ساخت موزه جدید در حرم امام حسین (ع)

ساخت موزه جدید در حرم امام حسین (ع)

به گزارش لذت سفر مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س) از ساخت موزه جدید در حرم امام حسین (ع) به همت خیران، مهندسان، کارگران و استادکاران ایرانی اطلاع داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، یعقوب حیدری با بیان اینکه میزان پیشرفت ساخت موزه جدید آستان امام حسین(ع) به ۳۰ درصد رسیده است، اضافه کرد: این طرح بعنوان یکی از زیر پروژه های صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم و در چهار طبقه راه اندازی خواهد شد.
او ضمن اشاره به آخر عملیات راه اندازی اسکلت ساختمان موزه جدید، اظهار داشت: تولیت آستان قدس حسینی در نظر دارد آثار نفیس و باارزشی را که در موزه کنونی حرم است بعد از آخر ساختمان جدید و در طبقه اول موزه، در معرض دید زائرین و بازدیدکنندگان قرار دهد.
حیدری اظهار داشت: سه طبقه دیگر موزه جدید حرم دارای طراحی و دکوراسیون با اشکال مهندسی نو و بدیع خواهد بود. موزه جدید حرم امام حسین (ع) به سالن های بزرگ برای عرضه آثار نفیس و پذیرش بازدیدکنندگان مطابق با دستورالعمل های روز موزه های جهان تجهیز خواهد شد. بخش اداری مهمی برای مرمت آثار نفیس و اشیای قدیمی و باارزش به موزه جدید آستان اضافه خواهد شد.
مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س) بیان نمود: تولیت آستان حرم امام حسین (ع) می خواهد با ایجاد مرکز مرمت در موزه جدید، فصل تازه ای از همکاری مشترک با متخصصان معروف مرمت اشیای نفیس در جهان را آغاز کند.
حیدری همینطور اظهار داشت: علاوه بر نمایش آثار و اشیا تاریخی، برنامه ریزی شده است که کل واقعه عاشورا با تکنولوژی های جدید در موزه جدید به تصویر کشیده شود.
وی با یادآوری اینکه الان مهندسان و کارگران ایرانی مشغول اجرای فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) هستند، اضافه کرد: این طرح مجموعه ای از شبستان های زیارتی، فضای روباز، کتابخانه، موزه، دارالضیافه(مهمانسرا) و... خواهد بود که یکی از خصوصیت های آن بازسازی و احیاء نمادین تل زینبیه به شکل تپه است.
او با بیان اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) ۳۸ هکتار است، اضافه کرد: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین راه اندازی می شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.
حیدری با بیان اینکه حالا فاز نخست از طرح جامع در محدوده پنج هکتار مزین به نام صحن حضرت زینب (س) درحال راه اندازی است، خاطرنشان کرد: این فاز در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که برپایه شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.
مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س)، اضافه کرد: فضاهای زیارتی صحن شامل شبستان های روسطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می شود. فضاهای غیرزیارتی هم با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است. امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی هم برای زائرین مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش درحال ساخت است.
حیدری به بازگشت برکت نذر خیران حرم ساز به چرخه اقتصاد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر مصالح استفاده شده در ساخت صحن حضرت زینب (س) از داخل کشور تأمین می شود که بخشی از آن به مصالحی مربوط است که توسط افراد خیر، به ستاد بازسازی عتبات اهدا می شود و قسمت عمده آن هم در داخل کشور خریداری و به عراق منتقل می شود.
در موزه کنونی حرم امام حسین (ع)، صدها اثر نفیس، قدیمی و نادر که از سوی پادشاهان و محبان خاندان (ع) از سراسر جهان به این حرم اهدا شده، در معرض دید قرار گرفته است.
منبع:

1400/08/03
21:49:31
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر