پنج مزرعه گردشگری در گنبدکاووس راه اندازی می شود

پنج مزرعه گردشگری در گنبدکاووس راه اندازی می شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس در شرق استان گلستان اظهار داشت که پنج مزرعه گردشگری کشاورزی برای اولین بار در مناطق روستایی این شهرستان مرزی با تکمیل مراحل اداری توسط بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد.


مریم آق آتابای روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از سال قبل بر مبنای تفاهمنامه میان وزارت خانه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جهاد کشاورزی ایجاد مزارع گردشگری در دستورکار قرار گرفت.
وی اضافه کرد: در اجرای طرح مزرعه گردشگری، کشاورزان در کنار فعالیت کشت و تولید زمینه حضور چندساعته گردشگران برای مشاهده مراحل مختلف تولید و استفاده از فضاهای تفریحی را در مزرعه خود فراهم می کنند که سبب درآمدزایی مضاعف برای آنان خواهد شد.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، استفاده از ظرفیت جاذبه های کشاورزی گلستان در حوزه گردشگری نتایجی مانند گسترش بهره برداری از مزرعه، نوآوری در درآمد و کسب درآمد مازاد، یافتن مصرف کنندگان جدید محصولات کشاورزی، افزایش آگاهی و استفاده از محصولات و خدمات محلی، کمک به احیا و توسعه سنت ها، هنرها و صنایع محلی، حفظ بافت سنتی روستاها و در نهایت پیشگیری از مهاجرت به شهرها خواهد داشت.
به گفته آق آتابای، تا کنون در گنبدکاووس پنج متقاضی در روستای آق قایه با داشتن پنج هزار متر مربع زمین شامل باغ و مجموعه سوارکاری، روستای ساری بخش با ۳۰ هزار متر مربع باغ انار و آب بندان، روستای قُل حاجی با ۲۰ هزار متر مربع باغ، روستای ارازمحمد آخوند با ۱۰ هزار متر مربع باغ و روستای عوض حاجی با ۱۲۰ هکتار باغ زیتون، محل نگهداری دام، طیور، اسب و شتر، آبندان و پرورش ماهی خواهان راه اندازی مزرعه گردشگری شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس افزود: طرح مزرعه گردشگری متقاضیان در روستاهای ساری بخش و قُل حاجی این شهرستان در کمیسیون گردشگری کشاورزی گلستان مورد موافقت قرار گرفت و الان مرحله صدور پروانه آنها در حال انجام است.
آق آتابای ضمن اشاره به فعالیت چهار واحد بوم گردی در روستاهای "ساری بخش، چای قوشان کوچک، سارجه کُر و چکر عطا بهلکه" گنبدکاووس، اظهار داشت که ابتدای سال جاری تا کنون هم پنج واحد بوم گردی جدید در روستاهای "دوزالوم، قُل حاجی، قره ماخر و تنگلی"، موفق به دریافت موافقت اصولی شدند.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، بوم گردی یا همان گردشگری روستایی شکلی جدید از صنعت توریسم رواج یافته در کشورمان است که در آن افراد به جای حضور در هتل ها و اماکن شلوغ و پر ازدحام، راهی روستاهای بکر می شوند تا به دور از هیاهوی زندگی روزمره ساعتی، شاید هم روزی و هفته ای را در آرامش برآمده از این خصوصیات سپری کنند و به معنای دقیق تر گردشگران بوم گرد به روستاها می روند تا همانند آنها زندگی کنند، مانند آنها غذای محلی بخورند، مانند آنان به طبیعت بروند تا لذت های یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کرده و از آن بهره مند شوند.
گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت، علاوه بر داشتن افزون بر ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی، آثار تاریخی و گردشگری زیادی منجمله گنبدقابوس بعنوان بلندترین برج آجری جهان، شهر تاریخی جرجان، امامزاده یحیی بن زید(ع)، سه تالاب بین المللی، گمرک و بازارچه مرزی، دریاچه مصنوعی و بوستان های زیبای شهری هم دارد که در کنار همه این ظرفیت ها زندگی مسالمت آمیز اقوام ایرانی با مذاهب و فرهنگ های مختلف بر زیبایی این شهرستان مرزی افزوده است.


منبع:

1400/06/22
23:44:46
5.0 / 5
1062
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر