پیشبرد طرح حساب های اقماری گردشگری منطبق با شرایط همه گیری کرونا

پیشبرد طرح حساب های اقماری گردشگری منطبق با شرایط همه گیری کرونا

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری ضمن اشاره به مرحله اجرایی طرح حساب های اقماری گردشگری با هدف دستیابی به آثار اقتصادی اظهار داشت: نیازمند بررسی نتایج آماری گردشگری داخلی و خارجی کشور در دوره همه گیری کرونا هستیم.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ولی تیموری در پنجمین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری حساب های اقماری گردشگری با مبحث بررسی روند پیشرفت طرح با عنایت به شرایط همه گیری به صورت وبیناری با حضور جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران، هادی جعفری نژاد رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه، مدیران معاونت گردشگری و پژوهشگاه وزارت متبوع، اظهار داشت: با عنایت به این که حساب های اقماری گردشگری بعنوان ابزار آماری، ما را به سمت اثار اقتصادی و درآمدهای حاصل از فعالیتهای گردشگری در دوره زمانی مشخص هدایت می کند و همواره لازمه برنامه ریزی و سیاستگذاری های کلان این حوزه به شمار می آید؛ پیشبرد این طرح باوجود شرایط خاص پاندمی کرونا و شرایط فعالان حوزه گردشگری داخلی و خارجی کشور امکانپذیر است و اثرات مثبت گسترده و عمیق آن در روزهای پساکرونا قابل مشاهده خواهد بود.
او با اشاره به اینکه اثار بحران کرونا در صنعت توریسم کشور تابعی از وضعیت مشابه در سطح بین المللی است، اضافه کرد: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) منتشرشده است؛ سفرهای بین المللی در سطح جهانی به صورت متوسط ۸۵ درصد کاهش داشته و این عدد در منطقه آسیا و اقیانوسیه که جمهوری اسلامی ایران را هم شامل می شود؛ با ۹۵ درصد کاهش به همراه بوده است. آمارهای جهانی نشان داده است این اعداد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل میلادی هم ۱۴۷ میلیون نفر کاهش داشته است.
تیموری افزود: هم اکنون ۶۳ کشور که ۳۳ مورد آن در آسیا واقع شده است همچنان درهای خویش را کامل به روی گردشگران بین المللی بسته اند. در حالیکه در اتحادیه اروپا هم تنها ۷ کشور با محدودیت های کمتر سفر را انجام می دهند و این امر با تدابیر و محدودیت های جدی پیش می رود.
او همچنان ضمن عرضه گزارشی از وضعیت گردشگری داخلی سایر کشورها در سطح بین الملل هم اظهار داشت: در این بخش وضعیت کشورها نسبت به بعد گردشگری خارجی کمی فرق می کند و اغلب به سرعت درحال فعال کردن سازوکار تسهیلی و محدودیت زدایی هستند؛ به عبارتی گردشگری داخلی در عمده مقاصد دنیا درحال احیا و ترمیم است. بعنوان مثال تعداد پروازهای داخلی در چین، روسیه و آمریکا حتی از زمان قبل از کرونا هم فزونی یافته است.
تیموری همینطور با تشریح وضعیت گردشگری کشور در دو بعد داخلی و خارجی به منظور ترسیم بستر پیشرفت فاز اجرایی طرح حساب های اقماری گردشگری اظهار داشت: در مورد وضعیت گردشگری خارجی هم اکنون به باعث مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا، صدور روادید گردشگری ممنوع می باشد اما در جهت پشتیبانی از فعالان حوزه گردشگری با فعال کردن سایر اشکال سفر همچون سفرهای تجاری و درمانی، سعی شده جریان ورود اتباع خارجی به جمهوری اسلامی ایران متوقف نشود.
معاون گردشگری خاطرنشان کرد: باآنکه تا رسیدن به شرایط پیش از کرونا همچنان فاصله بسیاری داریم؛ تلاشهای ضابطه مند همزمان با حداکثر همکاری با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این حوزه بی گمان راهگشای رونق گردشگری کشور در روزهای پسا کرونا خواهد بود.
تیموری افزود: تلاش ها برای رونق گردشگری خارجی ادامه دارد و این معاونت با ارسال طرح های مختلف ار جمله تسهیل ورود گردشگران واکسینه شده همواره در جهت گشایش های محدود و برنامه ریزی شده از راه کمیته های تخصصی ستاد کرونا بوده است؛ به نحوی که رسیدگی به پیشنهاد نهایی این وزارت بعد از تایید کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی برای چهارمین بار الان مجدد در دستور کار ستاد ملی کرونا قرار گرفته است.
معاون گردشگری با تکیه بر این که بررسی وضعیت گردشگری داخلی هم در چگونگی پیشبرد طرح حساب های اقماری مفید فایده است؛ اظهار داشت: در بعد گردشگری داخلی اقداماتی نظیر تدوین، ابلاغ و آموزش پروتکلهای بهداشتی سبب اعتماد و اطمینان در سطح ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و هم هموطنان گرامی شده است؛ بنابراین درصورتیکه ضوابط بهداشتی به صورت کامل از جانب تاسیسات گردشگری و گردشگران رعایت شود جریان محدود و ضابطه مند گردشگری داخلی در قالب مصوبات ستاد ملی کرونا برقرار خواهد ماند.
تیموری همینطور با ترسیم وضعیت گردشگری خروجی کشور بعنوان بخش دیگری از اطلاعات آماری مورد نیاز برای محاسبات اقماری گردشگری اظهار داشت: در سطح گردشگری خروجی تابع شرایط و مقررات کشورهای پذیرنده گردشگران هستیم و طبق هماهنگی های انجام شده در کمیته های مختلف ستاد کرونا، سختگیری دیگری غیر از رعایت ضوابط کشورهای میزبان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در این رابطه به واسطه تفاهمات دو جانبه با کشورهای مختلف برای تبادل گردشگران، سعی شده اعمال هیچ گونه سخت گیری نظیر اعمال قرنطینه در هنگام بازگشت صورت نپذیرد؛ چونکه اعتقاد داریم گردشگری فرآیندی دو طرفه است و همانطور که انتظار داریم توریست از مقصدی بگیریم نباید برای کشور مقابل هم محدودیت ایجاد نماییم.
در آخر این نشست بعد از گزارش معاون گردشگری از وضعیت صنعت توریسم در سطوح داخلی و خارجی کشور و هم بررسی شرایط این حوزه در بخش بین الملل، حاضرین این نشست نسبت به استقرار و تکمیل جداول آماری در رابطه با گردشگران ورودی، خروجی و داخلی منطبق با شرایط حاضر و در قالب شرح خدمات توافق شده قبلی، اعلام موافقت کردند تا این مورد با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد.

1400/06/16
11:23:49
5.0 / 5
961
تگهای خبر: آموزش , برنامه , توریست , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر