ورزش های هوایی در گلستان ظرفیتی برای اشتغالزایی و درآمد اقتصادی

ورزش های هوایی در گلستان ظرفیتی برای اشتغالزایی و درآمد اقتصادی

ایرنا- گلستان با داشتن مناطق مرتفع کوهستانی مناسب بهترین استان برای ورزش های هوایی نظیر پاراگلایدر سواری، پاراموتور، کوهنوردی پروازی و پرواز تفریحی ۲ نفره است که توسعه و تأمین کامل زیرساختهای آن اشتغالزایی و درآمد اقتصادی را برای استان رقم می زند.


کارشناسان معتقدند، جهت استفاده بهینه از ظرفیت حوزه ورزش های هوایی گلستان و توسعه آن نیاز است مسئولان مرتبط توجه ویژه ای به ایجاد زیرساخت های لازم (زمین، امکانات رفاهی و بهسازی مسیرهای دسترسی) این رشته ورزشی داشته باشند.
ورزش های هوایی به مفهوم پرواز و معلق بودن بین زمین و آسمان همچون هیجان انگیزترین تفریحات در دنیاست و تنوع این نوع از ورزش سبب علاقمندی افراد زیادی به آن شده و خیلی ها تمایل دارند در طول زندگی خود حداقل یک دفعه احساس "معلق بودن در هوا" را تجربه کنند.
شهرستان های کوهپایه ای گلستان همچون مینودشت، رامیان، گرگان و کردکوی با وجود منابع طبیعی خدادادی، جریانات هوایی با رطوبت نسبی و فشار هوای مناسب، ظرفیت بکر برای انجام ورزش های هوایی همچون "پاراگلایدر سواری، پاراموتور، کوهنوردی پروازی و پرواز تفریحی ۲ نفره" دارند و هر ساله افراد زیادی برای آموزش و یا شرکت در مسابقات این رشته ها همچون پاراگلایدر به این استان شمالی سفر می کنند که باید برای توسعه این بخش گردشگری ورزشی با هدف جذب توریستهای خارجی و داخلی برنامه ریزی اصولی اتخاذ شود.
پاراگلایدر یا چتربال، ورزشی هیجان انگیز و ماجراجویانه است که در آن خلبان با در دست داشتن چتر و نصب متعلقات آن روی بدن خود به آرامی از سطح شیبدار که می تواند دامنه های کوه باشد به سمت پایین آغاز به دویدن می کند و پس از جدا شدن از سطح زمین به آرامی در آسمان به پرواز در می آید.
به گفته کارشناسان این حوزه، برگزاری ورزش های هوایی همچون پاراگلایدر سواری از دهه ۸۰ در سایت های پروازی گلستان شروع شد و هر ساله علاقمندان زیادی جهت شرکت در مسابقات و یادگیری این رشته ها به استان می آیند.

امکانات یک سایت از ۵ سایت ورزش هوایی موجود مطلوب است
رییس کمیته ورزش های هوایی گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که این استان باتوجه به داشتن جریانات هوایی مطلوب و رطوبت نسبی تنها نقطه مناسب در کشور برای انجام تمرینات ورزش های هوایی است.
امین حزینی بابیان این که پنج سایت رسمی برای انجام ورزش های هوایی در شهرستان های رامیان، مینودشت، گرگان و کردکوی وجود دارد، اضافه کرد: فقط امکانات و استانداردهای لازم در سایت "سرزمین پرواز" رامیان به سبب داشتن مالک شخصی برای انجام ورزش های هوایی برقرار است.
وی افزود: در سایت "ترسه" مینودشت، "درازنو" کردکوی و "نرو و هزارپیچ" گرگان پیگیری بوسیله منابع مربوطه برای واگذاری زمین به کمیته ورزش های هوایی استان بمنظور ایجاد زیرساخت های لازم در حال انجام می باشد.
حزینی با تاکید برلزوم تسهیل شرایط واگذاری و اجازه زمینهای دولتی به کمیته ورزش های هوایی گلستان، اشاره کرد: در صورت واگذاری زمین، اقدامات لازم در سایت های پروازی رسمی برای ساماندهی فضای فعلی، استقرار یک فرد کارآزموده برای مساعدت با افراد حاضر و ایجاد برخی امکانات مانند خدمات بهداشتی، سنگ فرش جاده و مرمت نقاط مورد نیاز انجام می شود.
گلستان مسیر کشوری برای آموزش ورزش های هوایی
رییس کمیته ورزش های هوایی گلستان همین طور اظهار داشت که این استان تنها نقطه ای است که باید مسیر آموزش و یادگیری ورزش های هوایی از آن بگذرد به این معنا که هر فرد مشتاق این ورزش باید ۲۰ ساعت اول آموزش خویش را در سایت های پروازی این استان شمالی انجام دهد که این مسئله به جریانات هوایی مناسب و رطوبت نسبی حاکم می گردد.
حزینی اضافه کرد: همین طور ۲۰ سایت غیر رسمی در مناطق کوهستانی سخت گذر گلستان وجود دارد که همچون می توان به بلندترین سایت پروازی ایران به نام "نرو" در روستای زیارت گرگان با ارتفاع ۲ هزار و ۹۵۰ متر و سایت های پروازی دهنه توسکستان، محمدآباد و زرین گل، پارک ملی گلستان و کلاله اشاره نمود که فقط افراد خبره و حرفه ای از آنها برای پرواز استفاده می نمایند.
امکانات در حد مطلوب نیست
وی اظهارداشت: با وجود ظرفیت فراوان موجود در گلستان برای انجام تمرینات ورزش های هوایی و اجرای تکنیک های مختلف در رشته های پاراگلایدر سواری، پاراموتور، کوهنوری پروازی و پرواز تفریحی ۲ نفره، باز هم شناخت مردم کشور نسبت به این استان در بحث ورزش های هوایی در حد مطلوب نمی باشد.
حزینی با اشاره به وجود سه مربی رسمی و بیش از ۶۰ ورزشکار فعال در رشته ورزش های هوایی در گلستان، اظهار داشت: تا کنون در سایت های مینودشت و رامیان ۶ دوره مسابقات ورزش های هوایی در سطح ملی و استانی برگزار شده که خود به تنهایی می تواند معرف بخش کوچکی از ظرفیت های این استان باشد.
رییس کمیته ورزش های هوایی گلستان افزود: سال جاری هفتمین دوره مسابقات ورزش های هوایی با عنوان "لیگ قهرمانی فرود دقت" به میزبانی سایت پروازی رامیان از هفته آتی برگزار می گردد.

گلستان ظرفیتی بکر برای جذب توریسم ورزشی خارجی
وی اشاره کرد: گلستان با استانداردسازی سایت های رسمی ورزش هوایی می تواند زمانی که در اروپا مردم درگیر سرما هستند، به محلی مناسب برای حضور گردشگران اروپایی با هدف یادگیری، آموزش و تفریح در این رشته ها تبدیل گردد.
حزینی افزود: تحقق این مهم مستلزم همکاری مسئولان در واگذاری زمین مورد نیاز سایت پروازی و ایجاد زیرساخت های لازم است.
ضرورت فراهم شدن زیرساختهای لازم
رییس هیات ورزش های همگانی گلستان هم اظهار داشت که بیشتر شهرستان های کوهپایه ای استان به دنبال راه اندازی سایت پروازی هستند و هم اینک هم بهترین سایت های پروازی کشور در گلستان وجود دارد.
منصور دمیرچی اضافه کرد: همه ساله تا پیش از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارهای ورزشی، ورزشکاران سراسر کشور استقبال بسیار خوبی از مسابقات ورزش های هوایی همچون پاراگلایدر سواری به میزبانی گلستان داشتند و سال جاری هم با بهبود نسبی شرایط کرونائی، رقابت های لیگ قهرمانی فرود دقت به میزبانی رامیان برگزار می گردد.
برگزاری لیگ قهرمانی فرود دقت به میزبانی رامیان
مسوول برگزاری این مسابقات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اولین دوره از مسابقات لیگ قهرمانی "فرود دقت" از ۱۲ تا ۱۴ آبان به میزبانی سایت پروازی رامیان برگزار می گردد و تابحال ۵۰ نفر جهت شرکت در این مسابقات نام نویسی کردند.
نصیر مهرگان اضافه کرد: طبق پیش بینی تعداد داوطلبان جهت شرکت در این مسابقات به بالای ۱۵۰ نفر خواهد رسید که به مدت ۲ روز در بخش زنان و مردان در رشته فرود دقت با پاراگلایدر با هم به رقابت می پردازند و در آخر نفرات برتر معرفی می گردند.
"فرود دقت" یکی از رشته های چتربال سواری است که در آن خلبان پرواز خویش را از نقطه ای در قله کوه آغاز و یک هدف از قبل تعیین شده فرود می آید.
وی افزود: آخرین روز این رقابت ها مربوط به رشته "کوهنوردی پروازی" به مفهوم کوهپیمایی با تجهیزات پروازی با پیش بینی حضور حداقل ۵۰ نفر است که برای اولین بار در آسیا به میزبانی رامیان برگزار می گردد.
مهرگان اضافه کرد: در این رشته افراد از محل فرود با بهره گیری از لوازم پروازی به سمت محل شروع پرواز در ارتفاع کوهپیمایی می کنند و پس از آن هم در هدف تعیین شده فرود می آیند و برمبنای مجموع فعالیت شان در هر ۲ بخش امتیاز دریافت خواهند کرد.
مسوول برگزاری این مسابقات همین طور اظهار داشت که محل مناسب برای استقرار شرکت کنندگان در لیگ قهرمانی فرود دقت پیش بینی شده و تمام استانداردهای لازم برای انجام این ورزش در سایت پرواز "فلای لند" واقع در روستای گردشگری الهادی رامیان بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری ورزشی استان برقرار است.
این سایت استاندارد و مجهز به چمن مصنوعی با ارتفاع ۴۳۰ متر از سطح دریا، با داشتن طبیعت چشم نواز و امنیت کافی، تجهیزات لازم در چهار فصل سال، علاقمندان زیادی از داخل و خارج از کشور را برای پروازهای آموزشی، انفرادی و تفریحی به سمت خود جلب می کند.
پرواز پاراگلایدرها از تپه های زیبای روستای الهادی شروع و به کناره های جاده رامیان به شاهرود بین روستای باقرآباد و شش آب ختم می شود.

وقوع کمترین سوانح هوایی در سایت های پروازی گلستان
فرهاد موکاری یکی از مربیان رشته پاراگلایدر و مسئول پیگیری و بررسی سوانح انجمن ورزش های هوایی ایران به ایرنا اظهار داشت: سایت های پروازی استان به سبب شرایط اقلیمی مناسب برای ورزش های هوایی همیشه کمترین آمار سوانح را در کشور دارند.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، موقعیت جغرافیایی، طبیعت زیبا و بکر با انبوهی از منابع طبیعی خدادادی مانند جنگل های هیرکانی، آبشارها، چشم اندازهای زیبا، مناطق مرتفع و روستاهای جنگلی و کوهستانی در گلستان، بهترین فرصت را برای توسعه گردشگری ورزشی با تقویت برگزاری ورزش های هوایی همچون پاراگلایدر سواری در این استان فراهم نموده که رونق بیشتر آن همراهی مسئولان متولی را می طلبد.
کارشناسان براین باورند که در دولت مردمی و جهادی سیزدهم همه ظرفیت های موجود استانها همچون گلستان که تابحال به آن توجه نشده است بطور قطع در این دوره شناسایی و با هدف اشتغالزایی و افزایش درآمد اقتصادی و توسعه منطقه برای شکوفایی هر ظرفیتی در بخش های اقتصادی، کشاورزی، ورزشی و فرهنگی راهکارهای لازم آن ارائه خواهد شد.


منبع:

1400/08/08
09:26:15
5.0 / 5
978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر