رئیس میراث فرهنگی شهرستان جهرم:

موزه جهرم آماده بهره برداری است

موزه جهرم آماده بهره برداری است

فارس رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان جهرم اظهار داشت: بعد از سال ها انتظار، بالاخره یک اتفاق خوب تاریخی که شایسته ی مردم جهرم بود رقم خورد و با همت این اداره و همراهی تعدادی از دوستداران میراث تاریخی، موزه ی اشیا تاریخی و مردم شناسی جهرم آماده ی افتتاح شده است.


علی لطفی پور در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: موزه اشیای تاریخی و مردم شناسی شهر جهرم در محیطی به وسعت ۱۷۰۰ متر مربع راه اندازی شده که از این مقدار، ۸۵۰ متر مربع زیربنا و مابقی حیاط موزه است.
وی بیان کرد: ساختمان موزه بیش از نیم قرن قدمت دارد و از اولین ساختمان های مدرن شهر جهرم بشمار می رود که با سنگ و حیاط مرکزی تولید شده و با جغرافیای شهر جهرم تناسب دارد.
این مقام مسئول اظهار داشت: این موزه از بخش های مختلفی چون اشیاء قبل از تاریخ، فسیل ها و سنگواره های کشف شده در جهرم، بخش اسناد تاریخی جهرم، نقشه های تاریخی، اشیاء به جا مانده از انقلاب اسلامی و شهدا، خاندان آیت اللهی، موزه مردم شناسی و بازسازی مشاغل کهن جهرم چون مسگری، شیشه گری، رنگرزی، قالی بافی، چینی بندزنی، عطاری، حصیربافی سنتی و مطبخ های قدیم جهرمی تشکیل شده است.
رئیس میراث فرهنگی شهرستان جهرم اظهار داشت: در حیاط مرکزی این موزه هم سنگ های تاریخی شامل سنگ قبرها، سنگ های تقسیم آب، شیر سنگی، پله ها، رخ بام های کهن و... که از سنگ های سنگ اشکن جهرم تهیه و به نمایش عموم گذاشته شده است.
لطفی پور اشاره کرد: یکی از بخش های این موزه هم شامل تعدادی قطعه از مسکوکات تاریخی نظیر سکه های ضرب جهرم است که برای اولین بار است که رونمایی می شود.
بگفته وی بخش عمده ای از وسایل این موزه، اهدایی یا امانتی مردم جهرم بشمار می رود که به نمایش عموم گذاشته شده است.
وی با قدردانی از اهداکنندگان اشیاء و آثار تاریخی و دانشگاه علوم پزشکی جهرم که ساختمان موزه را اهدا کرده است، اظهار داشت: امید است که این نهاد با حمایت مردم خوب جهرم، کمک های خیّران و صاحبان اشیاء بتواند مسیر رو به رشد خودرا طی نماید.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان جهرم اظهار داشت: همه ی اشیاء این موزه را علاقه مندان به موزه اهدا یا ابه صورت امانت از کلکسیون های اشخاص به معرض نمایش گذاشته شده است.1400/08/02
12:44:24
5.0 / 5
999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر