لزوم توجه به ظرفیت گردشگری انارستان مشایخ چهارمحال و بختیاری

لزوم توجه به ظرفیت گردشگری انارستان مشایخ چهارمحال و بختیاری

ایرنا- یکی از ظرفیت های گردشگری چهارمحال و بختیاری در پاییز، وجود روستاهایی با قابلیت های زیست بوم محیطی و طبیعی است که گردشگران طبیعت گرد را به سمت و سوی خود می خواند.


پاییز که به نیمه می رسد باغ های انار منطقه مشایخ شهرستان کیار در چهارمحال و بختیاری، از ظرفیت های گردشگری طبیعتی در منطقه زاگرس برخوردار می شود و این آمد و رفتن های پاییز رنگارنگ، می تواند با یک برنامه ریزی طولانی مدت در تقویت اقتصاد گردشگری نقش آفرین باشد.
پیش از دوران انتشار ویروس کرونا، برنامه های مختلفی در زمینه ها و بخش های مختلف برگزار می شد و در این میان برگزاری جشنواره انار دورک همیشه بعنوان یکی از پُررونق ترین برنامه های سالانه در منطقه مشایخ شهرستان کیار به شمار می رفت.
اما شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها و ممنوعیت های ناشی از آن موجب تعطیلی بسیاری برنامه ها همچون جشنواره انار دورک در ۲ سال قبل شد.
جشنواره انار دورک تنها به معرفی یک میوه محدود نمی شد و در کنار آن فرهنگ، آداب و رسوم، کشاورزی، اقتصاد، تجارت و نوع زندگی مردم این منطقه مورد بررسی و معرفی قرار می گرفت.
اکنون فصل برداشت انار از باغ های منطقه مشایخ شهرستان کیار شروع شده است اما به سبب شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها و ممنوعیت های ناشی از آن ورود گردشگران و برگزاری جشنواره انار همچنان انجام نخواهد شد.
جشنواره انار دورک برای دومین سال برگزار نمی شود

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری می گوید: جشنواره انار دورک امسال برای دومین سالی متوالی به سبب شیوع ویروس کرونا برگزار نمی گردد.
ابراهیم شیرانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: اکنون ۱۶۴ هکتار باغ انار با رقم های محلی، تُرش و رُباب در منطقه مشایخ شهرستان کیار وجود دارد که از این سطح ۱۶۰ هکتار بارور است.
وی با اشاره به اشتغال و بهره برداری ۱۷۰ نفر در باغ های انار منطقه مشایخ اضافه کرد: سالانه یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ تن انار از این باغ ها برداشت می شود.
شیرانی اشاره کرد: ۸۵ درصد باغ های انار چهارمحال و بختیاری در منطقه مشایخ شهرستان کیار واقع شده و مقدار دیگری در بخش بازفت شهرستان کوهرنگ و لردگان وجود دارد.
وی تصریح کرد: با همکاری یکی از متقاضیان محلی در منطقه مشایخ شهرستان کیار قرار شده تا طرح اصلاح نژاد رقم های انار سازگار با محیط بمنظور افزایش کمی و کیفی تولید و بازارپسندی این محصول اجرا شود.
شیرانی گفت: در این راستا یک هکتار باغ انار بصورت پایلوت به کشت رقم های مختلف انار اختصاص خواهد یافت و بعد از نتیجه گیری، توسعه باغ های این منطقه در دستور کار قرار می گیرد.
انار دورک ظرفیت گردشگری مطلوبی در ذخیره گاه سبزکوه به وجود آورده است

یکی از فعالان گردشگری منطقه مشایخ شهرستان کیار نیز اظهار داشت: وجود باغ های انار دورک از مهم ترین ظرفیت های گردشگری در ذخیره گاه زیست کره سبزکوه بشمار می رود.
عقیل جابری دورکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: منطقه مشایخ به سبب قرار گرفتن در ذخیره گاه زیست کره سبزکوه، حاشیه رودخانه کارون، مجاورت با جنگل های حفاظت شده هِلِن و برخورداری از آب های خروشان برای ورزش های ماجراجویانه دارای ظرفیت های طبیعی فراوانی بوده که گردشگری این منطقه را منحصربه فرد کرده است.
وی اضافه کرد: برخی روستاهای منطقه مشایخ شهرستان کیار مانند دوپلان، دورک اناری و دورک شاهپوری درباب گردشگری طبیعت گردی از زیرساخت های مطلوب تری نسبت به بقیه روستاها برخوردار می باشند که این زیرساخت های با حمایت های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری به وجود آمده است.
جابری اشاره کرد: روستای دورک در فصل پاییز و هنگام برداشت محصول انار از انارستان های طبیعی و خودرو، از شور و حال خاصی در زمینه گردشگری و حضور گردشگران برخوردار می شود.
وی تصریح کرد: در سالهای اخیر با برگزاری و همایش هایی مانند جشنواره انار دورک، توجه بیشتری به این مساله با هدف شکرگذاری از نعمت های خداوندی در منطقه مشایخ و بهره گیری از ظرفیت های گردشگری طبیعی و کشاورزی این منطقه شده است.
این فعال گردشگری گفت: البته در ۲ سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا جشنواره انار برگزار نشده و امید است برگزاری آن در دوران پساکرونا بصورت جدی در دستور کار قرار گیرد.
وی اظهار داشت: باتوجه به محدودیت در سطح زمینهای کشاورزی منطقه مشایخ اما شرایط گردشگری طبیعی در این منطقه خاص و منحصربه فرد است.
جابری اشاره کرد: توسعه گردشگری طبیعی خصوصاً در زمان فصل برداشت انار منطقه مشایخ به حمایت دستگاه های اجرائی مرتبط و فرهنگسازی مردم محلی با هدف بهره برداری های مناسب از این ظرفیت خدادادی نیاز دارد.
باغ های انار مشایخ از مستعدترین مناطق گردشگری کشور است

کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: باغ های انار منطقه مشایخ شهرستان کیار از مستعدترین مناطق گردشگری استان است.
مرتضی محمدیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: تنوع محصولات و منابع گردشگری از مهم ترین عوامل توسعه بازارهای گردشگری بشمار می رود که البته همیشه مورد توجه فعالان این عرصه بوده است.
وی اضافه کرد: در این میان اصل "تفاوت و تضاد موضوع با بافت پیرامونی جاذبه ها"، یکی از اصلی ترین فاکتورها و عوامل تنوع پذیری جاذبه ها در مقصدهای گردشگری شمرده می شود.
محمدیان اشاره کرد: منطقه مشایخ شهرستان کیار در چهارمحال و بختیاری بواسطه وجود منابع و جاذبه های مختلف طبیعی مانند باغ های انار یکی از مستعدترین نقاط گردشگریست که تفاوت معناداری با سایر نقاط گردشگری دارد.
وی تصریح کرد: همین خاصیت های گردشگری طبیعی در منطقه مشایخ می تواند برای گردشگران و مسافران در وضعیت فعلی به نسبت راکد گردشگری چهارمحال و بختیاری، جذاب باشد.
کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: در کنار وجود باغ های انار، وجود آداب و رسوم، فرهنگ غنی و تولید محصولات متکی بر انار بر جلاذبه های گردشگری مننطقه مشایخ افزوده است.
وی اظهار داشت: این مهم در کنار برخورداری منطقه مشایخ از منابع آبی و توسعه ورزش های ماجراجویانه توانسته این منطقه را به یکی از مهم ترین و اصلی ترین مقصدهای گردشگری خصوصاً در فصل بهار و پائیز تبدیل کند.
محمدیان اشاره کرد: البته نبود امکانات اقامتی استاندارد در شهرستان کیار و منطقه مشایخ از نقاط ضعف در زمینه گردشگری این منطقه بشمار می رود که این نقیصه با استقبال جامعه روستایی جهت راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی تا حدودی جبران شده است.
۳۵ میلیاردریال برای تکمیل زیرساخت های مشایخ هزینه شد

کارشناس دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: تا حالا ۳۵ میلیاردریال اعتبار استانی برای تکمیل زیرساخت های مشایخ (کمپ دره عشق – دوپلان) هزینه شده است.
علی مولوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: این میزان اعتبار برای حفر چاه آب شرب، لوله گذاری انتقال آب درون مجموعه، ساخت هشت واحد سوئیت اقامتی، زیرسازی و تامین برق، محوطه سازی و تسطیح محوطه بمنظور ساخت پیاده روها، پارکینگ و مسیر دوچرخه سواری هزینه شده است.

وی اضافه کرد: برای اجرای زیرساخت های مشایخ (کمپ دره عشق – دوپلان) شهرستان کیار طرح زیپ لاین با ۲ ایستگاه فرود تولید شده است.
مولوی پیشرفت فیزیکی طرح زیرساخت های مشایخ (کمپ دره عشق – دوپلان) را ۴۵ درصد اعلام و اشاره کرد: تکمیل و بهره برداری از این طرح حداقل ۱۰۰ میلیاردریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
وی تصریح کرد: در صورت تخصیص بموقع اعتبارات، زیرساخت های مشایخ (کمپ دره عشق – دوپلان) تا ابتدای سال ۱۴۰۲ تکمیل و بهره برداری می شود.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، منطقه مشایخ شهرستان کیار در ۱۲۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

1400/08/17
21:14:53
5.0 / 5
940
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر