تسریع دیجیتالی شدن گذرنامه ها با واکسن کووید-۱۹

تسریع دیجیتالی شدن گذرنامه ها با واکسن کووید-۱۹

خراسان رضوی تعدادی از کارشناسان گذرنامه های کاغذی را بعنوان ابزار محرومیت، مورد انتقاد قرار داده اند و تعدادی از کشورها مانند هند، چین و فیلیپین با بیشترین مهاجران تحصیلات عالی، گذرنامه های محدودکننده سفر دارند در نتیجه دیجیتالی شدن گذرنامه ها می تواند کارایی را بهبود، هزینه ها را کاهش و درعین حال سفرهای برون مرزی را افزایش دهد و به رفع کمبود نیروی کار کمک نماید.


به نقل از ویفروم، بیش از یک قرن پیش بود که الگوی استاندارد گذرنامه ها به وجود آمد و بسیاری معتقدند که تجدیدنظر اساسی نیاز دارد، اقتصاددانان و حامیان مرز باز خاطرنشان می کنند که یک سند مسافرتی کاغذی که در ایستگاه های قطار اروپا برای تسریع صف مطرح شده بود، هم اکنون ناکارآمد، پرهزینه و در نهایت نابرابر است.
کارولی هندریکس، کارآفرین استونیایی، مدیرعامل شرکت Jobbatical منتقد سرسخت گذرنامه های کاغذی است. گذرنامه ها را یک سازمان غرب محور بعد از جنگ جهانی اول طراحی نموده است و عنوان کرد: گذرنامه ها بجای ترویج تحرک در سراسر کشورها به یک ابزار محرومیت تبدیل گشته اند اما چطور میتوان چنین مشکلی را برطرف کرد؟
هندریکس می گوید: این کار با خلاصی از مراحل سخت گذرنامه های مبتنی بر کاغذ شروع و بگفته او دیجیتالی شدن شناسه ها موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها خواهد شد.
مدیر ارشد فناوری اطلاعات استونی گزارش کرد: این کشور با بهره گیری از امضاء الکترونیکی معادل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خودرا ذخیره کرده است.
همین طور اداره مهاجرت برلین عنوان کرد: فرآیندهای دیجیتالی می تواند زمان پردازش برنامه ها را از سه ماه به سه روز کم کند.


ارتباط بین گذرنامه و کمبود نیروی کار
در نهایت، هندریکس معتقد می باشد که تاکید بر مزایای اقتصادی تحرک فرامرزی را برای تغییرات اجتماعی هموار خواهدنمود و ساده شدن بوروکراسی می تواند منجر به اصلاح مهاجرت شود، این تغییر به زودی اتفاق خواهد افتاد برای اینکه کشورهایی که بطور فعال بر روی راهبردهای جذب استعداد کار می کنند درمی یابند که مهاجرت یکی از بزرگترین نقاط اصطکاک در این پروسه است.
هم اکنون، شرکتها و دولت ها احساس می کنند که ما در بزرگترین کمبود استعداد در تاریخ بشریت هستیم و این مساله بدتر خواهد شد و همه تا سال ۲۰۳۰ به سبب کمبود نیروی کار ماهر (۸۵ میلیون شغل خالی در جهان تا سال ۲۰۳۰ به سبب کمبود نیروی کار ماهر) آنرا احساس خواهند کرد.


موانع اصلاح گذرنامه
قبل از این کشورهایی مانند استرالیا و سنگاپور گذرنامه های الکترونیکی مبتنی بر تلفن های هوشمند را تا حدی پذیرفته اند.
تعدادی از کارشناسان براین باورند که سردرگمی در مورد گذرنامه واکسن کووید -۱۹ موجب می شود که کشورهای بیشتری آماده پذیرش اعتبارنامه های دیجیتالی شوند اما چرا هنوز نتوانسته ایم جزوه های کاغذی ۱۰۰ ساله را بطور کامل کنار بگذاریم؟
به اعتقاد هندریکس این موانع، ناسیونالیسم (ملی گرایی) و نوستالژی هستند. تنها یک ملت می تواند به بقیه جهان نشان دهد که دیجیتالی کردن گذرنامه ها می تواند بطور ایمن و عادلانه صورت گیرد و دولت ها برای موفقیت در این نبرد و کسب پیروزی در تلاش هستند و فقط به نخستین کشوری نیاز داریم که بتواند آنرا استقرار کند و دیگران نیز به سرعت آنرا دنبال خواهند کرد.1400/06/21
10:00:49
5.0 / 5
975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر