توریستهای خارجی بیمه کرونا می شوند

توریستهای خارجی بیمه کرونا می شوند

به گزارش لذت سفر سرپرست اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور با اشاره به اهمیت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامتی مردم اظهار داشت: توریستهای خارجی در هنگام ورود به کشور بیمه کرونا می شوند.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، گردشگری بعنوان یک صنعت مهم همیشه مورد توجه کشورهای پیشرفته جهان بوده است. این صنعت در بعضی از کشورها بخش قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را تامین می کند و درآمد این صنعت قسمتی از منبع بودجه ای کشورها شمرده می شود. در خیلی از کشورها با برنامه ریزی های بلندمدت و در امتداد رونق بخشیدن به این صنعت، ردیف بودجه قابل توجهی برای فراهم آوردن زیرساخت های گردشگری در نظر گرفته می شود.
در گزارش سال ۲۰۱۷ سازمان جهانی گردشگری ملل متحد، فرانسه با ۸۶٫۹ میلیون توریست ورودی پذیرای بیشترین تعداد بازدیدکننده در سال ۲۰۱۷ بوده است و اسپانیا با ۸۱٫۸ میلیون نفر در رتبه دوم ایستاده است.


ظرفیت های گردشگری ایران جذابیت های تاریخی و باستانی، فرهنگی، صنایع دستی و تنوع زیست محیطی را شامل می شود. به لحاظ منابع طبیعی، ایران کشوری چهار فصل است و قرار گرفتن کشورمان میان دو دریای خزر و خلیج فارس تنوع زیست محیطی به وجود آورده است. گستردگی آثار باستانی و تاریخی نیز در کشور سرتاسری است و فراوانی آن به لحاظ کمی و کیفی بر کسی پوشیده نیست و ذهن های کنجکاو و علاقمند را به سمت خود جذب می کند. از این وجه نیز ایران بعنوان یک مقصد گردشگری می تواند سلیقه های مختلف را اقناع کند.
ایران در سالهای قبل رشد خوبی در جذب توریست خارجی داشت؛ همانند دیگر کشورها بیشترین گردشگران ایران از کشور همسایه بودند اما همه گیری کرونا گردشگری ایران را همانند خیلی از کشورها تعطیل کرد.
با گسترش واکسیناسیون و شکل گیری ایمنی نسبی به ویروس کرونا وضعیت این صنعت در سراسر جهان همچون ایران بهتر شده است؛ تعدادی از کشورها مرزهایشان را به روی گردشگران باز کرده اند؛ ایران نیز از شروع آبان ماه صدور روادید گردشگری را از سر گفت. در طول این مدت کوتاه نیز توریستهایی از کشورهای روسیه، فرانسه و ترکیه به ایران آمدند و مسئولان گردشگری نیز از علاقه توریستهای خارجی برای بازدید از ایران خبر می دهند.


وزارت بهداشت در این راستا شیوه نامه بهداشتی را تدوین و در اختیار وزارت گردشگری قرار داد؛ در این دستور العمل بر لزوم داشتن آزمایش منفی pcr و نیز خریداری بیمه نامه کرونا از طرف گردشگران ورودی به ایران، تاکید گردیده است.
اسماعیل برات سرپرست اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به اینکه در سالهای اخیر اهمیت صنعت گردشگری برای همه مسئولان و دست اندرکاران روشن شده است و در اسناد بالا دستی نیز مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار داشت: ورودی توریست خارجی به ایران تا پیش از سال ۹۸ و شیوع ویروس کرونا به حدود ۹ میلیون نفر سالانه رسیده بود. اما بعد از آن کشور با همه گیری کرونا مواجه گردید که ورود توریست خارجی را نزدیک به صفر رساند.
وی با اشاره به سرعت گرفتن واکسیناسیون و عضویت وزیر میراث فرهنگی دولت سیزدهم در ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: صدور روادید گردشگری از شروع آبان ماه و دستور العمل ورود توریست خارجی همچون اتفاقات این دوره بود.
برات اضافه کرد: البته به همان اندازه که ورود توریست خارجی برای ما اهمیت داشت، حفظ سلامت شهروندان ایرانی نیز مهم تلقی می شود؛ و در این راستا ضمن مطالعه تطبیقی مدل کشورهای خارجی، تلاش شد سازوکاری تهیه شود تا از امکان ورود توریست خارجی مبتلا به کرونا به کشور کاسته شود. توجه به مسائل مربوط به حفظ امنیت گردشگران و رویکرد توسعه اقتصادی باتوجه به لطمه های گردشگری همچون مولفه های موثر برای تدوین دستورالعمل ورود توریست خارجی به کشور بود.
برات در اختیار داشتن تست pcr منفی و همین طور همراه داشتن کارت واکسیناسیون معتبر را همچون شرایط ورود توریست خارجی به کشور اعلام نمود و اضافه کرد: یکی دیگر از شرایط ورود توریست خارجی به ایران تهیه بیمه کرونا به جز بیمه اصلی است که قبل از دوران همه گردشگران خریداری می کردند.
وی اظهار داشت: توریستهای خارجی هنگام ورود به کشور باید بیمه کرونا را از شرکت های مجاز خریداری کنند و در صورت مبتلاشدن به این بیماری در ایران، به مدت ۱۴ روز مکان و درمان برای آنها در نظر گرفته می شود.


سرپرست اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور همین طور صدور روادید برای گردشگران در دفاتر خدمات مسافرتی را یکی از برنامه های جدید اعلام نمود و اظهار داشت: برمبنای دستورالعمل تردد، رویکرد وزارت امور خارجه باید بر مشارکت هر چه بیشتر آژانس های گردشگری باشد و گردشگران را به سمت تورهای برنامه ریزی شده و گروهی هدایت کند، اما اگر گردشگری خواست بصورت انفرادی به ایران سفر کند باید محل اقامتش را رزرو کرده باشد و با این روش بطور قطع تاسیسات گردشگری از منافع اقتصادی ورود توریست بیشتر بهره مند می شوند و از طرفی سلامت توریست نیز بهتر تضمین می شود.
به گفته وی قبل از این کنسول گری های ایران در کشور ها مرجع صدور رواید بودند.
سرپرست اداره کل نظارت و ارزیابی کشور اشاره کرد: برای بهتر اجرا شدن این امر، فرآیندهای اجرائی در بستر سامانه های الکترونیکی طراحی شده است. به نحوی که رزرو محل اقامت و صدور رسید (وچر) با کیو آر کد در سامانه جانا طراحی شده است که دیتاهای مربوطه بوسیله API به سامانه روادید الکترونیک (ای ویزا) وزارت امورخارجه منتقل خواهد شد. همین طور اطلاعات تاسیسات گردشگری و آژانس های خدمات مسافرتی بوسیله سایت ویزیت ایران به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی در دسترس توریستهای خارجی قرار خواهد گرفت.


منبع:

1400/09/04
20:37:24
5.0 / 5
1014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر