دبیركل سمپوزیوم ملی یكصد سال گردشگری ایران:

چراغی برای دولت جدید روشن می نماییم

چراغی برای دولت جدید روشن می نماییم

به گزارش لذت سفر محمدحسین ایمانی خوشخو، دبیرکل سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران با بیان اینکه این سمپوزیوم چراغی برای دولت جدید در گردشگری روشن می کند، تصریح کرد: کسی نمی تواند گردشگری را پدیده منفی بداند، بخصوص آن که در مباحث دینی به آن امر شده است و نکوهیده نیست.


رئیس پارک ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به ایسنا اظهار داشت: گردشگری همیشه می تواند چراغ راه آینده باشد، اگر بخواهیم به درستی ظرفیت ها را بشناسیم و بر اساس آن برای آینده برنامه ریزی نماییم باید به گذشته گردشگری کشور نگاه عمیق داشته باشیم. برهمین مبنا سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران که سیری در تاریخ سفر، حمل و نقل و میهمان نوازی در قرن ۱۴ خورشیدی است، مورد توجه اصحاب گردشگری قرار گرفت تا این نگاه عمیق را به دست اندرکاران گردشگری ایران انتقال دهند که برای آینده برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.
ایمانی خوشخو در پاسخ به این سؤال که با عنایت به نگاه منفی برخی به جریان گردشگری بخصوص پیش از انقلاب، این سمپوزیوم چگونه می تواند نگاه و دستاوردهای گذشته را الگوی آینده قرار دهد و اقناع سازی کند؟ اظهار داشت: گردشگری با دو رویکرد فرهنگی و صنعتی تعریف شده است؛ در رویکرد فرهنگی برای گردشگری در تاریخ و دین جایگاه ویژه ای قائل شده اند، سفر جزئی از زندگی مردم بوده و دست کم یک مرتبه سفر دور از خانه تجربه می شده است. به تدریج که جلوتر می آییم گردشگری در دنیا با تغییراتی مواجه می شود و نگاه اقتصادی به آن بیشتر مورد توجه و تاکید قرار می گیرد و گردشگری به صنعت تبدیل می شود که محصول و برون داد آن در کشور هم وجود دارد.
او اضافه کرد: گردشگری با رویکرد مدرن و با انگیزه اقامت در هتل و برنامه ریزی برای مسافرت، در کشور ما بیشتر از نیم قرن قدمت دارد. در این دوره، ظرفیت های جدید بعنوان جاذبه های فرهنگی به وجود آمد، باآنکه پس از انقلاب شمار و تنوع این جاذبه ها بیشتر شد. توسعه بنادر، فرودگاه ها و راه ها هم سبب شد نگاه صنعتی به فرهنگی در گردشگری اضافه شود. در نتیجه، این گونه نیست که نگاه به گردشگری یک دوره منفی و یک دوره مثبت بوده باشد؛ رویکردها تغییر کرده است نه نگاه ها. ازاین رو امروز کسی نمی تواند گردشگری را پدیده منفی بداند، چون مطالعات زیادی درباره آن شده و در مباحث دینی هم به آن امر شده است و نکوهیده نیست.
وی اظهار داشت: مشکل اصلی این بوده که نگاه تخصصی به گردشگری نداشته ایم، به جای اینکه مسیر تخصصی و علمی برای گردشگری طراحی نماییم، مسیرهای سلیقه ای داشته ایم که گاها به نتیجه نرسیده و مشکلاتی پیش آمده است. امیدواریم دارایی و ظرفیت های خویش را درست بشناسیم و بیشتر دقت کنیم.
او همینطور اظهار نمود: از دستاوردهای سمپوزیوم هم مکتوب کردن این دستاوردها، تجربه ها و تاریخ شفاهی گردشگری می باشد که می تواند چراغ راهی برای دولت جدید باشد که امیدواریم از متخصصان بیشتر بهره ببرد.
ایمانی خوشخو در ادامه خاطرنشان کرد: سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران ۲۷ و ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ به موضوع هایی در بخش های حمل و نقل، میهمان نوازی، پذیرایی، غذا و نوشیدنی، جاذبه ها و مقاصد گردشگری، خدمات مسافرتی و دیگر محورها که صد درصد کاربردی هستند، می پردازد و قرار نیست نگاه اصلی این رویداد صرفاً نظری و علمی باشد؛ مقرر است نگاه به گذشته، کاربردی و عملیاتی باشد.
دبیرکل سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران با بیان اینکه سلسله وبینارهایی که در پیش سمپوزیوم برگزار شد، نشان داد دامن زدن به موضوعات و طرح مباحثی که مقدمه سمپوزیوم باشد، مؤثر و مفید می باشد، اضافه کرد: در کارگروه هایی که برای پیش سمپوزیوم تشکیل شد و همینطور در وبینارها ۵۳ استاد، متخصص و مدیر گردشگری بیشتر از ۲۶ ساعت سخنرانی داشتند که ضمن بررسی سیر تاریخی گردشگری در محورهای تعیین شده، به عرضه نظرات و دیدگاه های خود در مبحث حمل و نقل، خوراک، خدمات کنسولی و ویزا، طب سنتی و... پرداختند. بیشتر از یکصد نفر در این وبینارها حضور فعال داشتند و محتوای آن جهت استفاده دیگران بارگذاری خواهد شد. اواخر مرداد و شهریورماه هم سلسله وبینارهای دیگری اجرا خواهد شد.
رییس پارک ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اظهار داشت: دستگاههای زیادی از این سمپوزیوم حمایت کرده اند، باآنکه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، کمیته موزه ها (ایکوم)، جامعه تخصصی گردشگری الکترونیک، شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزارکننده سمپوزیوم یکصدسال گردشگری ایران هستند، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بنیاد ایران شناسی، دانشگاه اصفهان، انجمن طبیعتگردی، دیگر تشکل ها و شرکتهای خصوصی حامی این رویداد هستند.
منبع:

1400/05/08
12:58:30
5.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر