افسونگری در موسم رقص برگ های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

افسونگری در موسم رقص برگ های رنگی، گلستان قطب گردشگری پاییزی

به گزارش لذت سفر ایرنا- عشوه و زیبایی های پاییز در گلستان به جهت برخورداری از هزاران هکتار پارک جنگلی و درختان رنگارنگ، وجود اقوام مختلف و البسه منحصربفرد آن و بهره گیری از چندین تالاب و میزبانی انبوه پرندگان مهاجر بیشتر از سایر نقاط کشور نمایان بوده و این استان را به قطب گردشگری پاییزی مبدل کرده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، وجود هزاران اصله درخت انجیلی در دامنه جنوبی استان گلستان بعنوان سپری رنگارنگ در ورودی جنگل های هیرکانی خالق چشم اندازی بدیع و بی نظیر در فصل پاییز است که در جای جای گلستان به چشم می خورد.
درختانی که به جهت خصوصیت خاص موفورلوژیکی در برگ بعنوان یکی از زیباترین درختان جنگل های ایران تلقی می شود.
تنوع در فرم، اندازه و رنگ بندی برگ ها به نحوی است که هر رهگذری را افسون خود می کند، موضوعی که سبب گشته است تا گرگانی ها به سبب برخوداری از پارک جنگلی النگدره و رزمایش طنازی برگ های انجیلی در این پارک، برگزاری جشنواره هزار رنگ پاییز را در پیش بگیرند تا شاید بتوانند بخشی از جذابیت های استان را معرفی کنند.
جاذبه های گردشگری پاییزی گلستان منحصر به جنگل های هیرکانی نیست بلکه هنگامی که وارد تالاب های واقع در دشت های وسیع این استان می شویم جلوه دیگری از زیبایی های منطقه هویدا می شود، هزاران قطعه پرنده وحشی مهاجر در رنگ ها و ابعاد مختلف آسمان استان را در سیطره خود در آورده اند.
چشم اندازی که تماشای آن آرزوی خیلی از ایرانی ها و حتی خارجی ها تلقی می شود.
گلستان دنیای زیباییهای طبیعی
تماشای طیف گسترده از پرندگان که بعضی از آنها صرفاً در زیستگاه های آبی استان مشاهده می شوند یک جاذبه گردشگری منحصر بفرد شمرده می شود که با اندک برنامه ریزی میتوان درآمدهای پایداری را برای جوامع حاشیه نشین این مناطق ایجاد کرد.
پاییز گلستان غنی تر از رنگارنگی جنگل و پرواز بی انتهای پرندگان مهاجر در آسمان است. وجود اقوام مختلف و رسوم و آیین های متعدد در کنار البسه مختلف آنها از دیگر جاذبه های گردشگری پاییزی در گلستان است. از رنگ بندی البسه قزلباش ها در دامنه کوه گرفته تا پوشش ترکمن های دشت گلستان که هر یک خالق چشم انداز های بدیع بصری در سطح جوامع انسانی و حتی کوچه و بازار می شود.
لزوم بهره گیری از گردشگری پاییزی گلستان
همه اینها تنها بخشی از جاذبه های گردشگری گلستان است که در صورت برنامه ریزی میتوان از آن برای رونق صنعت گردشگری بهره برد. موضوعی که تابحال مغفول مانده است.


یکی از استادان دانشگاه در رشته محیط زیست به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پرنده نگری (Bird watching) لذت مشاهده پرندگان، بدون تماس و لمس پرنده ها در زیست گاه های طبیعی آنهاست.
محمد رضا ملاعباسی افزود: گردشگر پرنده نگر در قیاس با سایر گردشگران به زیرساخت های گردشگری چندان اهمیت نمی دهد و بیشتر وقت خویش را در دل طبیعت وحشی می گذراند و به همین دلیل هتل، حمل و نقل و رستوران نقش زیادی در رونق این صنعت گردشگری ندارد.
وی اضافه کرد: پاییز که پرندگان آبزی و کنارآبزی از مناطق سردسیری سیبری و شمال روسیه در کنار منابع آبی گلستان فرود می آیند فرصت مناسبی برای رونق پرنده نگری در این استان است.
به گفته این استاد دانشگاه، وجود زیستگاه های دشتی و جنگلی و همینطور تالاب های آلماگل، آلاگل، آجی گل، صوفی کم و گمیشان و واقع شدن در کریدور مهاجرتی پرندگان سبب شده تا بیشتر از صد گونه پرنده بومی، مهاجر، آبزی، کنار آبزی و شکاری در جای جای استان گلستان دیده شود.


ملاعباسی اظهار داشت: توسعه بخش پرنده نگری در گلستان علاوه بر مزیت های فراوانی که می تواند عاید صنعت گردشگری کند، نقش مهمی در آشنا کردن مردم با دنیای زیبا و لطیف پرندگان و اشاعه فرهنگ حفظ و پاسداشت حیات وحش خواهد داشت.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد آشنایی شهروندان با انواع گونه های پرندگان بومی و مهاجر و نحوه زیست آنها از قبیل زیستگاه، آشیان گزینی، تغذیه، زادآوری و بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم های شهری و مهم تر از همه آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان در شهری شلوغ و آلوده علاوه بر آن که می تواند مفرح و آرامش بخش باشد، می تواند به رونق پرنده نگری و گردشگری در طبیعت منجر شود.


روح اله رستمی از استادان رشته جنگل در شمال کشور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: انجیلی، بُومْزاد جنگل های شمال ایران و باقیمانده از دوران سوم زمین شناسی است، این درخت در جنگل های شمال ایران، از سواحل آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان انتشار دارد و از جلگه های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات میان بند امتداد می یابد.
درخت انجیلی جنگلهای شمال جاذب گردشگران
رستمی اظهار داشت: اَنجیلی درختی است که برگ های آن در پاییز، به رنگ های متنوع زرد، حنایی، سرخ، ارغوانی، جگری و نظایر آن در می آید و زینت بخش جنگل های شمال در فصل خزان است.
به قول دکتر رستمی در فصل پاییز، در قسمت متصل کننده برگ به شاخه گیاه که دُمبرگ نام دارد، منطقه کوچکی به نام «منطقه قطع کننده» به وجود می آید که به قطع انتقال شیره گیاه منجر می شود.
این پژوهشگر علوم جنگل افزود: بر اثر نرسیدن شیره گیاه، تغییراتی در برگ گیاه به وجود می آید که همچون آنها، تجمع رنگدانه هایی مانند آنتوسیاندر داخل کُریچه (واکوئُل) یاخته های برگ و تغییر رنگ آن است.
وی افزود: برگ اغلب درختان در هنگام پاییز، متمایل به زرد یا قهوه ای کم رنگ می شود ولی در درخت انجیلی، به سبب وجود رنگدانه های متعدد، رنگ برگ ها بسیار متنوع می شود به نحوی که در یک درخت میتوان هم زمان چند رنگ را دید.
جاذبه های گردشگری گلستان به سرمایه گذاران معرفی شود
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: جاذبه های گردشگری گرگان منحصر به فصل و زمان خاصی نیست اما مردم و کارشناسان براین باورند که زیبایی های بصری در تفرجگاه های طبیعی و تاریخی گلستان در فصل پاییز جاذبه بیشتری دارند.
علی اکبر بصیر نیا اظهار داشت: جاذبه های پاییزی گرگان در پارک جنگلی النگدره بسیار چشم انداز است، فرصتی مغتنمی است تا با معرفی آن به سرمایه گذاران، زمینه تحول در اقتصاد شهر و مدیریت شهری را محقق نماییم.
برگزاری جشنواره پاییز هزار رنگ
وی به برگزاری جشنواره پاییز هزار رنگ در گرگان در سالهای قبل اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به این که حدود ۸۰ درصد شهروندان در مقابل کرونا واکسینه شده اند و پروژه واکسیناسیون با شدت خوبی در حال انجام می باشد انتظار داریم که بتوانیم سال جاری جشنواره پاییز هزار رنگ را در گرگان برگزار نماییم.
وی اظهار داشت: مسابقات عکس و فیلم کوتاه، دوچرخه سواری و رالی خانوادگی، تور گرگانگردی و تور بافت قدیم شهر، بازیهای بومی و محلی و ورزش باستانی، پخت رب کندس( ازگیل وحشی ) و غذا همچون برنامه هایی است که سال جاری برای این جشنواره منظور خواهیم کرد.
بصیر نیا افزود: در نظر داریم برای توسعه تعاملات با کشور های همسایه عضوCIS با گلستان سفرای این کشورها در ایران را به این جشنواره دعوت نماییم.
وی اظهارداشت: نمایش بخشی از جاذبه های گردشگری گلستان و گرگان در این جشنواره بعنوان عنصری برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی مد نظر مدیران شهری گرگان است.
وی از برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در مدیریت شهری گرگان با محوریت گردشگری در گرگان اطلاع داد و گفت با این رویه پتانسیل های بالقوه استان به عمل در خواهد آمد.
بصیر نیا اظهار داشت: مسدود سازی ورودی جنگل النگدره و راه اندازی باغ های حیات وحش و و راه اندازی قطار جنگلی یکی از برنامه های در دست بررسی توسط شوراست.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، پارک جنگلی النگدره بعنوان بخشی از جنگل های هیرکانی، با مساحت ۱۸۵ هکتار در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در راه جاده ناهار خوران قرار دارد و در ایام تعطیل و بخصوص فصل تابستان پذیرای گردشگران و شهروندان است.
هیرکانی از قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می شود، این جنگلها به سبب رویش درختان انجیلی در پاییز رنگ های گوناگونی به خود می گیرد و بسیار مورد توجه گردشگران است.
برگ های جوان تر انجیلی در این فصل به رنگ بنفش مایل به قرمز بوده و به همراه برگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز، فضایی هزار رنگ به درختان و جنگل های این شهر می دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گلستان هم اعتقاد دارد که خصوصیت های جغرافیایی و به طبع آن اقلیم های مختلف گلستان، ظرفیت های گردشگری این استان را نسبت سایر نقاط چندبرابر کرده است.
احمد تجری به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تغییر فصل در گلستان به جهت برخورداری از صد ها هزار هکتار جنگل و اراضی زیر کشت باعث تغییر سیمای استان و خلق جذابیت های بصری می شود اما این دگرگونی مناظر در فصل پاییز جلوه بیشتری دارد.
تجری افزود: تنوع و طیف رنگ ها در موسم تغییر فصل در پاییز بسیار بیشتر و جذاب تر از سایر فصل است.
وی در مورد چرایی این مقوله اضافه کرد: بخش های وسیعی از پارک های جنگلی استان در سیطره درختان انجیلی قرار دارند که در فصل پاییز به عروس جنگل های ایران تبدیل می شود، دامنه مختلف رنگ برگ های این درخت، قابل توصیف نیست.
وی همینطور اظهار داشت: دسترسی راحت به پارک های جنگلی و تفرجگاهی و وجود زیرساخت های اولیه مانند آب جاده آسفالته و سرویسهای بهداشتی، امکان بهره گیری مسافران از این جاذبه های بی نظیر را تسهیل می کند.


وی به مبحث برگزاری جشنواره پاییز هزار رنگ ر گلستان اشاره نمود و اظهار داشت: هر چند فرایند اداری ثبت این جشنواره زمان بر است اما مدیران شهری گرگان ر صورتیکه به دنبال ثبت این جشنواره هستند باید مستندات و پیش نیاز های آنرا احصا و ارائه کنند.
جاذبه های پاییزی گلستان متنوع و جذاب است
وی اظهار داشت: جاذبه های پاییزی گلستان صرفاً محدود به جنگل های هیرکانی و رنگارنگی آنها نیست بلکه وجود اقوام مختلف در استان و تنوع پوشش گیاهی و رنگ بندی البسه و پوشش آنها در فصل پاییز نمود بیشتری پیدا می کند که برای گردشگران جذاب است. تجری افزود: وجود هزاران هکتار تالاب و خلیج گرگان در گلستان، این منطقه از کشور را به محلی برای زمستان گذرانی صدها هزار قطعه انواع پرندگان وحشی مهاجر تبدیل نموده است.
تجری اظهار داشت: پرنده نگری و تماشای پرندگان مهاجر از دیگر جاذبه های گردشگری پاییزی در گلستان است که در صورت ترسیم یک راهبرد ویژه درآمد زایی مناسبی برای استان به همراه خواهد داشت.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، پاییز در گلستان یکی از این جاذبه ها و بعبارتی انگیزه هاست که می تواند به رونق صنعت گردشگری در این استان منجر شود امید است با برنامه ریزی صحیح از این فرصت خدادادی بهترین بهره برداری صورت گیرد. البته توسعه صنعت گردشگری در ابعاد مختلف آن نیازمند تدوین نقشه راه علمی است که در ادوار مختلف تدریجی بر مبنای آن گامهای توسعه را برداشت.


منبع:

1400/07/10
09:11:24
5.0 / 5
929
تگهای خبر: باستانی , برنامه , تاریخی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر