مدیركل دفتر آموزش معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

ثبت ملی شدن کلاته خیج شاهرود به برندسازی دستبافت های سنتی آن می انجامد

ثبت ملی شدن کلاته خیج شاهرود به برندسازی دستبافت های سنتی آن می انجامد

به گزارش لذت سفر ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ثبت ملی کلاته خیج شاهرود در استان سمنان بعنوان شهر ملی دست بافته ها و نساجی سنتی زمینه ساز برند تجاری شدن تولیدات منطقه بمنظور صادرات است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، ویدا توحدی روز پنجشنبه در جریان بازدید از شهر کلاته خیج شاهرود در شرق استان سمنان بیان کرد: پرونده ثبت ملی این شهر ۲ سال پیش به معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ارسال شد و اکنون مشاهده می شود که قسمتی از مشکلات برطرف شده است.
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مشارکت مسئولان محلی نقش مؤثری در ثبت ملی شهر کلاته خیج شاهرود بعنوان شهر ملی دست بافته های سنتی و نساجی سنتی دارد.»
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: از شروع آذر ماه و در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی، پرونده شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتایج بعد از آن اعلام می شود.
وی تولیدکنندگان دست بافته های سنتی در شهر کلاته خیج شاهرود را افرادی خیلی مشکل کوش و با گذشته پربار در زمینه صنایع دستی دانست و افزود: بیش از ۹۰۰ نفر از بانوان این شهر به بافته های سنتی می پردازند و این تلاش موجب خرسندی است.
توحدی با اعلان اینکه تمام هنرمندان این خطه برای ثبت ملی این شهر تلاش می کنند، تاکید کرد: توجه و حمایت مسئولان همچون شهرداری، فرمانداری، امام جمعه، میراث فرهنگی، برای شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی پرونده شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی از اهمیت بالایی برخوردارست.
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: ثبت ملی کلاته خیج موجب هویت بخشی به این منطقه می شود و در معرفی این شهر مؤثر است.
توسعه گردشگری با ثبت ملی کلاته خیج
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان نیز اظهار داشت: صنایع دستی و بافت تاریخی کلاته خیج باارزش است و بنا بر این موضوع ثبت ملی این شهر در دستور کار جدی این اداره کل قرار دارد.
حمیدرضا دوست محمدی با تاکید بر تقویت اقتصاد محلی اضافه کرد: ثبت ملی شهر کلاته خیج، زمینه ساز رشد گردشگری و اقتصادی این منطقه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: حفظ هنرهای سنتی علاوه بر هویت فرهنگی، زمینه ساز تبدیل شهرها و روستاها به برند ملی و جهانی شده و توسعه پایدار شهری و روستایی صورت می گیرد.
وی افزود: کلاته خیج شهری که سابقه تاریخی در دست بافته های سنتی دارد باید از مزایای شهرهای ملی صنایع دستی استفاده نماید و بر این اساس نقصها را برطرف کردیم و به دنبال این هستیم این هنر را از تولید مواد اولیه تا تولید دست بافته ها بصورت بومی حفظ نموده و ترویج دهیم.
دوست محمدی با تاکید بر این که آموزش تولید دست بافته های سنتی به نسل جوان کلاته خیج از اهداف است، اظهار داشت: با ثبت ملی به سمت برند ملی پیش می رویم و زمینه ساز رشد گردشگری و اقتصادی این منطقه خواهیم بود.


منبع:

1400/08/22
22:09:34
5.0 / 5
888
تگهای خبر: آموزش , برند , تاریخی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر