حجت الاسلام حمید احمدی:

مردم عراق خواهان حضور زوار ایرانی هستند

مردم عراق خواهان حضور زوار ایرانی هستند

رییس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین با بیان این خبر که بنای ما برای اربعین 1400 بر حضور زوار ایرانی است، اظهار داشت: اشتیاق مردم عراق برای حضور ایرانیها بیش از سال قبل است.


به گزارش لذت سفر به نقل از پایگاه خبری الاربعین، حجت الاسلام حمید احمدی، رییس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین، ضمن اعلام شعار اربعین سال ۱۴۰۰ با عنوان «الحسین سفینه النجاه»، اظهار داشت: بنای ما برای اربعین ۱۴۰۰ همچنان بر رفتن و حضور زوار ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین است. البته یک طرف مسئله ما هستیم و طرف دوم مسئولان عراقی هستند که تصمیم می گیرند. مسئولان ایرانی در این خصوص همچنان درحال رایزنی هستند.
وی درباب چرایی انتخاب شعار مشترک برای دو سال پیاده روی اربعین، اظهار داشت: با توجه به این که سال قبل زوار ایرانی در اربعین حضور نداشتند و اقدامات زیادی نتوانستیم انجام دهیم، تصمیم بر این شد که شعار «الحسین سفینه النجاه»، شعار پیاده روی سال جاری نیز باشد.
اگر پروتکل ها اجرا شود، مشکلی پیش نمی آید
وی با اعلان اینکه شعار اربعین از این پس هر دو سال یکبار انتخاب می شود تا بتوان کار فرهنگی بیشتری دراین زمینه انجام داد، اظهار نمود: ستاد فرهنگی مشترکی با دوستان عراقی داریم و قسمتی از برنامه ها را باید در عراق اجرا نماییم. حضور زوار ایرانی در اربعین سال جاری چه به شکل گسترده باشد و چه محدود، زمینه ها برای اجرای برنامه های فرهنگی در عراق فراهم گشته است. عوامل فرهنگی و قسمتی از کارگزاران فرهنگی ایران نیز در پیاده روی اربعین حاضر بوده و برنامه ها را انجام خواهند داد. قسمتی از برنامه های فرهنگی اربعین نیز مربوط به ایران است و تحت هر شرایطی در ایران صورت خواهد گرفت.
بنای ما برای اربعین 1400 همچنان بر رفتن است/ مردم عراق منتظرند
رییس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین درباب شرایط عراق از نظر شیوع کرونا، اظهار داشت: اوضاع عراق خیلی خوب نیست، البته وخیم هم نیست و اگر پروتکل ها اجرا شود مشکلی پیش نخواهد آمد.
وی در پاسخ به این پرسش که نگرش مردم عراق درباب حضور زوار ایرانی در مراسم اربعین چیست؟ اظهار داشت: سال قبل فشار و تمایل مردم عراق سبب شد در آخرین فرصت های ممکن امکان حضور تعداد کمی از زوار ایرانی در پیاده روی برقرار شود. امسال تمایل و اشتیاق مردم عراق برای حضور زوار ایرانی حتی بیش از سال قبل است. البته باید دولت عراق تمهیدات لازم برای حضور زوار ایرانی را فراهم آورد.
مردم عراق خواهان حضور زوار ایرانی هستند
وی افزود: ایرانیها و عراقی ها اقدامات مشترکی را همچون ایجاد بنا و برگزاری آئین انجام داده بودند که به تجربه های مشترک خوبی منجر شده بود اما این فاصله به وجود آمده می تواند این موارد را با مشکل و لطمه مواجه می کند؛ بنا بر این هم موکب داران عراقی و هم مردم شهرهای مختلف کربلا، نجف و... خواهان حضور پررنگ مردم ایران در پیاده روی اربعین هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان عبور زوار سایر کشورها از ایران برای سفر به عراق فراهم خواهد شد؟ اظهار داشت: بعید است چنین امکانی فراهم باشد. تا حالا نیز در جلسات ستاد تمایلی برای این کار مطرح نشده و تدارکی نیز برای آن دیده نشده است.
حجت الاسلام احمدی افزود: زوار پاکستانی بیشترین زوار خارجی بودند که از ایران راهی عراق می شدند، حال که این امکان فراهم نیست در پاکستان ستادهای مردمی تشکیل شده و برنامه های خوبی در شهرهای مختلف برای اربعین انجام می شود. بخش محدودی از مردم پاکستان نیز بصورت هوایی یا از سایر روش ها به عراق رفتند اما امکان سفر زمینی از ایران به عراق همچنان فراهم نشده است.1400/06/10
11:31:45
5.0 / 5
1025
تگهای خبر: آموزش , برنامه , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر