فصل سوم کاوش نجات بخشی محوطه باستانی مرسین

فصل سوم کاوش نجات بخشی محوطه باستانی مرسین

به گزارش لذت سفر سمنان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: مرحله جدید کاوش دیرینه شناسی و نجات بخشی محوطه باستانی مرسین شروع شد.


حمیدرضا دوست محمدی 9 مردادماه 1400 با بیان این خبر اضافه کرد: فصل سوم کاوش نجات بخشی این محوطه باستانی به سرپرستی "عطا حسن پور " و با مدیریت "مهرداد ملک زاده" از امروز شروع شده و تا اختتام شهریور ماه ادامه دارد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: این فصل از کاوش با هدف تکمیل مطالعات و با استقرار 2 هیئت دیرینه شناسی برای تسریع در انجام کار و کاوش سطح بیشتری از محوطه انجام می شود.
وی با اشاره به این که این گورستان متعلق به دوره های عصر آهن ۳ (دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی) است، افزود: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین از اواسط تابستان ۱۳۹۳ شروع شده است.
دوست محمدی با اعلان اینکه احتمال می رود بیش از ۲ هزار گور در منطقه باشد، اشاره کرد: مجموعه های سفالی و زیورآلات یافت شده از این منطقه متعلق به کوچندگان است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: در فصل های پیشین کاوش در گورستان مرسین، نمونه های ارزشمندی از سفالینه های معروف به سفال نخودی غربی جدید که نشانگر آثار عصر آهن یا دوره ماد بوده، کشف شد.
او بیان کرد: برمبنای آزمایش های رادیو کربن در سال 1393 مشخص شد، یافته های این گورستان به حدود 450 سال پیش از میلاد برمی گردد و این یافته ها نقش مهمی در بازسازی زندگی و طرز معیشت اواخر دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی دارد.
محوطه مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در بخش پشتکوه شهرستان مهدی شهر قرار دارد.
منبع:

1400/05/10
13:01:25
5.0 / 5
930
تگهای خبر: آزمایش , باستانی , روستا , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر