ضرغامی:

صدمه های اقتصادی، ناشی از نداشتن نگاه فرهنگی است

صدمه های اقتصادی، ناشی از نداشتن نگاه فرهنگی است

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تکیه بر اهمیت فرهنگ در بهبود شرایط اقتصادی اظهار داشت: اگر ریشه های فرهنگی فعالیت ها درست باشد اقتصاد هم سامان می گیرد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی در حاشیه آیین تکریم و معارفه وزیران پیشین و جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای عملیاتی کردن برنامه هایی که به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم لازم است با مدیران کنونی وزارتخانه جلسات کارشناسی مفصل بگذارم و آخرین گزارش ها را از همکاران بگیرم، سپس باتوجه به بدنه کارشناسی و تخصصی خیلی خوبی که هم در وزارتخانه و هم در بخش خصوصی و حوزه های نخبگانی و دانشگاهی و سازمان های مردم نهاد سراسر کشور وجود دارد، که مزیت نسبی این سه حوزه است، جلساتی را تشکیل می دهم و با بهره گیری از راهنمایی های دکتر علی اصغر مونسان (وزیر پیشین) موارد اعلامی در برنامه ام را با اشراف دقیق تر و باسرعت عملیاتی می کنم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عصر پنجشنبه (چهارم شهریور) گفت: خوشحالم که این مسئولیت را از دکتر مونسان تحویل می گیریم چونکه با شناختی که از وی دارم در طول سالهای قبل در زمینه های مختلف هر جا که بودند موفق و منشا خدمات بودند. در طول چهار سالی هم که در وزارت میراث فرهنگی حضور داشتند کارنامه واقعا پر افتخاری است، به رغم همه محدودیت هایی که این حوزه دارد؛ علمکرد ایشان موفقیت آمیز بوده است.
ضرغامی اضافه کرد: متاسفانه سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کشور مقداری مهجور و مغفول مانده است و البته آنهایی هم که باید، ارزش آنرا کمتر می دانند. با همه این مسائل اعداد و ارقام گزارش ها نشان میدهد در دوره وزارت دکتر مونسان در بسیاری بخش ها خدمات ماندگاری انجام شده است و با سفارش های ایشان، این مسیر را ادامه می دهیم.

مدیریت در جمهوی اسلامی ایران مانند دو امدادی است
وی گفت: مدیریت در جمهوی اسلامی ایران مانند دو امدادی است و هر فردی غیر از این عمل کند اشتباه می کند. همه ما در مجموعه جمهوری اسلامی در یک مجموعه قرار داریم، امروز هم آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری در نخستین جلسه هیات دولت، به همین مسئله اشاره خوبی داشتند، بنابر این همه باید به هم کمک نماییم و این زنجیره مدیریت است که خط خدمت به مردم را تکمیل می کند.
ضرغامی اضافه کرد: برای مقابله به کرونا هم برنامه دادم در آخرین جلساتی که در مجلس برگزار می شد، یک جلسه ویژه و جدا از آن برنامه ای که به مجلس عرضه شد، حدود ۲۰ محور برای کارهای جدید تدوین شده است اما هنوز اطلاع رسانی نکردم، بعد از آن که با همه مسئولان و دست اندرکاران هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جلسات مشورتی برگزار کردم، برنامه و محورها را تشریح می کنم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: همواره تلاش کردم بدون مشورت، کاری را انجام ندهم، سه حوزه صنایع دستی و گردشگری و صنایع دستی خیلی به مشورت نیاز دارد. به امید خدا پیشنهادها و مشاوره ها را هم در حوزه مقابله با کرونا دریافت، تجمیع و برنامه نهایی را اعلام می کنم.
وی اظهار داشت: امیداورم کرونا ریشه کن شود، اما ظاهرا این بیماری همچنان تداوم دارد که در این صورت باید یک طرح دیگری داشته باشیم، البته واکسیناسیون عمومی به ما بسیار کمک خواهدنمود اگر سرعت بگیرد و ایمنی لازم ایجاد شود، کارهای زیادی می توان انجام داد. در همین شرایط کرونائی هم پیشنهاداتی وجود دارد. باید آن را با بدنه کارشناسی وزارتخانه مطرح و سپس با سرعت عملیاتی خواهم کرد.

بنا صنعت گردشگری با همه ابعاد اقتصادی، فرهنگی است
ضرغامی اشاره کرد: ریشه هر سه بخش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فرهنگی و بنای آن بر فرهنگ استوار است. اقتصاد هم، بر پایه فرهنگ است و اگر ریشه های فرهنگی فعالیت ها درست باشد اقتصاد هم سامان می گیرد. این رویکرد را همیشه در شبکه های اجتماعی تبیین کردم، خیلی از صدمه های اقتصای ما به سبب نداشتن نگاه فرهنگی است، صدمه های فرهنگی است که اجازه نمی دهد اقتصاد پا بگیرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بنای اظهار داشت: بنا و ابتنا صنعت گردشگری هم که ابعاد اقتصادی مفصلی دارد، فرهنگی است، کارهای خیلی از کشورها که با اعداد و ارقامی که در این عرصه دارند، اصولا بر پایه گردشگری ست، اما در همان جا هم این حوزه ارتباط وسیعی با حوزه فرهنگ دارد.
وی اظهار داشت: برخی فکر می کنند فرهنگ اعتقادی و کهن ما و دینی ما با مبحث گردشگری در ابعاد مختلف منافات دارد؛ من چنین اعتقادی ندارم، این رویکرد البته بسیار کم است اما باید آن را مدیریت کرد. اتفاقا خیلی از عرصه های گردشگری ایران به شکلی است که اگر ارزش های فرهنگی خویش را حفظ نماییم می تواند مزیت نسبی محسوب شود مهم این است که فرهنگ مان را با نیازهای اقتصادی کشورمان عجین نماییم و با هم افزایی کار بهتر انجام می شود.
ضرغامی اضافه کرد: به سوالات محتوایی نباید پاسخ محتوایی بدهیم دوره این نوع پاسخ ها گذاشته است، مردم این نوع رویکردها و پاسخ ها را از ما قبول نمی کنند. پاسخ های ساختاری ممکنست فقط جوابی باشد که کسی حرفی نزند و توضیح شکلی را بپذیرند، اما اگر مشکلات مردم حل نشود به سوالات و مشکلات پاسخ های کهنه ساختاری بدهیم مردم از ما نمی پذیرند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: حتما هر جا احساس کردم ساختارها مانع کار و بازدارنده شده از همان شعار همیشگی «زیر میز زدن» استفاده می کنم چون به این شعار در آن شرایط اعتقاد دارم. هر جا به این صورت کار انجام نشد باید زیر میز زد. البته این زیر میز زدن طوری باید باشدکه همه حمایت کنند چونکه با این کار کسانی که تعارض منافع دارند تازه صدایشان در می آید، و شروع می کند مراکز قدرت را فعال می کنند بهانه جویی می کنند تا کارهای خوب، پیش نرود.
ضرغامی اظهار داشت: به امید خدا در دولت سیزدهم که دولت تحول گرا و مردمی و ضدفساد است تلاش می نماییم در این عرصه ها قدرت ریسک پذیری را از دست ندهیم در بسیاری حوزه ها وارد شویم و تصمیم های جدید بگیریم تا مبحث «جهش» مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، تحقق پیدا کند.
به گزارش گروه ایرنا، سید عزت الله ضرغامی که از جانب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به قوه مقننه معرفی شده بود، عصر روز چهارشنبه (سوم شهریور) با ۲۶۲ رای موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بعنوان دومین وزیر این وزارتخانه برگزیده شد.منبع:

1400/06/08
21:24:18
5.0 / 5
1019
تگهای خبر: برنامه , خدمات , شبكه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر