یك مسئول سازمان برنامه:

کرمان به مثلث طلایی گردشگری کشور افزوده شد

کرمان به مثلث طلایی گردشگری کشور افزوده شد

به گزارش لذت سفر معاون رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه مثلث طلایی اصفهان، شیراز و یزد در محورهای گردشگری کشور در گذشته تعریف شده بود اظهار داشت:  امسال کرمان را در سند آمایش ملی سرزمین به آن اضافه کردیم.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، سعید وکیلی روز دوشنبه در اولین نشست هماهنگی منطقه ۸ آمایش کشور (استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان) در شهر کرمان اضافه کرد: سند آمایش سرزمینی استان کرمان نیز باید همگام با این سیاست گردشگری ملی تطبیق یابد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های گردشگری و معدنی استان کرمان اظهارداشت: یکی از مهم ترین مناطق کشور به لحاظ آمایشی منطقه کرمان است که با نگاه توسعه ای به آن توجه شده است.
وکیلی خاطرنشان کرد: همینطور مکران بعنوان اولین سند به تصویب ۲ شورایعالی کشور رسیده و اتکا به موضوع معدن در منطقه ۸ سرآمد کشور است برای اینکه برنامه های غنی برای توسعه با اتکا بر معدن را در آن داریم.
معاون رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: امسال به لحاظ آمایش سرزمین سالی خاص به حساب می آید برای اینکه کشور برای نخستین سال از سند ملی و آمایش سرزمینی برخوردار است؛ در آستانه تهیه برنامه هفتم توسعه، جابه جایی دولت و استقرار دولت جدید هستیم و همینطور برای بودجه ۱۴۰۱ باید خویش را مجهز نماییم پس اسناد آمایش سرزمین باید جای خویش را در کشور و استان ها پیدا کند.
وی بیان داشت: رییس جمهوری بتازگی بحث آمایش سرزمینی را مطرح کرده و دولت سیزدهم بر پیاده سازی آن تاکید دارد، برای نخستین بار در ستاد بودجه سنواتی کشور کمیته الزامات آمایش سرزمینی شکل گرفته و این سند در بودجه ۱۴۰۱ نیز مورد توجه قرار دارد که اتفاقی مبارک است.
این مسئول افزود: درحال تدوین بسته های سیاستی آمایش سرزمینی هستیم که پیشانی مولدسازی و پاسخگویی مسایل روز کشور است که این امر در توسعه کشور ادامه خواهد داشت.
وکیلی با اشاره به اینکه از استان ها انتظار داریم گروه آمایش سرزمینی خویش را تقویت نمایند که در برنامه های استانی و ملی پاسخگو باشد اظهار داشت: تصمیم های توسعه ای کشور و استان را بایستی با مبنا قرار دادن اسناد آمایش مناطق پیش ببریم.
وی ضمن اشاره به مطالعات برنامه آمایش استان ها خاطرنشان کرد: در اسفند سال ۹۹ موفق شدیم که اسناد ملی و استانی را به تصویب شورایعالی آمایش سرزمینی برسانیم.
وکیلی ضمن اشاره به این که امسال سه دغدغه اساسی در کشور داریم اظهار داشت: اولین دغدغه پیاده سازی اسناد آمایش سرزمینی است برای اینکه این اسناد باید خویش را در تصمیم های توسعه ای استانی و ملی نشان دهد و الان در حال طراحی مدلی برای آن هستیم.
معاون رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: پیاده سازی اسناد آمایش سرزمینی را در استان ها شروع کنید برای اینکه اسناد فعلی تثبیت شده و در اجرای آن نباید تعللی باشد.
وی افزود: اسناد آمایش در استان ها سرمایه گذاری ها را به سمت قلمروهای جمعیت، گردشگری، صنعت و معدن و سایر موارد مهم هدایت می کند که جای قدردانی دارد.
معاون رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: دومین هدفگذاری این است که اسناد آمایش استانی باید بازبینی و مطابق با اسناد ملی باشد و قطعا تغییرات کلانی بعد از تطبیق نخواهیم داشت که انتظار داریم تا آخر سال جاری صورت گیرد و به تصویب شورایعالی آمایش سرزمینی برسد.
وکیلی اضافه کرد: دغدغه دیگر این است که بعد از تطبیق اسناد استان ها و ملی باید این اسناد را هماهنگ نماییم که تعارضی در این میان وجود نداشته باشد پس در منطقه ۸ کشور علاوه بر هماهنگی، نیم نگاهی به اسناد استانهای مجاور داشته باشید.
وی خاطرنشان کرد: همینطور تطبیق اسناد استانی با سند ملی به صورت جداگانه انجام می شود و در این خصوص محوریت با دبیرخانه مناطق است و بعد از آن هماهنگی با سند ملی صورت می گیرد.
۲۰۰ سیاست سند آمایش ملی مورد توجه استان ها باشد
معاون رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: ۹۷ سیاست در سند ملی آمایش سرزمینی وجود دارد که در آن نام استان ها برده شده است.
وی افزود: ۱۰۳ سیاست از مجموع ۲۵۰ سیاست ملی آمایش سرزمینی به مناطقی اشاره کرده که در تطبیق اسناد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
این مسئول تصریح کرد: در مجموع ۲۰۰ سیاست سند آمایش سرزمینی کشور باید مورد توجه استان ها قرار گیرد و نقش خویش را در آن ببینید و ۵۰ سیاست به حوزه ملی مربوط است که در این حوزه میتوان به نرخ رشد جمعیت و باروری اشاره نمود.
وکیلی اضافه کرد: در تطبیق اسناد استانی باید موضوع تعارض مورد توجه قرار گیرد و این که در نقاطی که سند ملی در مورد سیاست و متنی در سند استانی سکوت کرده، باید آنرا در استان ها اجرا کرد.
وی اظهار داشت: چشم انداز اهداف بنیادین سیاست ها و راهبردهای متناظر را در سند ملی جست و جو کنید و آنرا تطابق دهید.
این مسئول اظهار داشت: فعلا تهیه سند منطقه ای در دستور کار ما نیست و از اواخر آذرماه امسال به آن ورود می کنیم؛ حالا تطبیق و هماهنگی اسناد دغدغه و مورد توجه استان ها باشد.
وکیلی اضافه کرد: ایرادها و نقطه نظرات سند ملی آمایش سرزمینی حالا درحال جمع آوری از استان ها، دستگاههای اجرایی و صاحب نظران است.
وی افزود: همینطور یکهزار و ۹۹۷ برنامه اجرایی سند آمایش سرزمینی در چارچوب ۶۰ برنامه اجرایی استانداردسازی شده است.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، جعفر رودری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: برای اولین بار بعد از ۷۰ سال توانستیم سندی مصوب داشته باشیم که جای قدردانی دارد.منبع:

1400/06/25
23:28:23
5.0 / 5
971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر