چمران:

محله محوری بهانه ای برای توسعه گردشگری در پایتخت باشد

محله محوری بهانه ای برای توسعه گردشگری در پایتخت باشد

به گزارش لذت سفر رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر رویکرد محله محوری در پایتخت اظهار داشت: محله محوری می تواند بهانه ای برای توسعه گردشگری در پایتخت باشد.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ «مهدی چمران» در بازدید از منطقه ۱۲ تهران اظهار داشت: منطقه ۱۲ قدیمی ترین محله تهران است هر چند که در طول سالیان گذشته جابجایی های صورت گرفته و مردمانی از کشور های همسایه در محلات این منطقه ساکن شدند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: منطقه ۱۲ اساسا یکی از با اهمیت ترین منطقه های تهران است و همچنانکه که از آن بعنوان قلب تهران یاد می شود، منطقه ای که بر پایه محله محوری شکل گرفته و محلات واقعی تهران را می شود در این منطقه مشاهده کرد و آنچه که در معنای واقعی محلات و شکل گیری بر پایه محله محوری باشد در تهران بسیار کم است.
وی اضافه کرد: محله های امامزاده یحیی(ع)، درخونگاه، چاله میدان، محلاتی هستند که المان های محله را دارند و از این المان ها می توان برای توسعه محله ها و بازسازی آنها بهره برد.
چمران اشاره کرد: محله محوری می تواند بهانه ای برای گردشگری باشد و صرف توجه به المان های محله محوری و بازسازی این مناطق می تواند جاذبه های گردشگری نیز بوجود آورد.
وی افزود: خیلی از اماکن و خانه های قدیمی که در این منطقه و مناطق از این دست وجود دارند نیاز به بازسازی دارند اما این بازسازی باید برمبنای محله محوری باشد و به صورتی که مورد استفاده قرار گیرند.
رییس شورا تهران اظهار داشت: المان های محله ها باید حفظ شوند بعنوان مثال میدان محمدیه و میدان شهدا که از میادین قدیمی تهران هستند باید حفظ شوند و چونکه وقایع مهمی در آانها رخ داده و یا خاطرات تهران قدیم را تجدید می کنند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: یکی از اقدامات خوبی که در سالیان گذشته صورت می گرفت خرید خانه های قدیمی و تبدیل آن به بوستان بود که البته این رویه ادامه دار بوده و امیدواریم با توجهات بیشتری نیز دنبال شود، سرانه فضای سبز در تهران ۱۶.۵ متر است اما بگفته معاون محیط زیست منطقه سرانه فضای سبز در این منطقه ۶.۲ متر مربع است.
لزوم تامین ایمنی بازار تهران
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود بر لزوم تامین ایمنی بازار بزرگ تهران اصرار کرد و اظهار داشت: اگر می خواهیم حادثه پلاسکو اتفاق نیافتد باید ایمنی بازار بزرگ تامین گردد.
وی افزود: بعنوان مثال در چارسوهای بازار همچنان شاهد می باشیم که کسبه در ساعات پایانی کار کارتن های اجناس خودرا در معابر بازار رها می کنند و شما در ساعات پایانی روز با تلی از کارتن ها روبرو می شوید که همین مورد یک تهدید بالقوه است.
رییس شورای شهر تهران همچون مشکلات این منطقه را قرار گرفتن بخش اعظمی از منطقه در بافت میراثی دانست و اضافه کرد: این بافت اجازه نوسازی را به مالکان نمی دهد و مردم علاوه بر این که از طرف شهرداری در صدور پروانه با مشکل مواجهند باید با ضوابط تعیینی از طرف سازمان میراث فرهنگی نیز دست و پنجه نرم کنند.
وی اشاره کرد: پس می طلبد هماهنگی هایی بین شهرداری و سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد تا زمینه برای نوسازی و مقاوم سازی این بافت ها فراهم گردد.
وی افزود: همچنانکه ساخت سرای دلگشا موجبات خارج شدن کاخ گلستان از لیست میراث جهانی را داشت فراهم می آورد و با مداخله ما این اقدام صورت نگرفت، باید هماهنگی و اقداماتی صورت گیرد که زمینه نوسازی این بافت ها فراهم گردد.
قفل پارکینگ در منطقه ۱۲ باید باز شود
رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: موضوع دیگر بحث تامین پارکینگ است چونکه اگر حتی مالکین بتوانند در ملک مورد نظر پارکینگ تامین کنند، اما معابر باریک این محلات اجازه ورود و خروج خودرو را نمی دهد.
وی اضافه کرد: باید با برنامه ریزی های دقیق اقداماتی صورت گیرد تا قفلی که در این منطقه به جهت کمبود پارکینگ ها به وجود آمده باز شود.
چمران همین طور اضافه کرد: یکی از اقدامات فرهنگی که در این منطقه می تواند صورت گیرد اجرای برنامه گلبانگ اذان است و ما می توانیم در بوستان های این منطقه در دو نوبت و ظهر و شب پخش اذان را داشته باشیم.
رییس شورای اسلامی شهر تهران پس از سخنان خود با حضور در میدان شهدا و نثار گل به یادمان شهدای ۱۷ شهریور مقام شامخ آنان را گرامی داشت و در ادامه نیز از خانه ابتهاج و موزه گنج پنهان بازدید به عمل آورد.
اجرای طرح ارتقای کیفیت زندگی در محدوده تاریخی تهران
«علی محمد سعادتی»، شهردار منطقه ۱۲ نیز در این بازدید اشاره به تصویب برنامه طرح ارتقای کیفیت زندگی در محدوده تاریخی تهران در دوره چهارم شورای شهر اضافه کرد: با عنایت ویژه جنابعالی به منطقه ۱۲ این طرح در آن زمان به تصویب رسید و ما با تاکید بر آن برنامه و رویکرد های محله محور هم در آن دوره و هم در دوره پنجم کوشیدیم به دور از حواشی در راه خدمت گزاری گام برداریم.
وی اظهار داشت: بعد از سه سال، قسمت اعظم برنامه ای که در سال ۹۴ در آن شورا به تصویب رسیده بود، در این منطقه جامع تحقق بر تن پوشیده است.
سعادتی، سپس از موضوع پروژه های محلی که شورای پنجم در دستور کار همه محلات قرار داد، سخن گفت و افزود: این اتفاقی بود که در شورای چهارم در منطقه ۱۲ عملاً شکل گرفته بود و در دو سال ۹۵ و ۹۶ در قالب تبصره های مختلف بودجه، حمایت ویژه ای از این مساله انجام شد.
وی گفت: با اجرای این طرح شاهد رشد در کارهای عمرانی، عملیاتی و اجرائی در منطقه ۱۲ بوده ایم.


منبع:

1400/05/23
11:15:05
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: برنامه , پایتخت , تاریخی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر