرهنگ ایرانی در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.1400/09/27
12:00:52
5.0 / 5
881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر