آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟

آیا صدای زادگاه خورشید به سازمان جهانی گردشگری می رسد؟

یزد خرانق بعنوان یکی از 9 روستای گردشگری ایران انتخاب شده و فرصت دارد تا بعنوان یکی از روستای ایران به سازمان جهانی گردشگری معرفی شود؛ روستایی که به زادگاه خورشید شهره است و در اذهان و چشم گردشگران به وی‍ژه گردشگران اروپایی، جایگاه ویژه ای دارد.«رها سالاری» مسئول کمیته گردشگری روستایی استان یزد در گفتگو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به اینکه شعار سازمان جهانی گردشگری، «توسعه گردشگری روستایی» با هدف بازیابی گردشگری داخلی و اقتصاد کشورها از بخش داخلی و توریست داخلی است، اظهار می ‎کند: سازمان جهانی با بیان این شعار اعتقاد دارد که مردم هر کشور و جامعه محلی باید از داشته های موجود همان جامعه مانند غذاهای سنتی، مناظر طبیعی و جاذبه های فرهنگی بهره گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه طرح ابتکاری دهکده گردشگری از جانب سازمان جهانی گردشگری مطرح گردیده است، می گوید: سازمان جهانی گردشگری به تبع این طرح، به ایران هم اعلام نموده که سه روستا را می تواند معرفی نماید و در همین راستا هم هم اکنون 9 روستای گردشگری کشور برای این مهم انتخاب شده که در نهایت سه روستا بعنوان روستاهای برگزیده برای این منظور در دستور کار قرار می گیرند.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه روستای خرانق تابحال استانداردهای مذکور را داشته است، عنوان می کند: استانداردهای خاصی برای انتخاب این روستا در نظر گرفته شده که یکی از این شاص ها برای ارزیابی جمعیت 15 هزار نفری روستاست گرچه حداقل جمعیتی برای این مورد انتخاب نشده است.

وی ضمن اشاره به اینکه چگونگی استفاده و بهره برداری از منابع فرهنگی، تاریخی، تجاری، دانشگاهی، اقدامات در ارتباط با پایداری زیست محیطی و توانمندی زنان روستایی از دیگر معیارهای انتخاب روستاهای مذکور منظور شده اند، می گوید: چگونگی ادغام این موارد با زنجیره ارزش روستا هم مورد تاکید است اما سوال اینجاست که چرا وزارت میراث فرهنگی، خرانق را برگزیده است؟

وی در پاسخ به سوال خود، ضمن اشاره به داشته های روستای خرانق خاطرنشان می کند: خرانق در راه کاروانسراها و در راه سفرها قرار داشته به صورتی که زیرساخت هایی مانند چاپارخانه، قلعه، کاروانسرا و پل آب رو هم در آنجا شکل گرفته و علاوه بر آن سازه های متفاوت و جالبی مانند منارجنبان هم در آن ساخته شده است.

سالاری اضافه می کند: میبد، چک چک و خرانق، مثلث سفر گردشگران بوده و این مساله هم اهمیت زیادی در انتخاب روستای خرانق داشته است.

این مسئول به حیات وحش روستای خرانق اشاره می کند و می گوید: روستای خرانق در منطقه حفاظت شده قرار داشته و گونه های خاصی مانند روباه شنی هم از داشته های پرارزش این روستا هستند.خرانق در کنار برندق و لافت

البته «هما خورشیدی» معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در مورد روستای خرانق اظهار می کند: برپایه طرح ابتکاری سازمان جهانی گردشگری در مورد انتخاب دهکده های گردشگری، روستای هدف گردشگری خرانق بعنوان روستای حائز شرایط جهت قرارگیری در شبکه جهانی روستاهای مورد تائید سازمان جهانی گردشگری معرفی و از بین ۹ روستا در سطح کشور، امتیازات لازم را در کنار روستاهای برندق اردبیل و لافت هرمزگان در ارزیابی های اولیه به دست آورد.

وی در مورد اهمیت این مورد می گوید: اهمیت این مورد زمانی دوچندان خواهد شد که روستاهای منتخب در ابعاد جهانی معرفی شده و نشان سازمان جهانی جهانگردی را کسب کنند تا بعنوان سرمایه ای جهانی مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی قرار گیرند.

اما شاخصهای در نظر گرفته شده برای انتخاب روستاهای جهانی چیست؟ سوالی که هماخورشیدی در پاسخ به آن می گوید: شاخص هایی نظیر ابتکار عمل در روستاها بعنوان محرک گردشگری پایدار، اولویت های اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی، تاریخچه و جذابیت های گردشگری، سیاست ها و برنامه ها جزو این شاخص ها هستند.

وی ادامه می دهد: منابع طبیعی و فرهنگی ملموس و ناملموس و میزان اهمیت دهی به این سرمایه ها توسط جوامع محلی، توجه به آداب و رسوم، معرفی رویدادها، مراسم سنتی و مواردی از این دست بعنوان معیارهای سنجش و ارزیابی اولیه قرار داده شده که با تکمیل اطلاعات و سوابق موجود در جهت توسعه گردشگری، خرانق امتیازات لازم را در ارزیابی اولیه به دست آورده و به سازمان جهانی گردشگری در چارچوب یکی از بهترین دهکده های گردشگری معرفی می شود.

خرانق کجاست؟

و در نهایت بدانیم که خرانق کجاست و این روستای دیدنی را بیشتر بشناسیم؛ خرانق یکی از روستاهای شهرستان اردکان از توابع استان یزد است که حدود ۴۵۰۰ سال قدمت برای آن تخمین زده اند و به زادگاه خورشید هم شهره است.

روزگاری روستای خرانق در یزد، سکونتگاه عده زیادی از ساکنان شهری به همین نام بوده و در هر گوشه آن بناهایی منحصر به فردی ساخته شده که امروز این جاذبه ها مورد اقبال گردشگران خصوصا گردشگران اروپایی است.

خرانق به دلیل قدمت تاریخی و سازه ها و جاذبه های خود یکی از ارزشمندترین دیدنی های این مرز و بوم به حساب می آید و اولین بار در بین گزارش های یکی از هیربدان زرتشتی در سال ۲۴ هجری شمسی که همزمان با دوازدهمین سال سلطنت یزدگرد ساسانی است، از آن یاد شده و بعنوان یک استراحت گاه بین راهی برای تاجران و مسافران محسوب می شده است.

شغل اصلی مردم روستای خرانق عمدتا کشاورزی و دامداری بوده و اقتصادهای دیگری مانند معادن هم در مورد این روستا وجود دارد، البته حیات گونه های زیادی به این روستا وابسته هستند و در این روستا زیست می کنند که همچون آنها می توان به یوزپلنگ، قوچ، میش، بز، گربه وحشی، خرگوش و روباه اشاره نمود. همینطور پرندگانی مثل تیهو، کبک، چکاوک بیابانی، زاغ بور و دودک همچون پرندگان ساکن در روستای خرانق هستند.

منبع:

1400/06/14
21:44:10
5.0 / 5
1083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر