مدیركل موزه ها:

موزه ها اجازه گران شدن ندارند

موزه ها اجازه گران شدن ندارند

لذت سفر: مدیرکل موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصرار کرد که نرخ بلیت موزه ها طبق آخرین مصوبه هیأت وزیران در سال 1398 باید باشد و تغییر نمی نماید.


به دنبال اعلام و اعتراض برخی راهنمایان گردشگری نسبت به افزایش وردیه برخی موزه ها با کاهش محدودیت های کرونا و ازسرگیری سفر توریستهای خارجی به ایران، محمدرضا کارگر به ایسنا اظهار داشت: قیمت موزه ها نباید تغییر کند و تغییر هم نمی کند و مطابق آخرین مصوبه هیأت وزیران باید باشد. اگر تا پیش از کرونا ورودیه موزه ای ۵۰ هزار تومان بوده همچنان باید همین مبلغ را از بازدیدکنندگان دریافت کند و بیشتر از این نمی تواند مبلغی برای ورودیه تعیین کند.
او تصریح کرد: قیمت بلیت ورودی موزه ها، محوطه ها و اماکن تاریخی طبق مصوبه دولت هر سه سال یک دفعه بازنگری می شود. بدین سبب موزه ها بدون مجوز دولت نمی توانند این نرخ را بالا برند.
البته این اظهارات، موزه های دولتی را دربرمی گیرد و موزه های خصوصی از این شمول خارج اند.
هیات وزیران در ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۸ تصویب کرد: «ورودیه موزه های ملی، منطقه ای، کاخ موزه ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ ۵۰ هزار ریال (۵.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک میلیون ریال (۱۰۰.۰۰۰ تومان) و ورودیه موزه های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی - فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به ۴۰ هزار ریال (۴.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به ۵۰۰ هزار ریال (۵۰.۰۰۰تومان) افزایش یابد. این مصوبه آن زمان نیز با واکنش های زیادی مواجه گردید که با تصمیم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این افزایش نرخ در دو مرحله اعمال شد.
موزه های کشور در دوران کرونا بعنوان مشاغل غیرضروری با تعطیلی های پیوسته و طولانی مواجه گشتند که بگفته محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها میزان خسارت آنها در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. او گفته که درآمد موزه ها در آن سال صفر بوده و همین طور پیش بینی کرده بود در صورت ادامه تعطیلی ها و محدودیت های بازدید موزه ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به موزه های کشور وارد شود. کارگر همین طور گفته که بیشترین درآمد موزه ها از بازدیدکنندگان خارجی بوده است.
منبع:

1400/09/24
17:03:10
5.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر