معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی خبر داد

افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

به گزارش لذت سفر خراسان رضوی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه محدودیت های سفر طی دو سال قبل باعث تقاضای انباشته سفر شده است، اظهار داشت: این تقاضا، تمایل به زیارت در نوروز 1401 را افزایش داده است.علی اصغر شالبافیان اظهار نمود: نخستین جلسه ستاد اجرائی خدمات سفر را در خراسان رضوی شروع کردیم، چونکه علاوه بر بحث معنویت به سبب حضور بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و شوق زوار برای حضور در این جایگاه این استان الگویی برای تمام کشور خواهد بود و موارد گفته شده لزوم برنامه ریزی دقیق در زمینه سفر را مضاعف می کند.

وی افزود: با شیوع پاندمی کرونا بااینکه ستاد خدمات سفر در کشور تعطیل نشده بود، اما بواسطه کاهش حجم کار، فعالیت آن نیز کمتر شده بود و الان در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفرها از زمان قبل کرونا بیشتر خواهد شد که این مسئله به هماهنگی بیشتری نیاز دارد.

رئیس ستاد خدمات سفر کشور اشاره کرد: بخش گردشگری از منظر اقتصادی و زیرساختی همچون نیروی انسانی به شدت لطمه دیده است و ارائه تمهیدات زیرساختی به تلاشی مضاعف نیاز دارد.

شالبافیان اشاره کرد: تمهیداتی که باید اندیشیده شود فقط مربوط به حوزه زوار داخلی نیست، برای اینکه بعد از ۲۰ ماه بسته بودن مرزها، از سرگیری صدور روادید، تقاضای زیادی را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: باتوجه به هم زمانی مناسبت های ماه رجب، شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زوار داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: بر طبق گزارش های دریافتی از برخی نمایندگی های ایران در کشورهای پاکستان، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس اسقبال خوبی را از سفر به ایران در پیش داریم.

شالبافیان بر ضرورت فعالیت دائمی و در طول سال ستاد اجرائی خدمات سفر اصرار کرد و اظهار داشت: از آنجا که پیش بینی می شود ورود زوار به مشهد حداقل تا اختتام شهریور ماه روند افزایشی داشته باشد باید برنامه ریزی ها با این نگاه انجام گیرد.

وی با اعلان اینکه خراسان رضوی یک الگو برای کشور است، اضافه کرد: طرح مبدا تا مبدا را بعنوان الگو به استانهای دیگر نیز ارائه خواهیم کرد و در این بین خراسان رضوی نقش محوری خواهد داشت.

رئیس ستاد اجرائی خدمات سفر کشور با اشاره به اینکه دستگاه های دولتی با برخی محدودیت ها مواجه اند، اظهار نمود: همین طور باید استفاده از ظرفیت داوطلبان و نهادهای مردمی در دستور کار قرار گیرد و باتوجه به اینکه بحث خدمت به زوار در استان خراسان رضوی مطرح است، امکان بهره مندی از این ظرفیت ها بیشتر خواهد بود.

شالبافیان اشاره کرد: استاندار خراسان رضوی با استانداری هایی که در راه تشرف زوار قرار دارند، برای خدمات رسانی به زوار هماهنگی های لازم را انجام دهند. البته نباید از شهرستان های استان نیز غفلت شود و فرمانداری ها نیز باید فعال شوند و از ظرفیت آنها استفاده گردد.

وظیفه ستاد اجرائی خدمات سفر تسهیل زیارت است

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد، معاون هماهنگی و مدیریت امور زوار استانداری خراسان رضوی وظیفه ستاد اجرائی خدمات سفر را تسهیل زیارت عنوان نمود و اظهار داشت: با ادامه کارهای خوب گذشته این ستاد، باید سازماندهی ادامه پیدا کند و با نگاه مسئله محور به شکلی اقدام گردد که سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و انقلابی در جریان خدمت گذاری زائر قرار گیرد.

وی افزود: پروسه خطی و نمودار خدمت به زوار از مبدا تا مبدا را تکمیل نماییم تا مکان، نحوه خدمت رسانی و ارتباط با زوار مشخص باشد.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، گنابادی نژاد درباب این که حضور زوار در نوروز با دو سال قبل متفاوت خواهد بود، اشاره کرد: باتوجه به محدودیت های سفر طی دو سال گذشته، احتمال استقبال گسترده مردم در نوروز ۱۴۰۱ پیش بینی می شود و مشهد به نقطه ای کانونی برای سفر و زیارت تبدیل خواهد شد.

منبع:

1400/09/07
14:31:05
5.0 / 5
961
تگهای خبر: برنامه , خدمات , زیارت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر