مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی:

خانه منتسب به سالار ملی با همکاری شهرداری تبریز حفظ و تملک می شود

خانه منتسب به سالار ملی با همکاری شهرداری تبریز حفظ و تملک می شود

به گزارش لذت سفر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اعلان اینکه تملک ابنیه های تاریخی از طرف شهرداری و مرمت آن توسط میراث فرهنگی انجام می شود، اظهار داشت: درصدد حفظ خانه منتسب به باقرخان (سالار ملی) برای آیندگان و حل مشکلات مالکان آن با همکاری شهرداری تبریز هستیم.


احمد حمزه زاده در بازدید از خانه تاریخی منتسب به باقرخان ملقب به سالار ملی، اضافه کرد: موضوع خانه تاریخی منتسب به باقرخان سالیان سال است که مطرح بوده و جلساتی با مالکان گوناگون آن برگزار شده است.
وی گفت: خانه تاریخی منتسب به باقرخان با نام خانه مرحوم طوبی ثبت ملی شده است که این تغییر نام در جاری بودن قوانین میراث فرهنگی نسبت به آن تأثیری ندارد و ما ملزم به رعایت قوانین هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت حفاظت از این منطقه تاریخی اظهار داشت: این منطقه تاریخی در نهضت مشروطه و در دوره های مختلف تاثیر ویژه ای داشته است و ما نیازمند حفظ این اثر هستیم.
حمزه زاده، افزود: در جلسه مشترک میراث فرهنگی و شهرداری تبریز مسایل مربوط به تملک و مرمت این بنای تاریخی تصمیم گیری و بعد از تملک آن اقدامات لازم برای مرمت این اثر تاریخی انجام می شود و سپس جهت راه اندازی کاربری فرهنگی در اختیار شهرداری قرار می گیرد.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، محدوده خانه منتسب به باقرخان در دوره مشروطه سنگر جبهه مشروطه خواهان محله «خیابان » ( خیاوان) بود و باقرخان ریاست مجاهدین این محله را بر عهده داشت و همراه با ستارخان به جنگ مسلحانه با قشون دولتی که تبریز را در محاصره داشت، پرداخت و بعد ها در مجلس شورای ملی لقب سالار ملی را گرفت.


منبع:

1400/09/05
21:02:29
5.0 / 5
714
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر