تعیین عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان

تعیین عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان

اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از آخر انجام عملیات گمانه زنی تعیین عرصه و حریم محوطه چهارتاقی خرمدشت اطلاع داد.مهران سرمدیان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تعیین عرصه و حریم این اثر تاریخی به منظور حفاظت قانونی و پیشگیری از روند تخریب آن جزء اولویت های اداره میراث فرهنگی کاشان بود که به دلیل محدود بودن اعتبار مطالعاتی این امر تابحال محقق نشده بود.

وی اضافه کرد: با عنایت به اهمیت حفظ اثر، بعد از انجام هماهنگی های لازم و با نظارت مسئول حوزه دیرینه شناسی اداره، برنامه گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با کسب مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور شروع شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، خاطرنشان کرد: عملیات گمانه زنی به سرپرستی عباس رضایی نیا، عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و با همکاری گروه دیرینه شناسی این دانشگاه و با حمایت مالی موسسه مطالعات دانشگاه کاشان، بخشدار مرکزی و دهیاری روستای خرمدشت انجام شد.

وی اظهار داشت: بر اساس گمانه های کاوش شده در محوطه چهارطاقی، محدوده عرصه و حریم پیشنهادی چهارطاقی مشخص و همراه با ضوابط مربوطه تهیه شده است که بعد از بررسی شورای حریم ها در اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این مورد نهایی خواهد شد.

سرمدیان ضمن اشاره به پیشینه تاریخی آتشکده خرمدشت، اظهار نمود: این اثر با نام قلعه کهنه در اسفند سال 1341 خورشیدی با شماره 431 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

سرپرست کاوش محوطه چارتاقی خرمدشت هم اظهار داشت: این آتشکده همچون چهارتاقی های مهم دوره ساسانی است که با گذشت بیشتر از نیم قرن از ثبت آن در لیست آثار ملی، به لحاظ دیرینه شناسی کار علمی شایسته ای برای حفاظت قانونی و معرفی این بنای پرارزش صورت نگرفته بود.

عباس رضایی نیا اظهار نمود: با عنایت به نزدیکی روستای خرمدشت به اتوبان کاشان-اصفهان، در صورت تخصیص اعتبار مناسب میتوان با کاوش فضاها و آثار موجود در محوطه چهار تاقی و ساماندهی محدوده آن، از این اثر تاریخی بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری در جهت جذب توریستهای داخلی و خارجی بهره برداری نمود.

وی اضافه کرد: آتشکده خرمدشت، با دالان طواف و مجموعه ای از واحدهای ساختمانی در شمال آن است که آثار این دالان به عرض 50.2 متر در بخش های شرقی، غربی و شمالی بنا وجود دارد.

رضایی تاکید کرد: در بخش شمالی مستحدثاتی از سنگ وجود دارد که شامل یک فضای بزرگ چهار گوش در امتداد پایه های چهار تاقی با جهت شمالی – جنوبی و اتاق های جانبی مشتمل بر دیوار – راهرو و طاقچه است که با مصالح سنگ و گچ ساخته شده و شامل یک چهار تاقی با پلان مربع شکل است که طول هر ضلع آن حدود ۱۰متر است.

روستای خرمدشت در نزدیکی اتوبان کاشان به اصفهان به فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار گرفته است.

منبع:

1400/09/09
11:44:59
5.0 / 5
943
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , توریست , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر