بازگشت کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست به مدار گردشگری

بازگشت کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست به مدار گردشگری

لذت سفر: فارس کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست، بنایی تاریخی واقع در شمال فارس با همکاری بخش خصوصی به شکل کامل مرمت شد و پس از سال ها وارد مدار خدمت رسانی به گردشگران شد.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس، یکشنبه 18 مهر در آیین بهره برداری از کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست که با حضور نمایندگان و بازرسان سازمان جهانی یونسکو برگزار شد، اظهار داشت: این مکان، یک موقوفه و مربوط به عصر صفوی است.
حجت الاسلام سید عباس موسوی با یادآوری اینکه، در دوره تاریخی صفویه، این بنا در کنار قلعه ایزدخواست، از نقاط پررونق ایران محسوب می شده است، اظهار داشت: این بنا در دره ایزدخواست و در نقطه اتصال استانهای فارس و اصفهان واقع شده است و می تواند مرکزی برای پذیرش گردشگران باشد.
موسوی اضافه کرد: این کاروانسرای باارزش تاریخی با عرصه سه هزار و ۹۴۰ مترمربع و با مساحت اعیان دو هزار ۷۰۰ مترمربع در قالب سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سالهای ۹۴ تا ۹۹ به طور کامل مورد مرمت و احیاء قرار گرفت و اکنون در دهه وقف آماده بهره برداری، استفاده و ارائه خدمات به گردشگران و مسافران است.
او با اعلان اینکه برای احیاء این کاروانسرا بیش از ۴۰ میلیاردریال سرمایه گذاری شده است، اظهار داشت: با واگذاری این کاروانسرا موقوفه با کاربری بوم گردی و گردشگری به بخش خصوصی علاوه بر احیاء این میراث باارزش کشور برای بیش از ۱۰نفر در این مجموعه اشتغال زایی انجام شد و امروز نیز مجموعه کاروانسرای تاریخی شاه عباسی شهر ایزدخواست بمنظور ثبت جهانی شدن و مورد حمایت سازمان جهانی یونسکو قرار گرفتن مورد بازرسی و ارزیابی نماینده یونسکو قرار می گیرد.
مدیرکل اوقاف فارس اشاره کرد: موقوفات گوناگون باارزش تاریخی به طور عرصه و اعیان وقف در سراسر کشور و همچون فارس وجود دارد که می توان با همکاری بخش خصوصی و کارشناسان فنی در زمینه های میراثی و تاریخی ضمن احیاء و مرمت این مظاهر باارزش تمدنی سبب رونق اشتغال در بخش های گردشگری شد که همچون آنها کاروانسراهای تاریخی و آب انبارها در استان فارس است.
منبع:

1400/07/18
23:59:41
5.0 / 5
996
تگهای خبر: بوم گردی , تاریخی , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر