پول نیاز اصلی ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه

پول نیاز اصلی ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه

لذت سفر: کرمانشاه با ثبت جهانی شدن منظر فرهنگی تاریخی اورامانات بعنوان دومین اثر ثبت جهانی شده کرمانشاه، جنب و جوش ها برای ثبت جهانی دیگر آثار تاریخی استان شروع شده که یکی از آنها محور ساسانی است.


محوری که تعدادی زیادی آثار شاخص و مهم از دوره ساسانی در چند شهرستان استان همچون قصرشیرین، سرپل ذهاب و اسلام آبادغرب در آن وقع شده و از چندسال پیش بحث ثبت جهانی شدن آن و حتی الحاقش به محور ساسانی ثبت جهانی شده در استان فارس عنوان شد.
امین قهرمانی مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه درباب آخرین اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی شدن این محور به ایسنا، اظهار داشت: تا حالا کارهای خوبی در امتداد تشکیل پرونده ثبت جهانی این محور انجام داده ایم، اما کماکان کارهای زیادی است که باید صورت گیرد.
وی اشاره کرد: باوجود این که از زمان های گذشته تا حالا این محور را بواسطه وجود تعداد بناهای شاخص از دوره ساسانی بعنوان محور ساسانی می شناسند، اما در این محور آثار بسیار مهمی از دوره مادها و هخامنشی تا دوره ساسانی و از دوره ساسانی و اسلامی به بعد وجود دارد.
مدیرپایگاه محور ساسانی کرمانشاه با اعلان اینکه در این محور 17 تا 18 اثر شاخص تنها از دوره ساسانی وجود دارد، عنوان کرد: باتوجه به وجود آثار گوناگون و مهم از دوره های دیگر، طی یکی دو سال قبل این بحث مطرح شده که این محور را با عنوان یک کریدور و با لحاظ آثار تاریخی دوران دیگر به ثبت جهانی برسانیم.
وی در ادامه اظهار داشت: در گذشته مطالعاتی برای ثبت جهانی شدن این محور انجام شده، اما نیاز به بازبینی هایی دارد که آنرا در دستور کار قرار داده ایم. از طرف دیگر برای برخی دیگر از آثار هم باید مطالعاتی صورت گیرد.
قهرمانی اضافه کرد: در شهرستان قصرشیرین چهار اثر شاخص بان قلعه، چارقاپی، کانال ساسانی و عمارت خسرو را داریم که خوشبختانه طی سنوات گذشته مطالعات و تعیین عرصه و حریم آنها صورت گرفته، بدین سبب در این شهرستان مشکلات کمتری در بحث مطالعات خواهیم داشت.
وی افزود: در شهرستان سرپلذهاب با آثار بسیار مختلفی از دوران ماد و هخامنشی تا دوره ساسانی روبرو می باشیم که مطالعات تعداد کمی از آنها انجام گرفته و آثار زیادی در این شهرستان و اسلام آبادغرب نیاز به تعیین عرصه و حریم دارند.
مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه اشاره کرد: سال 1399 از محل اعتبارات ملی و استانی توانستیم کارهای خوبی را در زمینه اجرا و مطالعات انجام دهیم و امیدواریم اگر برای سال 1400 هم رقم اعتبارات مانند سال قبل بالا باشد، بازهم گام های مهمی را برداریم.
وی اضافه کرد: طبق برآورده های انجام شده حداقل به 700 تا 800 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم تا در سال 1400 بتوانیم حدود 70 تا 80 درصد مطالعات پرونده ثبت جهانی این محور را به پایان برسانیم.
منبع:

1400/06/09
21:31:33
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: آثار تاریخی , تاریخی , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر