قدمت آتشگاه اصفهان گمانه زنی شد

قدمت آتشگاه اصفهان گمانه زنی شد

مطالعات روی حدود دوهزار قطعه سفال جمع آوری شده از محوطه آتشگاه اصفهان نشان داد که این محوطه از دوران تاریخی تا قرون اولیه اسلامی مورد استفاده و بهره برداری بوده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، هادی الهیاری، سرپرست هیأت دیرینه شناسی مستقر در این محوطه، اظهار داشت: در این بررسی ابتدا به مستندنگاری و نقشه برداری میکروتوپوگرافیک از محوطه با کمک پهپاد در آتشگاه پرداخته شد. در نقشه برداری صورت گرفته علاوه بر توپوگرافی، تقسیم بندی فضایی معماری حاضر در محوطه و پلان دقیق ساختمان آتشگاه هم مشخص شد.
او اضافه کرد: در این مستندنگاری علاوه بر ایجاد بستری برای انجام بررسی باستان شناختی بعدی، شناخت بهتر پلان معماری بنا هم امکان پذیر شده تا بتوان درباره کارکرد آن اظهارنظر دقیق تری کرد.
او افزود: در مرحله دوم پژوهش به بررسی باستان شناسانه روشمند فراگیر بر مبنای نقشه تهیه شده در محوطه آتشگاه پرداخته شد که پس از شبکه بندی محوطه، داده های هر شبکه جداگانه جمع آوری شد و مورد مطالعات قرار گرفت.


سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: طبق مطالعاتی که در مرحله اولیه روی حدود دوهزار قطعه سفال جمع آوری شده انجام شد، این محوطه از دوران تاریخی تا قرون اولیه اسلامی مورد استفاده و بهره برداری بوده است.
وی خاطرنشان کرد: بررسی دیرینه شناسی پیش رو می تواند تا حدودی تاریخ گذاری و همینطور کاربرد این بنای مهم در غرب اصفهان را مشخص نماید.
الهیاری اظهار داشت: در تاریخ، گزارش ها و سفرنامه ها توصیفات بسیاری درباره محوطه آتشگاه اصفهان، واقع در جانب غربی شهر و در ساحل شمالی زاینده رود شده است، ولی با وجود اهمیت این محوطه، تابحال مطالعه باستان شناسانه روشمندی در آن صورت نگرفته و بیشتر مطالعات محدود به انجام اقدامات مرمتی روی بنا بوده است.
منبع:

1400/05/13
12:05:49
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , سفر , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر