فرصت سهم بری مازندران از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

فرصت سهم بری مازندران از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

به گزارش لذت سفر راه اندازی مسیر پروازی کیش-رامسر در آستانه سالی که مازندران میزبان رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ خواهد شد و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم مقرر است در همسایگی کیش برگزار شود، فرصت پیوند خوردن مازندران و بخصوص رامسر با جام جهانی را فراهم می آورد ؛ اما برای بهره مندی از این فرصت مهم چه باید کرد؟


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، اولین پرواز مسیر کیش رامسر قبل از ظهر روز گذشته سه شنبه در باند جدید فرودگاه ساحلی رامسر به زمین نشست و یک زیرساخت مهم برای رونق گردشگری غرب مازندران به بهره برداری رسید. برنامه این خط پروازی هم اکنون بصورت دو پرواز رفت و برگشت در هفته است که سه شنبه ها و جمعه ها ساعت ۹ بامداد از میان آب های خلیج فارس در فرودگاه کیش به سمت رامسر حرکت می کند و حوالی ساعت ۱۱ نیز در فرودگاه رامسر به زمین می نشیند. هواپیما یک ساعت بعد از نشستن در فرودگاه رامسر به سمت کیش برمی گردد.
باند جدید فرودگاه رامسر که ۱۱ سال بعد از شروع عملیات اجرائی بالاخره در خرداد ۱۳۹۹ با حضور وزیر وقت و به زمین نشستن هواپیمای ایرباس ۳۱۹ به بهره برداری رسید، از نظر کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری و همه مسئولان استان یک فرصت مهم برای رونق گردشگری غرب مازندران است.
رفت وآمد گردشگران اهل کشورهای حاشیه خلیج فارس به رامسر طی سالهای اخیر به دلیلهای مختلف همچون ارزان تمام شدن سفر برای آنها و جاذبه های طبیعی منحصربه فرد این منطقه سبب شده که افزایش ظرفیت فرودگاه رامسر اتفاقی مهم در صنعت گردشگری مازندران محسوب شود.
اکنون نیز با راه اندازی پرواز مستقیم کیش-رامسر بر دامنه های این فرصت افزوده شده است ؛ چونکه مسافران و گردشگران عرب می توانند با یک پرواز کوتاه به کیش سفر کنند و بعد از آن با هواپیمای کیش ایر از دل آب های خلیج فارس بدون توقف به ساحل زیبای خزر در عروس شهرهای ایران یعنی رامسر برسند. این خط پروازی می تواند یک توریست عرب حاشیه خلیج فارس را در کمتر از ۴ ساعت به ساحل خزر برساند و همین یعنی یک فرصت مهم در صنعت گردشگری برای رامسر به وجود آمده است.

جام جهانی فوتبال؛ ابزار رونق گردشگری
فعالان گردشگری افزایش پروازهای فرودگاه رامسر را باتوجه به میزبانی مازندران از رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ و انتخاب این استان بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال آتی میلادی، فرصتی مناسب برای رونق گردشگری می دانند، اما اتصال یکی از زیباترین فرودگاه های ایران در ساحل خزر به قلب خلیج فارس در آستانه مهم ترین رویداد فوتبالی جهان که مقرر است ۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱ بیخ گوش کیش برگزار شود، جرقه یک اتفاق مهم دیگر را نیز می تواند ایجاد کند؛ حضور تماشاگران رقابت های جام جهانی در رامسر!
پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که از نظر جغرافیایی نزدیک ترین جام جهانی برگزار شده به ایران محسوب می شد، حالا یک جام جهانی دیگر مقرر است در همسایگی ایران اجرا شود که این دفعه برگزارکنندگان نگاهی ویژه به گردشگری دارند. قطری ها که سال ۲۰۱۰ توانستند نظر فیفا را برای میزبانی از رقابت های جام جهانی جلب کنند و در رقابت با آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا، میزبان جام جهانی شوند طی هفت سال اخیر گام هایی برداشته اند که فراتر از دید به جام جهانی ۲۰۲۲ بعنوان میزبان یک رویداد ورزشی است.
علاوه بر گسترش کارهای پروازی هواپیمایی این کشور و قرار داشتن هواپیمایی قطر در جمع بالاترین ایرلاین های جهان طی یک دهه اخیر، ارتقاء جایگاه گذرنامه قطر طی چند سال اخیر و همین طور تسهیل صدور گذرنامه برای مسافران و رساندن رتبه این کشور در شاخص سهولت صدور گذرنامه به جمع ۱۰ کشور برتر دنیا نیز نشان میدهد قطری ها به چیزی فراتر از یک میزبانی ۲۸ روزه از رقابت های معتبر جام جهانی فکر می کنند؛ صنعت گردشگری.

فرصت همسایگی
برگزارکنندگان جام جهانی قطر قبل تر اعلام نمودند که تمایل دارند کشورهای همسایه نیز از این فرصت مهم جهانی به سود خود بهره بگیرند و در ارائه خدمات اقامتی و تفریحی به صدها هزار گردشگری که به بهانه تماشای ۶۴ مسابقه جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر سفر می کنند مشارکت داشته باشند. البته دراین زمینه برخی اظهارنظرها در خصوص احتمال ناتوانی قطر در اقامت دادن به همه مسافران نیز مطرح است. برخی کارشناسان می گویند قطر باتوجه به مساحتی که دارد نهایتاً تا زمان برگزاری مسابقات جام جهانی می تواند ۴۵ هزار اتاق برای گردشگران داشته باشد که با حدود یکصدهزار اتاق اقامتی مورد نیاز فاصله بسیاری دارد. بنا بر این کشورهای همسایه می توانند با بهره گیری از ظرفیت خطوط پروازی به قطر از حضور هواداران فوتبال بهره مند شوند.
یکی از کشورهای همسایه نیز طبیعتا ایران است که باتوجه به روابط مناسب بین دو کشور، فرصت برای بهره مندی از این رویداد مهم فوتبالی مهیاست. طی یکی دو سال اخیر در بعضی استانها همچون فارس، اصفهان و هرمزگان گام هایی برای بهره مندی از حضور هواداران فوتبال در قطر طی روزهای برگزاری جام جهانی۲۰۲۲ برداشته اند. حتی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز کارگروهی با عنوان کارگروه گردشگری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تشکیل شده و نشست هایی با برخی نمایندگان برخی دستگاهها برای بهره مندی از این فرصت برگزار شده است.
حالا با راه اندازی خط پروازی کیش-رامسر مازندران نیز می تواند به جمع استان هایی بپیوندد که نیم نگاهی به جام جهانی قطر و جذب برخی از گردشگران و هواداران تیم های فوتبال حاضر در این رقابت ها داشته باشد.

یک گام تا پروازهای خارجی در رامسر
ایجاد مسیر پروازی از زیباترین شهر شمال ایران به قلب خلیج فارس و بیخ گوش کشور میزبان جام جهانی۲۰۲۲ می تواند اتفاقی پراهمیت برای مازندران و به ویژه غرب این استان باشد و حتی با گره زدن آن به رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲، میزبانی مازندران از گردشگران کشورهای عضو اکو نیز برجسته تر شود. البته در صورت برداشتن گام هایی دراین زمینه طبیعتا افزایش پروازها هم نیاز است.
مدیرکل فرودگاه های مازندران به خبرنگار ایرنا می گوید: اگر تقاضا برای پرواز در این راه زیاد باشد این امکان وجود دارد که تعداد پروازها افزایش یابد و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. تا آن زمان نیز توسعه ترمینال فرودگاه تمام می شود و مشکلی برای پذیرش مسافران نخواهیم داشت.
مدیر کل میراث فرهنگی مازندران: باید طرحی جامع و مدون برای بهره درست از رویداد ساری۲۰۲۲ و سهم بری مازندران از جام جهانی۲۰۲۲ تدوین نماییم.
سعدالله وطن خواه به نکته مهم تری اشاره می کند و می افزاید: البته تا زمان برگزاری رویداد ساری ۲۰۲۲ و مسابقات جام جهانی امیدواریم که در فرودگاه رامسر پروازهای بین المللی هم بتوانیم داشته باشیم. از حدود یک سال پیش برای صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه رامسر درخواست دادیم که مراحل آن در حال انجام می باشد. اگر مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر به سرانجام برسد حتی امکان انجام پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز خواهیم داشت.
وی درباره آخرین وضعیت پیگیری ها برای صدور مجوز مرز هوایی و انجام پروازهای خارجی در فرودگاه رامسر تصریح می کند: همه اقداماتی که باید در استان و توسط اداره کل فرودگاه ها دراین زمینه انجام می شد صورت گرفته و سازمان هواپیمایی کشوری نیز بازدیدهای لازم را انجام داد. حدود دو هفته دیگر یک بازدید دیگر دراین زمینه باید صورت گیرد و در مرحله پایانی هم وزارت کشور باید تاییدیه را صادر کند. اگر مشکل خاصی در این پروسه ایجاد نشود می توانیم امیدوار باشیم که نهایتاً بین یک تا دو ماه آتی مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر صادر شود.

تماشای فوتبال در قطر، تفریح در مازندران
تصور اینکه در ایام برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، نام رامسر نیز بعنوان یکی از مقصدهای پروازی در لیست سفرهای هوایی هواپیمایی قطر یا فرودگاه دوحه قرار بگیرد شاید کمی دشوار باشد، اما چندان هم دور از دسترس نیست. البته حتی اگر پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس هم انجام نشود، باتوجه به راه اندازی مسیر پروازی کیش-رامسر امکان جذب گردشگران و قسمتی از تماشاگران جام جهانی به رامسر و غرب مازندران وجود دارد ؛ توریستهایی که از کشورهای مختلف جهان به قطر سفر می کنند و در روزهایی که برنامه تماشای فوتبال ندارند شاید بدشان نیاید که از گرمای طاقت فرسای پاییزی قطر با سه ساعت پرواز به یک منطقه خنک و سرسبز مانند رامسر سفر کنند.
پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که از نظر جغرافیایی نزدیک ترین جام جهانی برگزار شده به ایران محسوب می شد، حالا یک جام جهانی دیگر مقرر است در همسایگی ایران اجرا شود که این دفعه برگزارکنندگان نگاهی ویژه به گردشگری دارند.
اما این اتفاق و تحقق این هدف بدون برنامه ریزی میسر نیست. در شرایطی که کشورهای همسایه قطر بهترین زیرساخت ها و برنامه ها را برای جذب توریست دارند و از شهرت جهانی برخوردار می باشند و در ایران هم مقاصد سفر شناخته شده ای مانند کیش، قشم، شیراز، اصفهان و منطقه آزاد اروند برای بهره برداری از چنین موقعیتی چندین گام از مازندران قبل تر هستند، مازندران و رامسر باید از حالا گام های جدی تری برای سهم بری از حضور فوتبال دوستان جهان در قطر بردارند.
تلاقی ساری۲۰۲۲ با جام جهانی قطر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به خبرنگار ایرنا می گوید: همه دستگاهها باید در چنین موضوعی دخیل شوند و پای کار بیایند. ما رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ را هم در پیش داریم که محوریت آن سراسر مازندران است و از این ظرفیت به وجود آمده می توانیم بهره مناسبی بگیریم. جام جهانی قطر هم حالا به این فرصت اضافه شده و نیاز داریم که همه دستگاه های استان برای از دست ندادن این فرصت همکاری کنند تا به یک برنامه مدون و مشخص برسیم.
سیف الله فرزانه می افزاید: یک موضوع مهم بین ساری۲۰۲۲ و جام جهانی قطر وجود دارد؛ اینکه مقرر است برنامه های اصلی رویداد ساری۲۰۲۲ را از مهر تا آبان ۱۴۰۱ برگزار نماییم و بلافاصله بعد از آن جام جهانی شروع می شود. این همزمانی و تلاقی در کنار ایجاد خط پروازی کیش-رامسر که ممکنست تا آن زمان به خط پروازی مستقیم رامسر با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتقا یابد فرصتی کم نظیر برای گردشگری مازندران است.
مدیرکل فرودگاه های مازندران: اگر مجوز مرز هوایی فرودگاه رامسر به سرانجام برسد حتی امکان انجام پرواز مستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز خواهیم داشت.
وی با تاکید بر ضرورت تعریف یک طرح جامع و مدون برای سهم بری مازندران از ساری۲۰۲۲ و جام جهانی۲۰۲۲ اظهار می کند: یکی از فرصت هایی که در پیش داریم اکسپوی دوبی است که از مهر امسال شروع می شود و پنج روز در آبان غرفه گردشگری سالن ایران به مازندران واگذار می شود.
این مسئول خاطرنشان می کند: با بهره گیری از این فرصت اگر یک بسته خوب و مناسب تعریف نماییم می توانیم رامسر و مازندران را بعنوان یکی از مقصدهای سفر در ایام برگزاری جام جهانی به فعالان حوزه گردشگری کشورهای مختلف دنیا معرفی نماییم و گام نخست را محکم برداریم.

چشم انداز بین المللی پرواز کیش-رامسر
بررسی ها نشان میدهد که پرواز کیش-رامسر اتفاقا با چشم انداز جذب توریستهایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و بعد از بررسی برخی از فعالان گردشگری و پیگیری آنها دراین زمینه به راه افتاده است تا مسافران عرب بعد از یک پرواز کوتاه حدودا ۴۰ دقیقه ای بلافاصله با یک پرواز مستقیم به رامسر سفر کنند و حتی این احتمال وجود دارد که در صورت صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه رامسر، پرواز مستقیم به یکی از پایتخت های حاشیه خلیج فارس همچون مسقط راه اندازی شود.
این که حالا چه برنامه ای باید برای مازندران در نظر گرفت یا مسئولان این استان باید با چه نگاهی وارد پروسه سهم بری از جام جهانی قطر شوند، اساسا به یک برنامه مفصل و مطالعات گسترده نیاز دارد ؛ فرآیندی که بگفته مهدی رودبارکی یکی از فعالان گردشگری کشور و عضو جامعه هتلداران ایران باید چند گام مقدماتی جدی برای آن برداشته شود.
این فعال گردشگری به خبرنگار ایرنا می گوید: مازندران بی شک می تواند از این فرصت بهره های زیادی ببرد، اما لازمه این بهره مندی، برنامه ریزی و پای کار بودن همه دستگاهها و مسئولان استان برای ورود جدی بخش خصوصی و سپردن امور به کاربلدان و متخصصان ترانسفرتوریسم است.
اکسپو دوبی۲۰۲۱؛ دروازه معرفی مازندران
رودبارکی نیز با اشاره به در پیش بودن اکسپوی دوبی که از ۲۸ مهر امسال شروع می شود و تا فروردین ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت می گوید: این اکسپو بعنوان محل تلاقی تمام کشورها در همه حوزه های اقتصادی بزرگترین ظرفیت پیش روی مازندران برای بهره برداری از دو رویداد ساری۲۰۲۲ و جام جهانی۲۰۲۲ است. از محوطه ۴۰۰ هکتاری اکسپوی دوبی، ۲۰۱۶ متر فضای پاویون ایران است که ۷۶ متر از این ۲۰۱۶ متر به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص یافته که دقیقا در ورودی پاویون ۲۰۱۶ متری ایران قرار دارد.
وی می افزاید: برنامه ریزی شده که این ۷۶ متر مربع از پاویون ایران پنج روز به هر کدام از استانها اختصاص پیدا کند که فرصت پنج روزه مازندران در آبان است. مهم ترین دغدغه و درخواست مسئولان استان در زمینه گردشگری حالا باید این باشد که سهم مازندران از یک دوره پنج روزه به دو بازه زمانی پنج روزه افزایش یابد تا فرصت بیشتری برای معرفی ظرفیت های گردشگری مازندران بمنظور میزبانی از ساری۲۰۲۲ و همین طور مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داشته باشیم.
عضو جامعه هتلداران ایران: اکسپوی دوبی بعنوان محل تلاقی تمام کشورها در همه حوزه های اقتصادی و فرهنگی بزرگترین ظرفیت پیش روی مازندران برای بهره برداری از دو رویداد ساری۲۰۲۲ و جام جهانی۲۰۲۲ است.
این فعال گردشگری با اشاره به اینکه این دو بازه پنج روزه باید الزاماً در یک فاصله حدوداً دو ماهه به مازندران اختصاص پیدا کند، تصریح می کند: در صورتیکه دو بازه زمانی با این فاصله برای مازندران داشته باشیم پنج روز نخست به برنامه های مرسوم مد نظر و معرفی جاذبه ها اختصاص می یابد و بعد از آن به مدت دو ماه فعالان گردشگری فرصت پیدا می کنند که در اکسپو به شناسایی فعالان گردشگری کشورهای مختلف و رایزنی با آنها برای جذب توریست هم برای ساری۲۰۲۲ و هم جام جهانی قطر بپردازند.
وی با اشاره به اینکه باید با نقشه دقیق در اکسپو به دنبال بهره مندی از فرصت موجود بود، می افزاید: واقعیت این است که اگر بخواهیم در پنج روز فرصت مان فقط به معرفی غذاهای بومی مازندران و اجرای موسیقی مازندرانی بپردازیم کاری از پیش نمی بریم. اکسپو محل رایزنی، گفت و گو و متقاعد کردن مشتریان و فعالان بازار هدف است. جایی است که نماینده های بخش خصوصی مازندران از حوزه های مختلف گردشگری شامل هتلداری، هواپیمایی، تورگردانی و سایر بخش ها بررسی نمایند و دریابند که اپراتورهای جام جهانی قطر چه شرکت هایی هستند تا با آنها وارد مذاکره شوند.

شناسایی کشورهای هدف جذب گردشگر
البته این فعال گردشگری معتقد می باشد که برای رویدادی مانند جام جهانی باید حتی روی کشورهایی که تیم ملی آنها شانس حضور در این مسابقات دارند و فرهنگ مردم آن کشور نیز بررسی صورت گیرد. رودبارکی می گوید: عمده هواداران فوتبال که از کشورهای اروپایی و آمریکایی به قطر می آیند نوع تفریحات شان متفاوت می باشد و اگر هم به دنبال گردشگری فرهنگی باشند شهرهایی مانند اصفهان و شیراز برای آنها در اولویت است. بدین سبب باید اولویت را به جذب هواداران تیم های کشورهای آسیایی و مسلمان و کشورهای آفریقایی اختصاص دهیم. یعنی برای چنین رویدادی باید با مطالعات همه جانبه وارد عرصه شد.
وی تصریح می کند: اگر بتوانیم به یک بسته درست گردشگری برسیم و از فرصت اکسپوی دوبی بهره لازم را برای ایجاد ارتباط با فعالان بخش گردشگری کشورهای مختلف و همین طور اپراتورهای جام جهانی قطر بگیریم، بخش زیادی از راه را پیموده ایم، چون اختصاص پرواز چارتر و پذیرش مسافران جام جهانی در غرب مازندران و بازگرداندن شان به قطر برای تماشای دیدار مد نظرشان باتوجه به اختلاف ارزش پولی ما با سایر کشورها کار بسیار ساده ای است. یعنی سفر هم برای آنها ارزان تمام می شود و هم برای ما سودآور خواهد بود.
رودبارکی تاکید می کند که در راه رسیدن به این هدف بخش دولتی باید نقش تسهیل کننده فعالیت بخش خصوصی را داشته باشد و می گوید: همه این اتفاق ها زمانی میسر می شود که قسمت تجاری و بازاریابی خارجی وزارت گردشگری از بخش خصوصی کمک بگیرد و مدیریت امور را به بخش خصوصی بسپرد.
سال ۲۰۲۲ برای مازندران می تواند باتوجه به هم زمانی دو رویداد ساری۲۰۲۲ و جام جهانی شروع فصل جدیدی در جذب توریستهای خارجی و رونق صنعت گردشگری ارزآور باشد، اما این هدف مهم زمانی محقق می شود که مسئولان مازندران و فعالان گردشگری این استان از همین حالا به فکر تدوین برنامه ای جامع و همه جانبه نگر برای بهره مندی از این فرصت مناسب همسایگی با معتبرترین رویداد فوتبالی و پرمخاطب ترین تورنمنت ورزشی جهان باشند ؛ فرصتی که تا سال ها بعد تکرار نخواهد شد.


1400/06/31
16:40:40
5.0 / 5
955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر