معاون اداره كل میراث فرهنگی:

کرونا ۷ هزار میلیاردریال به گردشگری گلستان خسارت زد

کرونا ۷ هزار میلیاردریال به گردشگری گلستان خسارت زد

ایرنا- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان اظهار داشت: کرونا از اسفند 98 تا اختتام شهریور سال جاری هفت هزار میلیاردریال به بخش های مختلف بخش گردشگری این استان خسارت زده است.


یاسر قندهاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این ویروس منحوس سبب توقف سفرهای نوروزی و تابستانی مسافران و توریستهای داخلی و خارجی به گلستان و در نتیجه تعطیلی یا رکود فعالیت واحدهای مختلف گردشگری آن همچون "دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی، اقامت گاه های بوم گردی، سفره خانه ها، میهمان پذیرها، راهنمایان گردشکری، مراکز آموزش گردشگری و مزارع گردشگری" شد.
وی اضافه کرد: برای جبران قسمتی از خسارات وارده به بخش های گردشگری کشور و استان گلستان ستاد ملی مقابله و پیش گیری از کرونا مصوباتی همچون پرداخت تسهیلات با کارمزد ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲ ساله از طرف بانکها تصویب کرد.
قندهاری افزود: بعد از این مصوبه اداره کل میراث فرهنگی گلستان نسبت به فراخوان واحدهای گردشگری لطمه دیده از کرونا جهت بهره مندی از تسهیلات پیش بینی شده انجام داد که تا کنون ۲۱۵ پرونده برای فعالان لطمه دیده این حوزه تشکیل و به بانکهای عامل عرضه شدند.
به گفته وی، نیاز تسهیلاتی این تعداد پرونده ۱۳۵ میلیارد و ۱۲۱ میلیون ریال با ایجاد یا تثبیت ۳۵۰ فرصت شغلی بود که تا کنون ۱۲۰ نفر آنها مبلغ ۷۰ میلیارد و ۵۸۳ میلیون ریال با ایجاد یا تثبیت ۲۳۲ شغل دریافت نمودند.
آبشار کبود وال در علی آباد کتول معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان همین طور اظهار داشت که این اداره کل با همراهی برخی سرمایه گذاران گردشگری و از محل منابع مالی آنها نزد بانکها درمجموع مبلغ هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به صاحبان ۶۸ واحد راهنمای گردشگران این استان هر کدام بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت کرد.
قندهاری ادامه داد که اکنون بیش از ۴۵۰ هتل، هتل آپارتمان، مُتل، دفاتر خدمات مسافرتی، مهمانپذیر، خانه مسافر، واحدهای اقامتی و بوم گردی و واحدهای پذیرایی برای خدمات رسانی به مسافران و گردشگران در گلستان وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم در بخش گردشگری گلستان مشغول فعالیت هستند، اضافه کرد: در حال حاضر بخش اعظم این واحدها به جهت شیوع ویروس کرونا یا تعطیل بوده یا با ظرفیت بسیار پایین و با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی مشغول فعالیت می باشند.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، استان گلستان بین ۲ قطب گردشگری شمال کشور و زیارتی مشهد قرار دارد و به علت میزبانی از اقوام گوناگون شامل فارس، ترکمن، سیستانی، ترک (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی، بلوچ و قزاق ها به نگارستان ایران معروف است.
برج قابوس با بیش از هزار سال قدمت متعلق به سده چهارم هجری، تنها اثر ثبت جهانی شده گلستان است که در گنبدکاووس قرار دارد.
تجمیع جاذبه هایی همچون ساحل و دریا، جزیره، جنگل، کوهستان، دشت، بیابان و کویر در گلستان موجب افزایش مزیت های نسبی این استان در زمینه گردشگری شده است.
گلستان به جهت بهره مندی از آبشارهای مختلف نیز موقعیت ویژه ای در میان استانهای ایران دارد.

1400/07/09
11:54:00
5.0 / 5
1041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر