برای توسعه گردشگری دیجیتال طراحی و تولید شد

5 نرم افزار ویژه دیدار ازتخت جمشید، برج طغرل، موزه ها وساخت صنایع دستی

5 نرم افزار ویژه دیدار ازتخت جمشید، برج طغرل، موزه ها وساخت صنایع دستی

۵ نرم افزار در حوزه حقیقت مجازی و افزوده برای توسعه گردشگری دیجیتال در کشور شامل حقیقت ترکیبی تخت جمشید، آموزش ساخت صنایع دستی، گردش در برج طغرل، توسعه فناوری های گردش مجازی و بازدید از موزه ها طراحی و تولید شد.


بر اساس اعلام روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرح کوتاه این نرم افزارهای ویژه چنین است:

واقعیت ترکیبی تخت جمشید
یکی از نرم افزارها که بوسیله ی یک شرکت فناور به تولید رسیده، اپلیکیشن حقیقت ترکیبی تخت جمشید است.
مجموعه گردشگری تخت جمشید که سالانه پذیرای بیشتر از ۱میلیون و ۴۰۰ هزار توریست است، پتانسیل بسیار بالایی دارد. ترکیب فناوری که قادر باشد به گردشگران این امکان را بدهد تا در هنگام گشت و گذار در این مجموعه با گرفتن موبایل، تبلت یا هدست حقیقت مجازی خود به هر سو آن قسمت را به صورت سه بعدی بازسازی شده ببینند یک کار باارزش و با صرفه اقتصادی بالا است.
با طراحی نرم افزار حقیقت ترکیبی تخت جمشید کاربران با انتخاب یک کلید کل مجموعه را به صورت ۳۶۰ درجه مشاهده و همزمان هم با کمک فایل های مولتی مدیا (ویدئو، اسلاید عکس، صوت و متن) اطلاعات کامل تری از آن محدوده دریافت می کنند.

آموزش مجازی ساخت صنایع دستی
یک شرکت فناور دیگری هم مبادرت به طراحی و تولید دوربین های حقیقت افزوده شهری کرده است. در این شرکت با استفاده از فناوری حقیقت مجازی، به کاربران آموزش ساخت صنایع دستی عرضه می شود.
طراحی و تولید دوربین های حقیقت افزوده شهری و گردشگری با رویکرد تجربه محوری و هم آفرینی (اقیانوس) همچون محصولات این شرکت است.


گردش مجازی در برج طغرل
«شبیه ساز حقیقت مجازی برج تاریخی طغرل» هم محصولی است که بوسیله ی یک شرکت دیگر طراحی و ساخته شده است.
در برنامه شبیه ساز حقیقت مجازی برج تاریخی طغرل، سعی شده است تا با به کارگیری فناوری های گوناگون، ضمن تولید محیطی واقع گرایانه از مکان باستانی، خصوصیت های منحصر به فرد آثار موجود در آن، به صورت قابل درک برای کاربر نهایی، در آن شبیه سازی شود.
کاربر در این محیط آزادانه حرکت و با تغییر تاریخ و زمان، تاثیرات تغییرات زاویه تابش نور بر سطح برج را مشاهده می کند.
همچنین با تولید صدا در فضای داخلی برج، متوجه پژواک از سطوح آن می شود و همچنین، با تعامل با اشیاء موجود در محوطه، درباره خصوصیت های منحصر بفرد آن اطلاعات کسب می کند.

توسعه فناوری های گردش مجازی
اما یک شرکت دانش بنیان دیگر به حوزه عرضه خدمات حقیقت مجازی و افزوده گردشگری ورود و محصولاتی در این حوزه عرضه کرده است.
این شرکت در سال ۱۳۹۲ حول توسعه تکنولوژی های جدید صنعت توریسم در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد.
این شرکت با استفاده از تکنولوژی های جدید طراحی وب، داده کاوی کلان داده ها، سامانه های بازدید حقیقت مجازی و حقیقت افزوده و نرم افزارهای موبایل محصولات گوناگونی را در صنعت توریسم توسعه داده است.

بازدید مجازی از موزه ها
موزه مجازی ایران محصولی است که توسط شرکت فناور دیگری به تولید رسیده و تلاش دارد امکان بازدید مجازی از موزه های ایران را فراهم آورد.
این مجموعه سال ۱۳۹۴ با هدف مستندنگاری، شبیه سازی، آرشیو، معرفی و اشاعه میراث فرهنگی و طبیعی ایران تاسیس شد.
این شرکت با استفاده از فناوری های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، حقیقت مجازی، حقیقت افزوده و پرینت سه بعدی در تلاش است تا میراث این مرز و بوم را به میراثی پایدار بدل کند و در جهت توسعه پژوهش در حوزه مطالعات ایران قدم بردارد.


منبع:

1400/06/12
17:09:53
5.0 / 5
951
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر