ضرغامی:

سفر را ارزان کنید، سفر نروید

سفر را ارزان کنید، سفر نروید

به گزارش لذت سفر عزت الله ضرغامی در گردهمایی انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با اشاره به اینکه زیر میز موانع و مشکلات می زنیم، خواست که سفر برای اقشار کم درآمد ارزان شود و اشاره کرد: سفر و شادی حق همه مردم است، نه فقط یک گروه خاص.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی شماری از انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی که در شهر شیراز برگزار شد، در سخنانی که بصورت ویدئو کنفرانس پخش می شد، از انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درخواست کرد: بسته های متنوع گردشگری و گردشگری ارزان طراحی کند؛ چونکه اقشار متوسط و فرودست نیز حق دارند به سفر بروند، به همین دلیل باید بسته های ارزان فراهم نماییم.
وی بیان کرد: مردم ما با همه دنیا متفاوت هستند. شما خط مقدم معرفی این ملت، فرهنگ و میراث ناملموس و ملموسی که فوق العاده باارزش است، هستید. رتبه و جایگاه ما در این خصوص در دنیا مشخص است.

قطب بندی خیانت است؛ زیر میز می زنیم
ضرغامی با اشاره به اینکه روی کمک بخش خصوصی در مشورت دهی و اجرای طرح های مهم حساب کرده ام، اضافه کرد: به یاری خدا و به کمک شما (اصناف) زیر میز موانع و مشکلات می زنیم. هر کسی گردشگری را قطب بندی کند خیانت کرده، سفرهای زیارتی در کنار سفرهای سیاحتی، حق مسلم مردم ایران است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه شوق زندگی و امید برای مردم در مسافرت اوج می گیرد، تصریح کرد: یکی از راه های برون رفت از بحران ها و رفع موانع، وحدت و همدلی است. همه اصناف، تشکل ها و انجمن ها باید همدل و یک صدا شوند.
وی بیان کرد: این مزیت های نسبی با هم آمیخته شده و هر کس که بخواهد این آمیختگی را جدا و قطب بندی کند به این ملت خیانت کرده است. ما این اشتباهات را داشتیم، درک و فهم درستی در این خصوص نشد. عده ای کاسب کار آمدند و از این شرایط کاسبی کردند و گفتند این ها یک مجموعه هستند و آنها یک مجموعه دیگر. دینی ها و زیارتی ها یک مجموعه هستند و غیردینی ها یک مجموعه دیگر. من جلسات فراوانی درباب شادی، گردشگری و اوقات فراغت و تفریحات مردم گذاشتم. به نظر من همه این موارد نیاز جدی روح و روان ملت شریف ایران است.

نظر مقام معظم رهبری درباره سفر صریح و شفاف است
ضرغامی اضافه کرد: بعضی ها این موارد را بعنوان وظیفه شرعی فکر می کنند که ارزشی است و باید از مردم بگیرند و در این خصوص نیز ندانسته طی سال ها تلاش کردند و البته دشمن هم کمک کرد. دیدگاه های رهبر معظم انقلاب درباب تفریح و سفر خیلی صریح و شفاف است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: برخی از نمایندگان مجلس پس از این صحبت ها پیش من آمدند و گفتند واقعا نگاه مقام معظم رهبری نسبت به این مقوله اینگونه است و من گفتم خیلی بیشتر از این هاست.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری به من فرمودند که شما در شروع کار خود حتما باید جایگاه این دو بزرگوار را در شیراز بعنوان یک قطب زیارتی محقق کنید. در حقیقت من برداشتم این بود که از نظر ایشان آن طور که شایسته است این قطب زیارتی میان مردم خوب کشورمان جا نیفتاده است. برنامه ریزی خاصی انجام گرفت و من لازم می دانم از همه عزیزانی که در استان فارس برای تحقق این مساله کمک کردند، خصوصاً دوستان عزیزی که در صدا و سیما بودند و هستند و الان در معرفی این قطب زیارتی با انواع و اقسام برنامه های متنوع نقش ویژه داشتند. فکر می کنم تا حد زیادی فرمایشات ایشان محقق شده است.
ضرغامی افزود: تفکرات شهید مطهری کاملا مشخص است. من پیش از کرونا در رونمایی کتاب اخیر ایشان که از مجموعه سخنرانی هایش با عنوان "اسلام و مسأله ملیت" تدوین شده بود و پنج سخنرانی شهید مطهری و بعضی دست نوشته های وی ذکر شده بود، شرکت کردم، چون خانواده شهید مطهری خیلی به من لطف دارند و از من خواستند در مراسم رونمایی این کتاب صحبت کنم. آن جا صحبت مفصلی کردم، حتی اگر لازم بشود می توانیم نوار آنرا تهیه نماییم و بعنوان سند، چون مربوط به این مقوله هاست در اختیار شما قرار دهیم تا از آن استفاده کنید.
وی اضافه کرد: شهید مطهری خیلی صریح صحبت کرده و گفته ایران خیلی مهم می باشد. مطهری وقتی توضیح می دهد که لشکر اسلام آمد و ایران را فتح کرد، بعضی ها خیال می کنند که لشکر اسلام عِده و عُده اش زیاد بود، جنگاوریش بهتر از ایرانیان و حتی ایمانشان قوی تر بود، اما شهید مطهری می گوید هیچ کدام از این ها نیست.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ایران نیمی از دنیا در اختیارش بود و امپراطوری بلامنازع بود و در همه این موارد از لشگر اسلام سر بود. البته در بُعد ایمان شهید مطهری می گوید صرف ایمان کافی نیست وگرنه قیام اباعبدلله و ۷۲ تن که به لحاظ ایمان در طول تاریخ نمونه ندارد، ولی خوب بر حسب ظاهر از لشکر چند ده هزار نفر شکست خوردند. شهید مطهری می گوید هیچ کدام نبود، هم ایرانیان جنگاور بودند و هم قدرتمند و هم تعدادشان خیلی بود، تمام لشگر اسلام در هفت جنگ، ۵۰ هزار نفر نبود. شهید مطهری می گوید اگر فقط در یک جبهه ایرانیان راه را باز می کردند، لشگریان اسلام می آمدند داخل راه را می بستند و حمله می کردند و پیروز می شدند، اما چرا لشکر اسلام پیروز شد، چون خود ایرانیان می خواستند. خود ما، پدران ما و نیاکان ما. این افتخار بزرگی برای نیاکان ما در آن سال هاست که با تمام وجود اسلام را پذیرفتند، تمکین کردند و راه را باز کردند و اسلام را پذیرفتند.
وی بیان کرد: البته شهید مطهری یک دلیل برای آن می داند که جامعه طبقاتی، ملت ایران را بیچاره کرده بود و جامعه طبقاتی شده بود، از یک طبقه به طبقه دیگر. بطوریکه یک طبقه نظامی ها، یک طبقه پیشه وران و یک طبقه روحانیون بودند. بعد مردم شنیدند یک دینی آمده که به زیر میز طبقات زده و آن دین اسلام است. گفتند "پیامبرش کسی هست وقتی وارد مسجد می شوی نمیدونی کدام هست برای اینکه همه دورهم نشستند و پیامبر مشخص نیست کدام است. " ایرانیان عاشق این رفتار بودند پس آغوش برای اسلام باز کردند.
ضرغامی اظهار داشت: چه کسی می آید بگوید این ها یک جریان هستند و آنها یک جریان دیگر و آنها را مقابل هم قرار می دهند. این کارها شده است و ما باید بهم بزنیم.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس به شهادت امام زین العابدین (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: غبطه می خورم به حضور شما عزیزان که در کنار مضجع شریف اﺣﻤﺪ ﺑـﻦ ﻣﻮﺳـی (ع) و ﻣﺤﻤـﺪﺑﻦ ﻣﻮسی (ع) دو استوانه بزرگ تاریخ اسلام و تشیع هستید. مردم خوب استان فارس و شیراز توفیق این مجاورت را داشتند و دارند.
وی بیان کرد: امروز مردم خوب ما می دانند که پس از مشهد و قم، شاه چراغ شیراز جایگاه سوم زیارتی کشور است و خیلی از مردم که به این استان سفر می کنند هم انگیزه زیارتی برای مضجع شریف این دو بزرگوار دارند و هم تاریخ شنیدنی آن. در کنار تمام این موارد این استان سایر جاذبه های گردشگری را در همه ابعاد دارد.
ضرغامی اظهار نمود: فارس استانی استثنایی است، تعارُف نداریم. خاصیت هایی را که برای این استان در ذهنم هست، فوق العاده متنوع است. ظرفیت های گردشگری و استفاده از مزیت های نسبی که این استان دارد خیلی بیشتر از آن چیزی بوده که الان است، یکی از بحث هایی که انشالله با کمک شما باید در مجلس جلو ببریم و من هم مقداری به آن ورود پیدا کردم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده در گردهمایی انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، اظهار داشت: در تصمیم گیری های خود حتما از نظرات تشکل ها استفاده می نماییم، برای اینکه بخش خصوصی برای ما محوریت دارد. همین طور آن قانونی که یکسال مانده باید زودتر جمع و جور نماییم و اصلاحات را انجام دهیم و به مجلس ارائه دهیم، سپس پیگیری نماییم. برنامه پنج ساله را نیز باید اصلاح نماییم. دو و سه لایحه عملیاتی داریم که باید جمع و جور نماییم.

ازسرگیری صبحانه خوری ضرغامی با اولویتِ فرمانده ناجا
وی اضافه کرد: در کارها باید فوری موانع را بررسی و سپس رفع نماییم. انشالله از هفته آتی برنامه های صبحانه کاری خودرا از سر می گیرم. دیدار با سردار اشتری، فرمانده محترم ناجا جزو نخستین صبحانه ها خواهد بود تا با یکدیگر مشکلات را بررسی نماییم و ببینیم مشکلاتی که به ناجا برمی گردد، چیست.
ضرغامی تصریح کرد: با کمک شما موانع را برمی داریم. این دولت آمده است تا موانع را بردارد و راه را باز کند و از پشت میز پا شود و به میدان برود، برای اینکه مشکلات باید در میدان حل شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور از انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی خواست علاوه بر کاهش قیمت سفر، بسته های متنوعی را برای گردشگری، البته برای پس از کرونا آماده کند.
وی اضافه کرد: اگر برنامه ریزی خوبی صورت گیرد بخش عظیمی از گردشگری و اهداف ما از این بخش تامین می شود. طبیعت گردی، مکان های تاریخی مزیت نسبی ما هستند. من برای گردشگری سلامت، دریایی، کشاورزی، تاریخی، ماجراجویانه، کوهستان، کویر و... به شکل مستقل برنامه ریزی می کنم و پروژه محور به سمت جلو پیش می روم. نقطه قوتی که از آن استفاده می کنم، بدنه ارزشمندی است که در این عرصه و در بخش خصوصی وجود دارد.

اطلاع رسانی گردشگری با من!
ضرغامی اظهار داشت: بسته های متنوع گردشگری نیاز داریم تا با یک تعطیلی همه به سمت شمال نروند و جاده ها بسته شود. مگر فقط شمال ظرفیت گردشگری ما است. همه جای کشور ظرفیت گردشگری دارد. البته یک مقدار در این خصوص کار انجام شده، اما اصلا کافی نیست. باید مردم را آگاه و اطلاع رسانی کرد. اطلاع رسانی با من است. یکی از مزیت های نسبی من وقتی آمدم به این حوزه سابقه ام در اطلاع رسانی است.
وی بیان کرد: در زمینه رسانه، بچه های تلویزیون و رسانه قول داده اند، هرکاری بتوانند برای من انجام می دهند. من این کار را آغاز نموده ام شما (دفاتر خدمات مسافرتی) باید کمک کنید و بسته ها را به من ارائه دهید.
ضرغامی اظهار داشت: قول می دهم زیرنویس های تلویزیون در خدمت این کار بیاید و مرتب به مردم بگوید کجا بروند. این کار ما است. فکر نکنید که این زیرنویس ها آگهی تجاری می شود و باید پول بدهید. کاری می کنم که این اتفاقات نیفتد. همین استان فارس بمحض اینکه پیام من را به آقای عسگری ـ رئیس صدا و سیما ـ برسانند، این کار را در استان فارس برای معرفی جاذبه های گردشگری انجام می دهند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: بسته های گردشگری را متنوع و عملیاتی نماییم، وگرنه غافل گیر می شویم و همه می روند شمال و جاده ها بسته می شود، چرا باید بقیه جاها خالی بماند.
او با تاکید باردیگر بر ضرورت ارزان سازی سفر، اظهار نمود: گردشگری حق همه مردم هست. گردشگری لاکچری نیست و متعلق به همه است و من به بعضی آقایان گفتم که علمای ما فرهنگشان این بوده از یک نقطه دنیا می رفتند به یک نقطه دیگر و هزاران کیلومتر را طی می کردند تا در محضر یک یک استاد باشند و بیاموزند و باردیگر برمی گشتند.

اگر این مملکت دست چینی ها و روس ها بود...
وی همین طور اظهار داشت: ما نسل قدیم هر وقت می خواستیم تفریح برویم و هوای خوبی بخوریم، به امامزاده داوود می رفتیم. در حقیقت یکی از جاهای دیدنی و خوش آب و هوای تهران است. شهادت آن شخصیت برجسته داستان مفصلی دارد. امامزاده ها هر وقت تحت فشار بودند، می آمدند و به سمت طبرستان می رفتند. حکومت های علویان جنگ می کردند و شهید می شدند، یا به مرگ طبیعی از دنیا می رفتند که در کوه و دشت از آثار این امامزاده ها زیاد است. البته با برادر عزیزم آقای دکتر خاموشی ـ رئیس سازمان اوقاف ـ در این خصوص بحث کردم. ان شالله برنامه جدی درباره امامزاده ها داریم، برای اینکه این اماکن جزو ظرفیت های گردشگری مان بوده، یک بُعد گردشگری، زیارت است که همه ابعاد دیگر در کنار آن شکل گرفته است.
بنابر متن سخنرانی انتشار یافته در وب سایت خبری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضرغامی اظهار نمود: گردشگری زیارتی مهم می باشد. در حقیقت یکی از مزیت های نسبی ما گردشگری زیارتی است، یعنی این مملکت اگر دست چینی ها و روس ها بود، آنها اگر می خواستند درباب گردشگری تصمیم بگیرند، همین موضوع را اولویت اصلی قرار می دادند، برای اینکه گردشگری بر این اساس است، هم گردشگری داخلی و هم خارجی.

برای ایرانیان خارج از کشور طرح دارم
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: طرح هایی برای تمام ایرانیان خارج از کشور که دلشان برای ایران می تپد، خواهیم داشت و باید در این خصوص کارهای زیادی صورت گیرد. آنها برای حفظ تاریخ و فرهنگ کشورمان بانی هستند و می خواهند کمک کنند، اما مسیرها را نمی دانند. ان شالله با کمک شما انجام این کارها را محقق می نماییم.

اختلافات را کنار بگذارید
ضرغامی سپس اظهار نمود: تشکیلات خود وزارتخانه مهم، خوب و پرقدرت است. کارشناسان، نخبگان و مدیران باسابقه دارد که کارشان را دارند انجام می دهند، اما آنچه من تشخیص دادم این است که این حوزه نخبگان، کارشناسان، بخش خصوصی، سازمان های مردم نهاد وتشکل های مختلف و متنوع دارد که در بعضی جاها با یکدیگر اختلاف دارند، ما باید تلاش نماییم این اختلافات کنار گذاشته شود تا کاملا در این بدنه باارزش وحدت ایجاد شود. همه با هم هستیم و بازی برد- برد برای همه فعالان این حوزه است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در حال آشنایی با تمام ظرفیت ها هستم. در این چند روز جلساتم با این مجموعه ها بوده است. یک هفته سرکار آمده ام، اما تعداد جلساتم زیاد بوده است.

بعد از واکسیناسیون پرگاز جلو می رویم
ضرغامی اظهار داشت: درحال انجام فعالیت ها هستیم که ان شالله اگر واکسن ها زده شد و ایمنی مردم بیشتر تامین شد، گردشگری را شدت ببخشیم و پرگاز به سمت جلو پیش برویم تا بتوانیم از این وضعیت، گردشگری را نجات دهیم. اقدامات لازم در حال انجام می باشد. من حتی نگران این هستم به فضل الهی وقتی کرونا ریشه کن بشود در کشور سونامی عظیم گردشگری ایجاد شود. اصل آن خیلی لذت بخش است و آرزوی ما است که این ویروس هر چه سریعتر برود و مردم بتوانند به دنبال تفریح و سفر بروند.

اولین درخواست وزیر جدید گردشگری از مردم: سفر نروید
وی همین طور بیان کرد: بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مردم تقاضا می کنم سفر نروند، سفارش می کنم مردم در خانه بمانند. باید زود این ویروس را مدیریت و کنترل نماییم تا این بیماری جمع شود. آرزو می کنم به سرعت این مساله رفع بشود و سونامی ایجاد شود. ما باید آمادگی داشته باشیم، برای اینکه شرایط تغییر می کند. سرمایه هایی که شما گذاشته اید، هدر نمی رود و با سرعت جایگزین می گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در مجلس شورای اسلامی چون جلسات کمیسیون و تعدادی از جلسات تخصصی فراکسیون زیاد بود، فقط با مجمع سه استان جلسه داشتم که یکی از آنها فارس بود. در آن جلسه از نظرات برخی نمایندگان فارس (قادری و نجابت) استفاده کردم، آنها صحبت های خوبی کردند و وظیفه خودرا نسبت به گردشگری به خوبی انجام دادند و هم وظیفه نمایندگی شان که برای استان دارند به خوبی اجرا کردند.
ضرغامی اضافه کرد: در مجلس هم اشاره کردم، همه شما خط مقدم هستید و جزو جریان های خط مقدم هستید تا خیلی از ماموریت ها که مردم دوست دارند را به خوبی انجام دهید. من خیلی کلمه نظام، حکومت و دولت را نمی خواهم ذکر کنم، برای اینکه آنها هم در جای خود اهمیت دارند.
وی همین طور اظهار داشت: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای رأی خوبی که دادند و همکاری هایی هایی که کردند، تشکر می کنم. نشان دادند این فکر را قبول دارند و اگر مسیر اشتباه بود، باید اصلاح گردد، برای اینکه همه مکمل هم هستیم.

بعضی فکر می کنند گشت زدن لهو و لعب است
او با اشاره به احادیثی که در قرآن در رابطه با سفر وجود دارد، اظهار نمود: در مبانی نظری که برای من جمع آوری می شود، احادیثی را پیدا کردیم که می گوید سفر کنید تا سلامت باشید. سفری که حتی تفریحی و نزهت باشد. برخی فکر می کنند این گشت زدن ها لهو و لعب است. به گشت و نزهت سفارش شده است. وظیفه ما است شرایط آنرا فراهم نماییم تا مردم سفر بروند. از همه تقاضا دارم روی بسته سفر فکر کنند.
ضرغامی با اشاره به گردشگری بین المللی، اظهار داشت: نخستین صحبت را با وزیر امورخارجه کردم که وی در نطق خود در مجلس به موضوع گردشگری و صحبت های من در این خصوص اشاره نمود. در این خصوص برنامه هایی داریم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات و خیلی از نهادهای دینی داریم که می توانند در بخش گردشگری کمک کنند. رایزن های فرهنگی ما باید خیلی روی این مساله کار کنند. یکی از ماموریت های آنها باید رونق توریسم باشد و کار آژانس ها را راه بیندازد وآژانس های گردشگری هم باید در همه جای دنیا دفتر بزنند.
ضرغامی اظهار داشت: تصورم این است، هرچیزی که دیدنی است، به موضوع گردشگری برمی گردد و من این دایره را وسیع دیده ام. ان شالله با کمک شما این مفاهیم را راه می اندازیم و ظرفیت تمام دستگاهها را پای کار می آوریم و باید بزنیم زیر میز موانع تا این حوزه را ارتقاء دهیم. ظرفیت آنرا داریم و من روی مشورت و کمک شما حساب باز کردم. ان شالله با کمک شما تحول اساسی که شأن این حوزه و ملت ایران باشد بتوانیم محقق نماییم.

چند درخواست از ضرغامی
حرمت الله رفیعی ـ رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ نیز قبل از این اظهارات، مطالباتی را از عزت الله ضرغامی درخواست نمود و اظهار داشت: باتوجه به فرصتی که برای تدوین برنامه هفتم توسعه به وجود آمده است، کمیته ای را متشکل از بخش خصوصی و دولت تشکیل دهد تا ابهامات و خلاء های برنامه های قبلی تکرار نشود.
او بیان کرد: تدوین برنامه اجرائی بدون حضور و نظر بخش خصوصی هیچ جایگاهی ندارد. تشکیل کمیته ای برای تدوین برنامه هفتم توسعه با نظر بخش خصوصی و رفع ایرادهای آن، درخواست مرکز پژوهش های مجلس نیز بوده است.
رفیعی همین طور بر لزوم بازبینی در بخشنامه های اخیرالصدور اصرار کرد و اضافه کرد: تعدادی از این بخشنامه ها که بنظر می رسد حاصل نظر و سلیقه شخصی بوده و این اواخر هم شدت گرفته بود، نه فقط دست گردشگری را نمی گیرد و کمک نمی کند که پای گردشگری را می گیرد و اجازه حرکت نمی دهد.
وی همین طور اظهار داشت: لایحه اهداف و وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که باید در مردادماه به مجلس ارائه می شد هنوز بصورت جامع تحویل نشده است. بازبینی در این لایحه نیز درخواست می شود.
عکس ها از میراث آریا


منبع:

1400/06/14
09:55:56
5.0 / 5
981
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , خدمات , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر