مسئولان به وعده اشتباه خود عمل کردند

مسئولان به وعده اشتباه خود عمل کردند

همدان یک فعال حوزه گردشگری با اعلان اینکه متأسفانه در جستجوی گوگل غار علیصدر بعنوان غار تعطیل شناخته شده است، مطرح کرد: مسئولان به اشتباه اسم غار علیصدر را بهشت خاموش گذاشته اند در صورتیکه علیصدر خاموش نیست و ما خاموشیم اگر علیصدر بهشت است که نمی تواند خاموش باشد!


محمد صیفی کار در نشست "بررسی تأثیر تعطیلی غار علیصدر بر گردشگری همدان" که در دفتر ایسنا برگزار شد، با اعلان اینکه این غار در صدر تعطیلی ها قرار گرفته است، اضافه کرد: متأسفانه مسئولان به وعده خود که علیصدر بهشت خاموش است عمل کردند.
مسئولان اگر نمی توانند برای گردشگری کاری بکنند کنار بکشند
وی افزود: مسئولان و متولیان اصلی گردشگری استان پاسخگو باشند چه کسی باید برای گردشگری همدان تصمیم بگیرد و آنرا مدیریت کند؟ متولیان امر اگر نمی توانند این کار را انجام دهند یا کنار بکشند یا با مردم مشکلات را در بین بگذارند.
صیفی کار با اعلان اینکه علیصدر قاب اصلی گردشگری منطقه است، اظهار داشت: همدان دو آورده دارد، طبیعتش که خدادادی است و تاریخش که از گذشتگان به ما رسیده و ما حتی بهره برداری از این ها را هم خوب بلد نیستیم و اگر بلدیم جزیره ای عمل کرده ایم.
وی با اشاره به این که گفته می شود سالانه۷۰۰ هزار نفر از غار علیصدر بازدید می کنند که قریب به نیمی از جمعیت استان همدان است، اظهار نمود: از این ۷۰۰ هزار نفر چند نفر به شهر همدان می آیند؟ اساسا تعداد کمی از این گردشگران به همدان سفر می کنند چونکه بلد نیستیم آنها را به همدان بیاوریم.
چرا روستای علیصدر از گردونه گردشگری حذف شد؟
این پیشکسوت حوزه گردشگری با اشاره به این که ورودی غار را جابجا و ورودی اصلی حذف گردیده است، اضافه کرد: جریانی که غار را به وجود آورده است را تغییر داده ایم، غار علیصدر یک ورودی بیشتر نداشته و اگر مقرر است تغییری در جریان هوای آن اتفاق بیفتد باید به قاعده باشد آیا محاسباتی پشت این تغییرات است؟ متأسفانه به اسم آباد کردن علیصدر با سنگ قلوه سفید که از بیرون آورده شده جداره سازی و با سنگ گرانیت کف سازی آنرا انجام دادند در صورتیکه می شد از مصالح بومی بهره برد.
صیفی کار با اعلان اینکه آباد شدن علیصدر و نان بردن علیصدری ها که در گفته های مسئولان است حرف قشنگ و پرطمطراقی است، بیان کرد: مسیری که توریست از روستا می رفت را تغییر می دهیم و می خواهیم علیصدر آباد شود، می گوییم کوریدوری درست می نماییم که روستای علیصدر از مسیر توریست منتفع شود اما جاده ای درست کردیم که مردم همدیگر را نمی بینند. چرا روستای علیصدر را از گردونه گردشگری حذف کردیم؟ وقتی که اهالی روستا خودشان را با ما شریک ندانند هر جور دلشان بخواهد آنرا می سازند و نتیجه اش مصالح غیربومی و نمای رومی است.
بخش زیادی از تعطیلی گردشگری دست مسئولان است
وی با اشاره به این که بخش زیادی از تعطیلی گردشگری دست مسئولان است، اظهار داشت: چرا بدون دلیل منطقی و تفکر صحیح بلوار ارم بسته می شود؟ چرا مسیر گنجنامه را می بندند؟ رفتن به گنجنامه با ماشین شخصی و استفاده از فضای باز چه اشکالی دارد؟ بااینکه به هیچ وجه منکر رعایت پروتکلهای بهداشتی در این مناطق توسط مردم هم نیستیم.
چرا مسئولان به سند توسعه استان عمل نمی کنند؟
این پیشکسوت حوزه گردشگری با اعلان اینکه می شد رعایت پروتکلهای بهداشتی در غار علیصدر را مانند دیگر مکان ها نیز پیاده کرد، افزود: سند توسعه استان، سند آمایش و چشم انداز استان بر توسعه گردشگری تاکید کرده است حال مسئولان کدام سند بالادستی دیگری دارند که نمی خواهند گردشگری محور توسعه همدان باشد؟
چرا به قانون پشت شده و هیچ کسی جلودار نیست؟
صیفی کار مطرح کرد: ثبت جهانی غار علیصدر به سبب صدور مجوز یک هتل توسط دهیاری به تأخیر افتاده است در صورتیکه دهیار به طور قطع با قوانین وزارت کشور پیش می رود و اگر اشتباه کرده باید فرمانداری کبودراهنگ، کمیته انطباق و ساختار اصلی وزارت کشور با این مورد مخالفت می کردند. به عبارت دیگر چه کسی در طرح هادی مجوز می دهد؟ چرا روستای هدف گردشگری علیصدر سنگفرش و جداره سازی اصولی نشده و نمی شود؟ چرا به قانون پشت شده و هیچ کسی جلودار نیست؟
مسئولان درباره تعطیلی گردشگری به مردم جواب بدهند
وی با اعلان اینکه در علیصدر می توان چندین جشنواره مردمی برگزار کرد که مدیریت دولتی باید پای کار باشد، اشاره کرد: اگر مقرر است همدان رونق بگیرد باید طبق همه سندها، گردشگری در استان حرف اول را بزند اما متأسفانه این مساله نه فقط مدیریت نشده است بلکه آنرا تعطیل هم کرده ایم حالا کسانی که تصمیم تعطیلی ها را می گیرند باید به مردم جواب بدهند چرا اقتصاد مردم را تعطیل کرده اند.
صیفی کار افزود: همدان برای رونق و توسعه هیچ راهی غیر از گردشگری ندارد و باید به گردشگری اش جان بدهیم، بدین سبب مسئولان استان به این باور برسند که همدان برای بالندگی باید در زمینه گردشگری فعال باشد. همین طور شهر گردشگری باید پلت فرم و فکر داشته باشد که در همدان وجود ندارد.
ایشان سپس بیان کرد: بدنه شهرداری و شورای شهرگذشته مفتخر هستند که چندین مجوز هتل با تخفیفات صادر کرده اند اما مجوز را برای کدام نقطه شهر داده اند؟ آیا شهر همدان تنها در بلوار ارم و مسیر گنجنامه خلاصه می شود و جای دیگری ندارد؟ بیمارستان قلب با کدام تفکر در میدان قائم ساخته شد؟ اصلا چرا بیمارستان ها باید در مسیرهای گردشگری قرار بگیرند؟
استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی را از معاونانش قدرتمندتر انتخاب کند
این فعال حوزه گردشگری با اعلان اینکه نگاه جامع به حوزه گردشگری وجود ندارد، اظهار نمود: امیدوار هستم استاندار آینده همدان، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری را قدرتمندتر از معاونانش انتخاب نماید تا مانع از اتفاقات بد در این عرصه شود، رگ حیات همدان گردشگریست و معاون سیاسی استاندار باید در زمینه گردشگری بسیار قدرتمند باشد چونکه گردشگری می تواند اقتصاد منطقه را رونق داده و متحول کند.
صیفی کار با اشاره به این که باید تاریخ همدان را تورق نماییم نه ورق ورقش نماییم، افزود: جهان شهر همدان ظرفیت بسیاری در حوزه گردشگری دارد، در این استان همه چیز داریم اما حواسمان به داشته هایمان نبوده و از آنها غافل شده ایم، اگر مسئولان استانی می خواهند کاری برای گردشگری بکنند نخستین اقدام می تواند دعوت از وزیر میراث فرهنگی به همدان پیش از بقیه استانها باشد چونکه همدان ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری پزشکی و درمانی و همین طور مذهبی دارد.1400/06/22
10:57:22
5.0 / 5
1068
تگهای خبر: پزشك , توریست , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر