گرفتن مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند

گرفتن مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند

به گزارش لذت سفر مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: کاروانسراهای خشکرود و کهک منتظر سرمایه گذار و آماده واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی هستند.


مصطفی مرزبان ۲۴ مهرماه در نشست مطبوعاتی درباب واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذار بخش خصوصی اظهار نمود: طبق دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مجری واگذاری بناهای تاریخی در سطح استان معرفی گردید تا بناهای واجد شرایط با نظر موافق اداره کل میراث فرهنگی با حفظ کاربری مناسب و مورد تایید میراث فرهنگی به سرمایه گذار واگذار شوند.
وی ادامه داد: لیست بناهای تاریخی قابل واگذاری بوسیله وزارتخانه و کارشناسان مشخص شد و روند اجرای واگذاری از سال ۱۳۹۵ از طرف صندوق شروع شد و طبق تصمیمات اتخاذ شده، قرار شد بناهایی مناسب از نظر کاربری و موقعیت مکانی که مرمت آنها خارج از توان استان است به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شوند.
مرزبان موزه مفاخر و منزل حسن پور اراک، قلعه بهادری روستای اسفندان کمیجان و کاروانسرای کهک دلیجان و آسیاب جفتی آشتیان را همچون بناهای موجود در فهرست صندوق دانست و اظهار داشت: این بناها به مزایده گذاشته و در نهایت موزه مفاخر و منزل حسن پور به سرمایه گذار واگذار شد و امسال نیز بوسیله صندوق کاروانسراهای کهک، مشهد میقان و خشکرود زرندیه به مزایده گذاشته شدند، اما متاسفانه متقاضی شرکت نکرد.
وی با اعلان اینکه استان مرکزی از دو سال پیش مجاز است که مزایده بناهای تاریخی را برگزار کند و در این راستا کاروانسرای دولت آباد و عمارت میرزا حسن آشتیانی نیز بوسیله مزایده واگذار شدند، اظهار داشت: تا حالا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی مرمت این دو بنا حاصل شده و کاربری اقامتی و پذیرایی نیز خواهند داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اشاره کرد: اصل رسالت کاری این است که بناهای تاریخی نیازمند مرمت و اعتبار بالا بوسیله صندوق به بخش خصوصی واگذار شوند. برای کاروانسرای خشکرود و کهک پذیرای سرمایه گذار خواهیم بود و در قبال سرمایه گذاری می توانیم از اعتبارات تبصره ۱۹ قانون بودجه تسهیلات ۱۲ درصد اختصاص دهیم.
وی عدم ثبات قیمت مصالح، نوع کاربری بناها، موقعیت استان و کاروانسراها و بناها و... را همچون دلیلهای عدم استقبال سرمایه گذاران جهت شرکت در مزایده ها دانست و اضافه کرد: طی دو سال اخیر استقبال خوبی را از طرف سرمایه گذاران شاهد نبودیم تا جایی که برای جلب سرمایه گذار، زمان اجاره بناها را افزایش و رقم اجاره را نیز کاهش داده ایم، البته وقوع سیل و کرونا نیز در روند جذب سرمایه گذار تاثیر داشته است.
مرزبان درباب خسارات ناشی از کرونا بیان کرد: به جهت جبران خسارت های ناشی از کرونا در طول دو سال اخیر بوسیله سامانه کارا تسهیلات کم بهره به فعالان گردشگری داده شد، همین طور امهال بازپرداخت وام ها و تخفیف مالیاتی و... در قالب بسته های حمایتی انجام گرفت، اما خسارات بسیار بالا بود.
وی با اشاره به پرداخت حدود ۱۱۳ میلیارد تومان تسهیلات به تاسیسات گردشگری استان اضافه کرد: از اسفندماه ۹۸ تا اختتام شهریورماه ۱۴۰۰ بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش گردشگری وارد شده است و تا حالا ۵۵ تا ۶۰ درصد متقاضیان تسهیلات دریافت کرده اند.
مرزبان در ادامه با اشاره به درحال ساخت بودن ۶۲ پروژه سرمایه گذاری در استان، اظهار نمود: شاید استان مرکزی در صدور پروانه موافقت اصولی عقب باشد، اما در صدور مجوز پروانه ساخت از استانهای برتر کشور است.
وی درباب توسعه اقامتگاه های بومگردی در استان اظهار داشت: از ۶ اقامتگاه به ۲۴ اقامتگاه امسال رسیده ایم و روند بررسی ۲۴ روستای هدف گردشگری از طرف وزارتخانه در حال انجام می باشد، همین طور ۲۸ منطقه نمونه گردشگری همچون غار نخجیر در استان وجود دارد که می توان به سرمایه گذار واگذار کرد.
مرزبان درباب تخریب روستاهای هدف گردشگری و بناهای تاریخی در صورت اوج گیری گردشگری بیان کرد: اداره کل باتوجه به حیطه وظایف کاری خود، قابلیت های گردشگری روستاها را معرفی می کند، اما توان، اعتبار و نیروری انسانی برای نظارت و کنترل تخریب ها را ندارد و برای کنترل این مناطق باید تعامل بین دستگاهی شکل گیرد تا تخریب و لطمه زیست محیطی در یک منطقه گردشگری یا بنای تاریخی صورت نگیرد.
وی با اشاره به این که در ۱۲ شهرستان استان کارگاه مرمتی فعال است، اضافه کرد: بین ۴۵ تا ۵۰ پروژه مرمتی با حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار در سال قبل منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ انجام شده است که شامل مشارکت مرمت بازار تاریخی اراک و سرای نبی زاده، کاشانی و فلسطینیان، مرمت منزل قنبری تا سقف اعتباری در نظر گرفته شده، مرمت مقبره آقانورالدین با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، مرمت امامزاده موت آباد، سایت ذلف آباد فراهان، امامزاده تبرته، مسجد و حمام وفس و امامزاده محمد فم و برج وثوق و عمارت چهارطاقی شهرستان تفرش و آب انبار آشتیان، خوره و آتشکده محلات مسجد راوه و مس سر دلیجان بود.
مرزبان با اشاره به انجام پژوهش و اکتشاف منطقه حسین آباد زرندیه و قلعه فرقدان خمین اظهار داشت: مجوز پژوهش و اکتشاف تپه قلندرون شازند نیز گرفتن شد که به سبب مساعد نبود فصل کاری، اقدامات شروع نشده است.
وی اظهار نمود: بازار اراک باتوجه به حجم بالای کار همچنان نیازمند مرمت است، نقاط خطرآفرین شناسایی شده است، اما اعتبار در نظر گرفته شده کفایت نمی نماید. امسال رقمی حدود ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که با وضعیت گرانی فعلی کافی نخواهد بود. البته باتوجه به اهمیت موضوع برای تسریع در روند مرمت باید مشارکت و همکاری بیشتر بازاریان را داشته باشیم.
مرزبان درباب مرمت منزل محسنی اظهار داشت: سه دنگ منزل مربوط به آموزش و پرورش، ۲.۵ دونگ بنیاد محسنی و نیم دنگ مربوط به ورثه است. باتوجه به اعتبار در نظر گرفته شده کار در حال انجام می باشد، اما شش ماه اخیر درگیر حواشی از طرف ورثه برای حضور پیمانکار و انجام مرمت بودیم، هم اکنون دیوار شرقی بنا درحال مرمت است، طرح مورد نظر و نقشه ها تایید شده و در مرحله تایید نهایی طرح مرمتی بنا قرار داریم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: به مناسبت هفته فرهنگی اراک برنامه هایی چون برگزاری بازارچه موقت فروش صنایع دستی در مرکز شهر، اجرای موسیقی سنتی، تقدیر از نام آوران حوزه صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و آیین های سنتی خواهیم داشت و یک روز هم در این هفته در منطقه گردو برنامه فرهنگی ترتیب داده شده است و برای بازگشایی منزل امیرکبیر که به هیات امنا واگذار شده است با حضور وزیر ورزش بازدیدی در نظر است.
منبع:

1400/07/25
08:46:08
5.0 / 5
981
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تاریخی , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر