تکلیف ایران درباره عمره چیست؟

تکلیف ایران درباره عمره چیست؟

به گزارش لذت سفر در حالیکه برخی منابع از حذف ۳۳ کشور همچون ایران از عمره اطلاع داده اند اما بررسی منابع حج عربستان هنوز چنین چیزی را نشان نمی دهد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، عربستان ثبت نام عمره را از زائرین خارجی واکسینه شده شروع کرده است. بر مبنای تصمیم جدید این کشور، زائرین خارجی باید برای ثبت نام در عمره گواهی واکسن های مورد تایید عربستان در مقابل ویروس کرونا را عرضه کنند. همینطور زائرین واکسینه شده در کشورهای لیست قرمز باید بعد از ورود، مدتی را در قرنطینه سپری کنند.
هنوز جزئیات بیشتری از عمره اعلام نشده، اما با تصمیم مقام های حج این کشور، مقرر است مجوز عمره در ابتدا ماهانه به ۶۰هزار زائر داده شود و این تعداد به تدریج به دو میلیون زائر در هر ماه برسد.
با این حال، وزارت امور مذهبی ترکیه مدعی شده که مقام های سعودی، زائرین ۳۳ کشور را از شرکت در مراسم عمره‌ی سال جاری منع کرده اند که همچون این کشورها به ایران، ترکیه، آمریکا، امارات، پاکستان، هند، مصر و لبنان اشاره شده است. مقام های حج ترکیه همینطور گفته اند مقرر است لیست این کشورها در ایام آتی بروزرسانی شود.
اما بررسی ها از منابع حج عربستان سعودی نشان داده است نام ایران و دیگر کشورهای ذکر شده همچنان در لیست کشورهایی که مجاز به دریافت ویزای عمره معرفی شده اند، قرار دارد و نام هیچ یک هنوز حذف نشده است.
در وبسایت وزارت حج عربستان هم تاکید شده که زائرین واکسینه شده از راه آژانس های مسافرتی عمره، تاییدشده از جانب این وزارت خانه می توانند برای ویزای عمره اقدام نمایند که نام ایران هم در این لیست مشاهده می شود. یک مقام آگاه هم به ایسنا اظهار داشت که ایران از لیست ویزای عمره حذف نشده است.


ایران و عربستان هنوز درباره حضور زائرین ایرانی در مراسم عمره به توافق نرسیده اند؛ علیرضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ درباره بازگشت ایران به عمره بعد از پنج سال غیبت، تاکید کرده است: ازسرگیری عمره‌ی زائرین ایرانی به پذیرش شروط جمهوری اسلامی از جانب عربستان منوط است.
تضمین عزت، کرامت و امنیت زائرین ایرانی، حضور مسؤولان کنسولی جمهوری اسلامی ایران در زمان عمره در عربستان با عنایت به متوقف کردن فعالیت دفاتر کنسولی و سفارتخانه ایران در این کشور و همینطور لغو قوانین سختگیرانه برای ورود اتباع عربستانی به ایران، سه شرط ایران برای بازگشت باردیگر به عمره است. رئیس سازمان حج و زیارت، پیش از آن که کرونا مذاکرات دو کشور درباره عمره را متوقف نماید، اظهار داشته بود: عربستان دو شرط نخست ایران را پذیرفته و شرط سوم درحال بررسی است.
مبحث بازگشت زائرین ایرانی به عمره که از سال ۱۳۹۴ بعد از تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، روند آن با تصمیم جمهوی اسلامی ایران متوقف گردید، در مذاکرات اخیر ایران و عربستان پیگیری شده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی تازه گفته است: برای مبحث اعزام زائرین به عربستان گفت وگوهایی در سطوح مختلف و در بخش های مختلف انجام شده است و به خاطر مبحث کرونا و شرایط ویژه ای که وجود دارد سازمان حج و زیارت به تنهایی نمی توانست امور را به پیش ببرد. دوستان البته زحمات زیادی کشیدند و همان گونه که گفتم گفت وگوهایی در سطوح مختلف صورت گرفته و در دو مورد ذکرشده وزارت خارجه کوشیده که زمینه های لازم را فراهم آورد.
سازمان حج و زیارت بعد از تصمیم عربستان برای برگزاری عمره با حضور زائرین خارجی واکسینه شده هنوز مواضع و برنامه رسمی خویش را اعلام نکرده است، اما علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ ابراز امیدواری کرده است با احیای روابط بین دو کشور، زمینه اعزام عمره گزاران ایرانی هم به سرزمین وحی فراهم گردد.
هرچند به علت محدودیت مردم ایران برای دسترسی به چهار واکسن مورد تایید عربستان (فایزر/بیون تک، آکسفورد/آسترازنکا، مدرنا و جانسون و جانسون) (و فقط استفاده از واکسن آسترازنکا برای تعداد معدودی در ایران)، چگونگی حضور زائرین ایرانی در عمره سال جاری هم مسئله است. البته برخی مقام های سازمان حج معتقدند واکسن نمی تواند مانع تلقی شود و در صورت توافق دو کشور درباره شروط قبلی، در مورد واکسن هم میتوان به چاره هایی رسید.
هم اینک نزدیک به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ایرانی در نوبت عمره هستند.
منبع:

1400/05/19
14:19:21
5.0 / 5
970
تگهای خبر: برنامه , ثبت , زیارت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر