گپ وگفتی با وزیر میراث در بازارچه ی حسن آباد

گپ وگفتی با وزیر میراث در بازارچه ی حسن آباد

به گزارش لذت سفر اصفهان تقریباً تا ظهر پنجشنبه، هجدهم آذرماه، هیچ یک از خبرنگاران حوزه‌ی میراث فرهنگی اصفهان نمی دانستند عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به اصفهان سفر کرده یا نه؟ و مقرر است کجا برود و درباره‌ی چه چیزی حرف بزند!


نخستین گزارش ها را از حضور وزیر در اصفهان، یکی از فعالان فضای مجازی منتشر نمود و پس از اظهار گلایه‌ی خبرنگاران ایسنا و تسنیم، نسبت به ضعف همیشگی اطلاع رسانی در برنامه های این چنینی، از جانب اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تماسی گرفته و اعلام گردید که خبرنگاران می توانند ساعت پنج بعدازظهر، حین پیاده روی وزیر میراث فرهنگی در بازار حسن آباد، با عزت الله ضرغامی دیدار داشته باشند.
آنچه می خوانید، گزارشی از این دیدار سرپایی است:
«وضعیت مرمت مجموعه آثار تاریخی فرهنگی ما به هیچ وجه شایسته‌ی این سابقه‌ی تمدنی نیست». این جمله را خبرنگار مهر بیان کرد و عزت الله ضرغامی اظهار داشت: «بودجه ۱۴۰۱ آخرین مراحل تصویبش را در دولت گذرانده اما شب گذشته علیرغم فشردگی حجم کار به اتفاق آقای دارابی، معاون میراث فرهنگی خدمت رئیس جمهور رسیدیم و گزارشی از وضعیت اسفبار ابنیه تاریخی و میراثی و گرفتاری های حوزه‌ی مرمت مطرح کردیم. ایشان کاملاً همراهی داشتند و قرار شد که در بودجه سال بعد، ردیف اعتبار مرمت افزایش پیدا کند. بخشی از این افزایش اعتبار لحاظ شده منتها پس از قطعیت رقم آنرا اعلام خواهیم کرد و این خبری خوش برای میراث فرهنگی است».
او خاطرنشان کرد: «ما در اصفهان ۲۰۰ بنای تاریخی داریم که سال ۱۳۹۵ برای مرمت آن پنج هزار میلیارد اعتبار لازم بوده و اگر این مقدار را با بودجه‌ی ۳۰ میلیاردی اصفهان مقایسه کنید، درمی یابید که قابل قبول است یا خیر. امیدواریم برای این شهر که جایگاه ویژه ای دارد، اقدامات قابل قبولی انجام بدهیم».
ضرغامی، در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار مهر که پیگیر چندوچون تفویض اختیارات ویژه به مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان شده بود اظهار داشت: «از جمله سیاست های بنده تمرکززدایی و دادن اختیار ویژه به استان هاست، به صورتی که مدیران بتوانند در محل تصمیم بگیرند و دائم احتیاج به هماهنگی با تهران نداشته باشند. اصفهان از مصادیق جدی این سیاست در حوزه‌ی میراث فرهنگی است».
خبرنگار ایمنا که از وزیر میراث درباره‌ی تعیین تکلیف مرمت گنبد شیخ لطف الله پرسیده و خواهان برگزاری یک نشست با حضور نخبگان مرمت در کل ایران جهت بررسی مرمت آن شده بود هم این پاسخ را از ضرغامی شنید: «اخیراً جلسه ای با نخبگان و پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی و دیرینه شناسی و اساتید دانشگاه برگزار کردیم و هفته‌ی آینده هم جلسه‌ی دوم را با تعداد دیگری از نخبگان برگزار می نماییم. هدف از برگزاری این نشست ها استفاده از ظرفیت پرارزش این اساتید است و حرف های خوبی که زده می شود مبنای تصمیم گیری های ما خواهد شد. ان شاالله این جلسات را ادامه خواهیم داد و پس از جمع بندی در عمل خواهید دید که در اصفهان چه کاری انجام خواهد شد».
وزیر میراث فرهنگی، در ادامه، در جمع خبرنگاران اعلام نمود که با دستور او، ساعت بازدید عالی قاپو افزوده شده و از این پس، گردشگران می توانند تا ساعت هشت شب از این بنا بازدید کنند.
خبرنگار ایسنا، بعد از بازدید ضرغامی از یکی از کارگاه های صنایع دستی بازارچه حسن آباد از او خواست بازدیدی از امامزاده جعفر و همینطور حریم درجه یک میدان امام اصفهان هم داشته باشد و برای نمونه وضعیت گذر آقا نجفی را ببیند؛ گذری که شهرداری اصفهان در کمیته داوری برگزار شده برای انتخاب طرح ساماندهی آن، طرح خویش را برگزیده اعلام نمود و الان معلوم نیست چه تصمیمی برای آن اتخاذ می شود. خبرنگار ایسنا تاکید کرد که بافت تاریخی اصفهان همواره در معرض تهدید برای اجرای طرح هایی ازاین دست است و از وزیر میراث فرهنگی پرسید آیا در مقابل این زیاده خواهی ها خواهند ایستاد؟
ضرغامی در پاسخ به این اظهارات اظهار داشت: «موضوعات مشابه این چنینی که انجام برخی فعالیتهای عمرانی و خدماتی در شهر است و با قوانین میراث فرهنگی و حریم ها تعارض پیدا می کند مساله جدیدی نیست. سال هاست که این مسائل وجود دارد و موضع ما حفظ میراث فرهنگی بعنوان هویت و شناسنامه ملت است، همان ملتی که می خواهیم به او خدمات بدهیم و حفظ میراث تمدنی جزو حقوق اولیه آن هاست. ما در اصولمان معامله نمی نماییم. میراث یک مجموعه کارشناسی دارد که باتجربه ای طولانی بر مبنای آئین نامه های دقیق اگر در جایی مساله خاصی پیش بیاید به صورت موردی آنرا بررسی می کنند و پیشنهادات کارشناسی خویش را می دهند تا برخی معضلات حل شود. آنچه مهم می باشد این است که همه‌ی این ها ذیل حفظ میراث فرهنگی در همه‌ی شرایط باشد. درباره‌ی پروژه گذر آقا نجفی هم هنوز مطالعه نکرده ام و پس از بررسی آنرا پیگیری خواهم کرد».
خبرنگار ایسنا از وزیر میراث فرهنگی خواست که نهایت دقت را در انتخاب مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان داشته باشد و مرعوب تهدیدها و سفارش ها نشود. ضرغامی دراین باره اظهار داشت: «حتماً مدیرکل میراث باید نخستین محافظ و پاسدار جدی میراث فرهنگی باشد و این نخستین شرط است. من هیچگاه در عمرم مرعوب هیچ کس نشده ام. ما دنبال بهترین آدمی هستیم که در این شرایط اصفهان بتواند بر مبنای سیاست های ما بهترین کارها را انجام بدهد و بر مبنای راهبردها عمل کند».
در این حین او به یکی از کارگاه های صنایع دستی وارد شد و در پاسخ به هنرمندی که از سختی دسترسی به مسؤلان گلایه داشت اظهار نمود: «هفته‌ی آینده یک ملاقات خاص برای شما و خانم محمودیان، معاون صنایع دستی در نظر گرفته می شود، هزینه‌ی حمل و نقل و اقامت یک شبه‌ی شما در هتل لاله هم بر عهده ماست. شما می توانید به نمایندگی از دیگر هنرمندان با ایشان گفتگو کنید».
بعد از خروج ضرغامی و هیئت همراه او از کارگاه صنایع دستی، خبرنگار ایمنا به وزیر اظهار داشت: حتما یکی از اهداف شما برای سفر به اصفهان بررسی وضعیت فرونشست است. زاینده رود برای اصفهان فقط یک رودخانه نیست و فقدان این رود باعث صدمه رسیدن به بناهای تاریخی پرارزش شهر شده است. این نگرانی، جدی ترین نگرانی دوستداران میراث فرهنگی اصفهان است. به نظر شما در این خصوص چه باید کرد؟
او پاسخ داد: «هم خشک سالی و هم سایر پدیده های جوی یکی از حوزه های تأثیرگذاری شان که خیلی هم مهم می باشد و برای ما اولویت دارد، بناهای تاریخی است. من در این سفر آخرین وضعیت را بررسی می کنم، اطلاعات لازم را می گیرم و در بخشی که به ما مربوط است در حد وسع تلاش می کنم کاری که لازم است انجام بدهم. در مساله فرونشست استقامت بخشی خیلی مهم می باشد و باید پایداری بناها مقابل این صدمه ها حفظ شود. برای بخش های دیگر هم بقیه باید تصمیم گیری کنند».
ضرغامی بمحض ورود به یکی از سراهای بازارچه حسن آباد اظهار داشت: «عجب جای خوبی» و از یکی از هنرمندان صنایع دستی که همراه جمعی دیگر دور او حلقه زده بودند این طور پاسخ شنید: «مکان خبه س ولی خرابه س، شیش ساله س اینا میریم میگیم، شهرداری میگد اوقاف بیاد، اوقاف میگد میراث بیاد».
وزیر میراث فرهنگی خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: «چون دلتان به حق خیلی می سوزد، گزارشی از اینجا تهیه کنید و به من و مسؤلان بدهید تا ببینیم چه باید کرد که هم قوانین میراث به درستی رعایت شود و هم سرویس و خدمات به هنرمندان داده شود».
خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد که مساله پاس کاری بین نهادها، مشکل خیلی از بناهای تاریخی اصفهان است و این مساله به یک تصمیم گیری کلی با حضور نمایندگان اوقاف، شهرداری و میراث نیاز دارد.
سایر هنرمندان شاغل در این سرا هم هر کدام مشکلاتی ازجمله قطع سرویس دهی برای تحویل و تعویض کپسول های گاز، بیمه صنایع دستی، کم کردن مالیات، گران بودن مواد اولیه، شفاف نبودن روند اعطای وام به هنرمندان صنایع دستی، ایمن نبودن محل کار، بی اعتمادی به مسؤلان و... را مطرح نمودند. ضرغامی به سخنان آنها گوش کرد و برخی را هم برای پیگیری بیشتر به همراهان ارجاع داد.
خبرنگار ایمنا در فرصتی که دست داد به وزیر اظهار داشت: کارخانه ریسباف اصفهان هم بلاتکلیف است حال آنکه می تواند به یک موزه خوب برای این استان و صنایع دستی آن بدل شود.
ضرغامی پاسخ داد: «در حال حاضر مشکل این هنرمندان موزه نیست».
وزیر میراث فرهنگی به خبرنگار ایسنا که خواهان صدور دستوری برای تشکیل کنگره نقد مرمت با حضور متخصصان جهت بررسی مرمت های انجام شده در بناهای تاریخی اصفهان شده بود هم اظهار داشت: «شما هر دستور دیگری دارید تعارف نکنید به ما بگویید، اقدام می کنیم».
خبرنگار ایسنا تأکید کرد که این موارد پیشنهاد است نه دستور و از وزیر خواست که به رسانه به چشم مشاور نگاه کند.
ضرغامی با وارد شدن به یکی از مغازه هایی که افراد شاغل در آن لبخند به لب داشتند اظهار داشت: دم شما گرم که خوشحالید و خطاب به جمعی که شاهد این خوش وبش بودند اعلام نمود: «این دوستان را هم ببیند. همه ناراحت نیستند» و این حرف، خنده‌ی حضار را به دنبال داشت.
او در انتها بازدید خود از خبرنگاران رسانه های مهر، صاحب نیوز، ایسنا، ایمنا و تسنیم تشکر کرد و اظهار داشت: «شما در محیط هایی که کمتر خانم ها حضور دارند حضور پیدا کردید و این، نشان داده است که پای کارتان هستید. من از همراهی شما تشکر می کنم».
درباره‌ی بیشتر شدن زمان اقامت، بازدیدهای دیگر و نشست های احتمالی وزیر میراث با فعالان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی سفر او به اصفهان، هنوز اطلاعی به خبرگزاری ایسنا داده نشده است.
1400/09/20
15:31:21
5.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر