در گفت وگو با لذت سفر اعلام شد؛

شکل گیری مدرسه مرمت یزد تا ۱۴۰۲

شکل گیری مدرسه مرمت یزد تا ۱۴۰۲

به گزارش لذت سفر یزد مسئول مرمت آثار و امین اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی یزد از آغاز ثبت نام مدرسه مرمت یزد با رشته های محدود کار و دانش در آستانه مهرماه اطلاع داد و اعلام نمود: با عنایت به زمان بر بودن فرایند شکل گیری این مدرسه پیشبینی می شود راه اندازی آن برپایه استانداردهای مورد نظر تا ۱۴۰۲ به طول انجامد.


«الهه الوندیان» در مورد مدرسه مرمت یزد که چندی قبل تفاهمنامه آن با اداره کل آموزش و پرورش برای نخستین بار در کشور منعقد شد، به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: این مدرسه، مدرسه ای کاملا وابسته به میراث فرهنگی است که در آن، کارگران ماهری را در جهت میراث فرهنگی در این مدرسه پرورش خواهیم داد البته در این مدرسه به دنبال تربیت دانشجو و محصل نیستیم بلکه رویکرد پرروش استادکاران و کارگران ماهر برای حوزه میراث فرهنگی است.
مسئول سابق موزه های استان با بیان اینکه استادکاران و کارگران ما همگی غیربومی از اتباع داخلی و خارجی هستند، خاطرنشان کرد: غیرایرانی بودن برای حفظ میراث و آثار ما مثمر ثمر نیست چون که نیروی غیربومی علاوقه و عشق به وطن و ملیت را به خوبی نیروی بومی ندارد.
وی نسبت به از دست رفتن نیروهای بومی اظهار تاسف کرد و اظهار داشت: متاسفانه تابحال نیروهای ماهر و متخصص خود در حوزه های مختلف مانند استادکاران نجار، کاشی، خشت زن و متخصص در طراحی سقف های مختلف را از دست داده ایم و ایجاد چنین مدرسه ای رویدادی بسیار مثبت و مطلوب است.
الوندیان هدف از ایجاد این مدرسه را مرتفع ساختن نیازهای میراث فرهنگی یزد دانست و اظهار داشت: ما فقط مبحث مورد نظرمان مرمت نیست و این مدرسه مرمت باید در دو حوزه آثار تاریخی و فرهنگی و همینطور ابنیه بتواند رفع نیاز کند.
وی ساز و کارهای ایجاد چنین مدرسه ای را سازکار هنرستان های کار و دانش با رویکرد مهارت محوری دانست و اظهار داشت: سال جاری مهرماه از رشته های تعریف شده در کار و دانش باید استفاده نماییم چون که برای هر رشته استاندارد مهارتی خاصی لازم است که باید نوشته شود و کد استاندارد دریافت کند و هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.
مسئول مرمت آثار و امین اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی یزد با بیان اینکه مدرسه مرمت یزد با استانداردهای مورد نظر به ۱۴۰۲ می رسد، خاطرنشان کرد: اگر امروز رشته های مورد نظر آنرا بنویسم و مصوب نماییم، باید فرایند ای طولانی را بگذرانیم بنابراین با عنایت به زمانبر بودن این فرایند و مراحل پیچیده اداری آن، این مدرسه در سال ۱۴۰۲ می تواند رشته های مورد نظر را داشته باشد.
الوندیان در مورد جابجایی مدیران در تغییرات دولت و سرانجام این مدرسه مرمت ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: مساله مهم امروز جابجایی مدیران است که باید ببنیم بعد از تغییرات صورت گرفته، این مسیر برای تکمیل فرآیند مدرسه مرمت تداوم خواهد داشت یا نه؟
مسئول مرمت آثار اداره کل میراث فرهنگی، تصریح کرد: فرایند شکل گیری مدرسه مرمت طولانی مدت خواهد بود اما هم اکنون ثبت نام در رشته معماری ساختمان و گرایش معماری سنتی برای علاقمندان در حال انجام می باشد و برای هنرجویان سرفصل هایی را تعریف خواهیم کرد.
الوندیان در انتها یاداور شد: این مدرسه فعلا تحت عنوان هنرستان مانند هنرستان های وابسته به میراث فرهنگی در مدرسه قدس خیابان فرمانداری یزد در شرف راه اندازی است.
منبع:

1400/06/13
22:24:29
5.0 / 5
1048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر