بیانیه ایکوم درباره تهدید میراث فرهنگی افغانستان

بیانیه ایکوم درباره تهدید میراث فرهنگی افغانستان

شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) در پی تحولات اخیر افعانستان که میراث فرهنگی این کشور را در معرض تهدید قرار داده است، اطلاعیه ای را منتشر نمود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در بیانیه شورای جهانی موزه ها (ایکوم) درباره وضعیت پیش روی میراث فرهنگی افغانستان که بتازگی با به قدرت رسیدن طالبان با تهدید احتمالی مواجه می باشد، آمده: «در روزهای اخیر، ایکوم جهانی به همراه جامعه بین المللی رویدادهایی را که در سراسر افغانستان، درحال وقوع است با نگرانی پیگیری می کند. ایکوم خصوصاً نگران تهدید غیرنظامیان و مردان و زنان افغان است که زندگی خودرا وقف حفاظت از میراث فرهنگی غنی و متنوع این ملت تاریخی کرده اند.
شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) انتظار دارد همه مقامات در سراسر افغانستان به تمامیت موزه ها، مجموعه های آنها و آثار میراثی و همین طور متخصصان میراثی که از این میراث ملموس و ناملموس حفاظت کرده اند، بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی یا جنسیتی و قومیتی احترام بگذارند.
علاوه بر این، ما انتظار داریم مقامات همچنان به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از میراث، بعنوان یک کشورِ طرف کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه برای حفاظت از اموال فرهنگی و پروتکلهای آن و برمبنای کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو در مورد منع و پیشگیری صادرات و انتقال مالکیت غیرقانونی اموال فرهنگی پایبند باشند.
ایکوم با مشاهده وقایع اخیر، چالش های دردناکی را که مردم افغانستان در دهه های گذشته برای حفاظت از گذشته خود با آن روبرو بوده اند به یاد می آورد. خیلی از مردان و بانوانی که به دنبال حفاظت از میراث فرهنگی افغانستان هستند جان خودرا در این راه به خطر انداخته اند. سازمان های جنایتکار از فروش اشیاء غارت شده و حفاری غیرقانونی افغانستان سود برده اند و اماکن میراثِ غیرقابل برگشت لطمه دیده اند.
ایکوم جهانی در طول این بحران های وحشتناک، به همراه خیلی از سازمان های بین المللی دیگر در کنار مردم افغانستان ایستاده تا از میراث آنها در مقابل همه تهدیدها محافظت کنند.
ایکوم در دهه ۱۹۹۰، کارگاه هایی را برای تاکید بر میراث غارت شده از موزه ها برگزار کرد و در سالهای ۲۰۰۰ لیست اشیای فرهنگی در خطر برای افغانستان را منتشر نمود. کوشش های ایکوم و جامعه موزه ها برای مبارزه با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی از افغانستان و افزایش آگاهی همچنان قابل مشاهده می باشد.
ایکوم هم اکنون از نزدیک با همکاران و اعضای بین المللی خود در منطقه همکاری می کند و وضعیتِ درحال تحول نظارت می کند. ما برای کاهش هر گونه تهدید احتمالی که میراث افغانستان ممکنست در روزها و هفته های آتی با آن روبرو شود، به حمایت خود ادامه می دهیم.»
قبل تر، موزه ملی افغانستان با صدور بیانیه رسمی، از نهادهای فرهنگی همچون یونسکو و دیگر جوامع موثر درخواست کرده بود به امنیت و مصونیت این موزه و دیگر میراث تاریخی این کشور توجه جدی نشان دهند و نگذارند این وضعیت سبب غارت و تخریب آثار و اموال شود.
میرسید احمد محیط طباطبایی ـ رئیس ایکوم ایران ـ هم مدتی پیش در نامه ای به آلبرتو گارلاندینی ـ رئیس ایکوم جهانی ـ نوشت: همانطور که خوب می دانید، رویدادهای مهم اخیر در افغانستان با یادآوری خاطرات آنچه طالبان در بامیان در سال ۲۰۰۱ انجام داده اند، نگران کننده است.
در این دوران دشوار برای افغانستان، ایکوم ایران بعنوان یک عضو می خواهد درخواست خودرا به ایکوم بعنوان یک سازمان تخصصی برای حفاظت و پشتیبانی از موزه ها در افغانستان با همکاری سایر اعضای ایکوم و یونسکو عرضه نماید.
تدبیر و نقش مناسب ایکوم در این بحران می تواند بسیار مهم و تعیین کننده باشد و امیدواریم از مشاوره شما برای یک برنامه عملیاتی باخبر شویم.».
دیگر نهادهای بین المللی فرهنگی هنوز به نگرانی های مطرح شده در رابطه با تهدید احتمالی میراث فرهنگی افغانستان در پی تصرفات این کشور به دست طالبان، واکنش نشان نداده اند.1400/05/29
14:03:23
5.0 / 5
1084
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر