وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی مطرح كرد:

ارتقای جایگاه وزارت خانه میراث با پرهیز از حاشیه و تمرکز بر کار

ارتقای جایگاه وزارت خانه میراث با پرهیز از حاشیه و تمرکز بر کار

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با پرهیز از حاشیه ها و تنها با تکیه بر انجام کار برای مردم جایگاه وزارت خانه تا جایی ارتقا یافت که در جهت مأموریت های دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال و رونق گردشگری قرار گرفت.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، آخرین جلسه معاونان و مدیران کل استانی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع، علیرضا ایزدی سرپرست دفتر عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات، ولی تیموری معاون گردشگری، پویا محمودیان معاون صنایع دستی، مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جواد واحدی معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها و مدیران کل استانی به صورت ویدئوکنفرانس روز شنبه نهم تیرماه ۱۴۰۰ در سالن فجر وزارت خانه برگزار شد.

مونسان در این نشست ضمن اشاره به چهار سال مأموریت خود در این وزارت خانه، اظهار داشت: با همت تمام همکاران از بالاترین تا پایین ترین سطح تمام توانمان را به کار گرفتیم و دستاوردهای راضی کننده ای را که امروز شاهدیم به دست آمد.

او ارتقای جایگاه در سطح ملی و استانی را بعنوان یکی از چالش های وزارت خانه دانست و اضافه کرد: با پرهیز از حاشیه ها و تنها با تکیه بر انجام کار برای مردم جایگاه مان را تا جایی ارتقا دادیم که در جهت مأموریت ها دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال و رونق گردشگری قرار گرفتیم.

ارتباط حداکثری با سازمان جهانی گردشگری و رشد گردشگران خارجی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارتقای جایگاه گردشگری کشور در سطح جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوره حداکثر ارتباط را با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و دبیر آن داشتیم و امتیازات خوبی گرفتیم؛ پیش از این بدون هیچ استفاده مفیدی تنها حق عضویت را می پرداختیم؛ در حوزه صنایع دستی هم در این دوره شهرهای زیادی به ثبت جهانی رسید.

مونسان ضمن اشاره به رشد توریستهای خارجی و تنوع محصولات گردشگری اضافه کرد: پیش از انتشار کرونا در بخش گردشگری تعداد گردشگران ورودی به ۸ میلیون و ۸۶۰ هزار نفر رسید که نشانه جهشی فوق العاده در این عرصه بود. تنوع محصولات گردشگری این حوزه را از رخوت خارج کرد و هم اکنون اکوتوریسم و طبیعت گردی با گردشگری تاریخی کشور رقابت می کند.

افزایش بومگردی ها / ایجاد هتل بوتیک هایی همتراز با دنیا

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: همینطور گردشگری کشاورزی و ایجاد بوم گردی ها سبب رونق اقتصاد روستاها و برگشت از شهر به روستاها شد. امروز از دو هزار و چهارصد بومگردی عبور کردیم و خیلی از استان ها دارای بوم گردی هستند.

مونسان در ادامه به گسترش هتل بوتیک ها اشاره نمود و اظهار داشت: در بعضی از استان ها هتل بوتیک ها درجه یک هستند و با سایر کشورها رقابت می کنند. همینطور کاروان سراها و تبدیل آنها به اقامتگاه هم به تنوع محصولات اقامتی کشور کمک کرد.

بهره برداری از طرح هایی به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان

مونسان ضمن اشاره به بهره برداری از طرح هایی به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان افزود طی این مدت تعداد تخت های کشور از ۲۸۵ هزار به ۴۶۰ هزار تخت رسید که اتفاقی مهم در حوزه زیرساخت های گردشگری کشور به حساب می آید.

وزیر میراث فرهنگی همینطور به ابلاغ دستورالعمل هایی منطبق با استانداردهای بین المللی اشاره نمود و اظهار داشت: در این زمان سعی کردیم تمامی فرایندهای وزارت خانه الکترونیکی شود و در همین راستا سامانه های بسیاری افتتاح شد. سامانه های بسیاری هم درحال اقدام است که با راه اندازی آنها کاملا وزارت خانه الکترونیک خواهد شد.

تجاری سازی، طرحی موفق در حوزه صنایع دستی/ ۱۰میلیارد تومان کمک بلاعوض

مونسان تجاری سازی را طرحی موفق در حوزه صنایع دستی عنوان نمود و اضافه کرد: در بسته بندی این محصولات ارتقای خوبی انجام شد و امروز تمامی صنایع دستی کشور دارای برند شده است. همینطور تلفیق هنر در این بخش باعث تنوع محصولات شد.

وی همینطور به آموزش برای فروش در فضای مجازی و کمک های بلاعوض در این عرصه اشاره نمود و اضافه کرد: هیچ وقت در سال های گذشته این میزان کمک را به حوزه صنایع دستی نداشتیم و اقدامی بی سابقه بوده است. نزدیک ۱۰ میلیارد تومان کمک های بلاعوض به فعالان و هنرمندان این حوزه صورت گرفت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به بودجه ۲۳میلیارد تومانی در مورد بیمه شوندگان، افزود: بیمه هنرمندان صنایع دستی از دیگر اقداماتی بود که از سرگرفته شد. در مورد راهنمایان گردگشری هم که هیچ وقت این مورد مطرح نبود توانستیم ۲هزار نفر را بیمه نماییم.

صیانت از میراث فرهنگی با ایجاد تعادل

مونسان در ادامه به تلاشهای انجام شده در حوزه میراث فرهنگی اشاره نمود و اضافه کرد: تلاش من بر آن بود تعادلی در میراث فرهنگی ایجاد شود با تدابیری که در صیانت از میراث فرهنگی شد هم اکنون در نقطه تعادل قرار داریم. این اقدامات با بودجه ۲۳ میلیارد تومانی انجام شد.

او همینطور به چهار ثبت جهانی آثار میراث فرهنگی در این زمان اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار از سهمیه محوری خود استفاده کردیم، هرکدام از این آثاری که به ثبت رسیدند، وسعت و گستردگی زیادی دارند و پرونده های گوناگونی را شامل می شوند.

مردم ۱۰برابر بودجه دولتی در میراث فرهنگی سرمایه گذاری کردند

مونسان ضمن اشاره به وضعیت بودجه کشور، اضافه کرد: در این شرایط وخیم اقتصادی و بودجه کشور، به سمت مردم رفتیم و چند ۱۰برابر بودجه ای که ما برای میراث فرهنگی خرج کردیم، مردم با مسئولیت اجتماعی خود برای میراث فرهنگی شان هزینه کردند. با این اتفاق هم میراث فرهنگی و هم گردشگری و صنایع دستی بهره برد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: تمام مدیران نهایت تلاش را در ارتقای سطح استان و مأموریت های وزارت خانه انجام دادند.

مونسان با تشکر از همراهی و زحمات مدیران کل استانی از مدیرانی یاد کرد که طی این مدت از میان ما رفتند و اضافه کرد: حداکثر صیانت را در تمام عزل و نصب ها داشتم و تمام تعویض ها به دور از نگاه سیاسی تنها در جهت اهداف وزارت خانه انجام شد. همینطور طی این مدت کمترین تغییر را در سطوح مدیریتی داشتیم و کم ترین مدیر را از بیرون (ساختار وزارتخانه) آوردیم.

در این جلسه معاونان وزیر و چهار مدیرکل استانهای کردستان، آذربایجان غربی، همدان و اردبیل حضور داشتند و گزارشی اجمالی از تلاشهای صورت گرفته در این زمان عرضه دادند.منبع:

1400/05/11
12:14:02
5.0 / 5
1073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر