بقعه سید شمس الدین نگینی در بین چهارمنار یزد

بقعه سید شمس الدین نگینی در بین چهارمنار یزد

لذت سفر: یزد بقعه سید شمس الدین از بقاع متبرکه و متعلق به عالمی مشهور در یزد است که از ابعاد فرهنگی و معماری نقش این بقعه در یزد کم نظیر است.


بقعه سید شمس الدین مربوط به سده هشتم است و در محله چهار منار یزد، جنب حوض مُلتکیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ی ثبت ۲۰۸ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آرامگاه سید شمس الدین، باقیمانده یک مجموعه بناست که در محله چهار منار یزد قرار دارد و بصورت زیارتگاهی نیمه ویران گاه به گاه محل عبادت پیرزنان محله و به ندرت مورد بازدید علاقه مندان به آثار تاریخی و مسافران خارجی واقع می شود.
بانی آن سید شمس الدین فرزند سید رکن الدین است. پدر، از سادات محترم شهر و بانی مدرسه است و دستگاه علمی و ستاره شناسی بجای گذاشت که شرح و تفصیل آن در کتاب مفصل وقفنامه به نام جامع الخیرات (چاپ تهران، ۱۳۴۱) مضبوط است.
قدیمی ترین دیوار نوشته و یادگاری از اشعار حافظ در جهان بر روی سنگ محراب بقعه سیدشمس الدین چهار منار یزد متعلق به قرن نهم هجری است، چون خود سید رکن الدین را بعد از درگذشت (سال ۷۳۲) زیر گنبد اصلی مدرسه به خاک سپردند در سده های بعد مدرسه به مزار تبدیل می شود. حالا منحصراً این زیارتگاه از زیارتگاه های مشهور و محترم شهر یزد بشمار می رود که امروزه قسمتی از آن بعنوان کتابخانه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد استفاده است.


منبع:

1400/09/14
22:34:44
5.0 / 5
989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر